Hlavní navigace

Půst ke zhubnutí nepomůže, naopak: způsobuje tloustnutí

1. 11. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Lepší je vyvážená dieta, kdy člověk občas vyjde vstříc svým chutím tak, že si dá třeba čtvereček čokolády. Ale půst coby metoda hubnutí nefunguje. Naopak. Lékaři varují: ztloustnete.

Půst není podle lékařky Jitky Housové z třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice dobrý způsob hubnutí. „Opakované hladovky mohou vést k tloustnutí, člověku hrozí cukrovka,“ řekla Housová agentuře ČTK k omylům, kterými se lidé při zbavování nadbytečných kilogramů řídí.

Dalším omylem podle ní je, že ananas nebo jablečný ocet podporují hubnutí, nebo že odsátí tuku z podkoží pomůže ke štíhlé linii. Nic z toho není pravda, zdůraznila. „Při hladovce nejprve ubývá svalová hmota, až časem také tuk. Jakmile ale člověk začne jíst, tělo vystrašené hladověním si vše začne ukládat na horší časy a tukové zásoby rostou,“ vysvětlila.

Přibývání tuku je rizikové pro rozvoj cukrovky. Když totiž buňky musejí zpracovávat velké množství tuku, cukr „čeká venku“, do buňky se nedostane a tělu chybí. Pokud člověk zhubne, buňky si uleví od zpracování tuku, mohou opět zpracovávat cukr. Zdravotní stav diabetika se výrazně zlepší.

Odsátý tuk z břicha nezmizí

K odsátí tuku lékařka uvedla, že rizikový je tuk v břišní dutině, ten i po odsátí z podkoží v těle zůstává. Člověk už na ošetřených partiích nepřibere, protože tam nemá žádné tukové buňky, zůstávají ale zdravotní rizika jako cukrovka, vysoký tlak a cholesterol či nemoci srdce a cév.

Lékařka varovala také před omyly v užívání vitaminů. Podle ní pestrá strava s ovocem a zeleninou pětkrát denně potřeby člověka pokryje. Lidé podle lékařky užívají zbytečně velké množství umělých vitaminů a neuvědomují si, že se mohou předávkovat.

Předávkování vitamínem B zvýší chuť k jídlu

Například předávkování vitaminem A v těhotenství působí rozštěpové vady plodu. Předávkování vitaminem B vede ke zvýšené chuti k jídlu, lidé tak nechtěně mohou přibývat na váze. Předávkování zinkem, který má podle reklamy protinádorový účinek, způsobí šedivění vlasů.

Podle lékařky je dobré jíst vše s mírou – vitaminy například při zotavování po nemoci. Ani dieta nemá být zcela striktní – i při ní by si člověk měl občas dopřát to, co mu nejvíc chybí – třeba čtvereček čokolády nebo kousek smaženého řízku. Pokud to neudělá, hrozí, že puzení nezvládne a pochoutkou, kterou postrádá, se nacpe k prasknutí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).