Hlavní navigace

Prožila klinickou smrt a smysl života našla ve světle

Sdílet

 Autor: Archív Petry Bzirské, www.svetloleci.cz
Na cestu jógy vykročila po zážitku blízké smrti, kdy prožila „jinou realitu“, přechod jinam, bezčasovost, existenci mimo čas a prostor. Pocit, že důležitá je jedině láska, jí dal sílu na to, aby nenastoupila do komerčního zaměstnání, ale aby se vydala na cestu sebepoznání… Později vytvořila koncept tzv. Světelné lázně.

„Jako u mnoha lidí vedla moje cesta ke zdraví a harmonii přes dramatické zážitky, mezi něž patřil i zážitek blízký smrti. Při zpětném pohledu děkuji životu za všechny náročné chvíle a impulzy vedoucí k jejich překonání. Bez nich bych to nebyla já a nedělala bych práci, která mě baví a naplňuje,“ říká Petra Bzirská. Dnes lektorka jógy a gravidjógy vzpomíná na okolnosti, které ji zavedly až ke konceptu Světelných lázní, jejichž je autorkou a terapeutkou.

Vše, co žije, žije ve světle. Vše, co existuje, vyzařuje světlo. Všechny věci žijí světlem a toto světlo je v podstatě život sám.
(Paracelsus)

Jak to všechno začalo? Odkud přišla inspirace?

Vyrůstala jsem v Náchodě ve sportovně zaměřené rodině, která mě naučila lásce k pohybu a k přírodě, ale neměla příliš pochopení pro mé přání věnovat se hudbě nebo herectví. Díky sportu jsem však získala hodně síly, která se mi v pozdějším věku náramně hodila.

Už ve dvanácti letech jsem kamarádce tvrdila, že se jednou vdám za houslistu z Prahy. Na gymnáziu jsem později ve folklorním souboru opravdu potkala houslaře Dalibora. Bylo mi osmnáct let, když jsme se brali, a krátce na to přišla na svět Anežka. Po jejím narození jsem studovala grafologii, arteterapii a regresní terapii, dramaterapii a bylo mi čím dál jasnější, že štěstí nenajdu ve hmotných věcech.

O devět let později jsem při těžké autonehodě prožila zážitek blízký smrti, který mi přinesl pochopení a poznání a změnil můj žebříček hodnot. Kolem mě byla spousta světla a jen skutečnost, že mě manžel a dcera potřebují, mě vrátila zpátky. Z té doby pochází má touha jít za světlem, radostí a láskou. Jóga, které se nyní věnuji již třináct let, mi toto vše přináší.

Naštěstí jsem nejen přežila tak těžká zranění (pneumotorax, řadu zlomenin a především přerušení synapsí mezi bílou a šedou kůrou mozkovou), ale navzdory předpokladům lékařů jsem se vrátila do plnohodnotného života a mohla se pustit do studia a cvičení jógy. Začala jsem víc důvěřovat vnitřnímu vedení a pochopila smrtelnost těla a nesmrtelnost Duše. To mě vedlo k přemýšlení nad tím, jak vlastně žiju. Při pohledu na tlusté, stěžující si staré ženy pojídající šlehačkové dorty v cukrárně jsem věděla jasně – takhle skončit nechci. Za žádnou cenu! Stárnutí se sice nedá zastavit, je přirozenou součástí života, ale to, jak bude poslední třetina našeho života vypadat, můžeme hodně ovlivnit. Rozhodla jsem se zdravě jíst, studovat a prožívat radost.

Téměř vzápětí jsem se seznámila s Katarínou Zatovičovou, učila se od ní cvičení v těhotenství a gravidjógu, jejíž cvičitelkou jsem se zanedlouho stala. Praxe v A centru a setkání s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou mě podpořilo v rozhodnutí porodit druhou dceru v klidu domova. O pár let později jsem si udělala akreditovaný kurz cvičitele jógy a dále pokračovala ve studiu na FTVS, v oboru trenér I. stupně, což mě opravňuje k výuce dalších lektorů jógy.

Zájem o duchovní poznání mě v roce 2013 zavedl do Indie. Na této cestě jsem si hlouběji uvědomila, že nejdůležitější v životě člověka je klid a láska. Při meditaci jsem dostala odpověď na otázku, co mám v životě dělat a dostala jsem na duchovní rovině odpověď: „Buď jen láskou.“ V meditaci jsem měla také vizi, že mám vytvořit léčivou světelnou lázeň a učit druhé, jak se uvolnit z napětí mysli i těla. Zkrátka, že mám lidem pomocí světla přinášet vnitřní mír.

Co pro Petru znamená světlo

Světlo je pro mě nejvyšší energie. Dává život v každém okamžiku, existuje v přítomnosti a vše prostupuje. Světlo je pro mne láska, neboť láska je. Láska je tvořivá energie. Každý život vzniká z lásky a každá láska má a může mít mnoho barev, mnoho úrovní. Světlo je pro mne vědomí, uvědomování si, schopnost uvidět, přijmout a chápat. Ve světle vědomí se věci mohou měnit a růst, neboť v životě je vše v pohybu. Záleží na úrovni vědomí každého člověka, v jakém světle svůj život tvoří. Tvořivost je představivost. Imaginace mysli. Světlo je pro mne pozitivní prostředek, možnost změny, možnost růstu.

Vloni se mi podařilo vybudovat koncept Světelných lázní – hodinové relaxace pod širokospektrální lampou simulující sluneční světlo kombinuje cvičení, afirmaci a relaxaci.

Zaujalo mě, že jste prožila klinickou smrt. Můžete tento zážitek popsat? Co se přesně odehrálo? 

Porazilo mne auto, byla jsem týden v bezvědomí. Když jsem se probrala, měla jsem ztrátu paměti, z nemocnice si téměř nic nepamatuji. Pouze to, co jsem zažila v bezvědomí.

Byla jsem ve světle. Nebyla jsem sama. Bytosti, které nelze nikterak popsat, ale vím, že tam byly, se mne ptaly, jestli tam chci zůstat, nebo se vrátit. V tom okamžiku jsem před sebou uviděla svého muže a tehdy devítiletou dceru. Řekla jsem, já se vrátím. No a byla jsem zpět v těle.

Z nemocnice si pamatuji toto, a jelikož jsem měla ztrátu paměti, pamatuji si několik dalších okamžiků z JIP a z neurologického oddělení, ze kterého jsem odešla po svých, i když lékaři zprvu nevěděli, jestli to přežiju, jestli budu chodit a kvůli poranění šedé kůry mozkové, jestli budu vůbec mentálně v pořádku.

Můžete podrobně popsat, jak taková procedura Světelné lázně probíhá? 

Nejprve se seznámíme a naladíme se na společný čas u šálku čaje. Většinou také pracuji i s kartami, s pozitivním slovem. Pak cvičíme nebo dýcháme nebo zpíváme. Následuje mnou řízená relaxace, pod panelem světla s relaxační hudbou nebo tibetskou mísou. Léčivá slova, která klientovi či klientce říkám a jež poslouchá v uvolněném stavu, příznivě ovlivňují podvědomí a člověk zažívá psychické i fyzické uvolnění. Nahrávku relaxace lze získat i na mých internetových stránkách. Pokud je potřeba udělat před relaxací nějakou jinou práci, např. odpuštění nebo hlubší mentální očistu, využívám jógových technik a postupuji dle potřeb klienta.

Samotnou terapii provádím intuitivně, podle toho, co cítím, že klient potřebuje. Využívám nejen jógového cvičení, práce s tělem, dechem a hlasem, ale při relaxaci používám širokospektrální světlo, simulující sluneční světlo. Toto světlo se využívá při sezónních depresích, únavě a vyčerpanosti, ale toto není záměrem mé terapie. Osobně využívám světelný panel jako prostředek pro zažití světla. Zážitek světla, poslech pozitivních slov při vedené relaxaci, zůstává v paměti klienta a každý se s tímto světlem může kdykoliv dle svého rozhodnutí spojit.

Při terapii učím každého uvolnění. Uvolnění je základ, protože nikdo se nemůže cítit šťastný, když je v napětí. Uvolnění, klid, to je rovnováha. Rovnováha je zdraví.

Pro koho je terapie světlem vhodná a kdo jsou nejčastější zájemci? 

Terapii světlem nabízím všem, koho světlo a práce s vědomím zajímá. Vycházím z jógy a vlastních životních zkušeností. Terapie světlem je pro ty, kteří si přejí tvořit svůj život v harmonii a lásce.

Nejčastějšími klientkami jsou těhotné ženy. Dlouhodobě se věnuji józe v těhotenství. Každá budoucí maminka cítí hlubokou potřebu být zdravá, cítit lásku a spojení s děťátkem. Tělo těhotných žen se rychle mění a přímo volá po pohybu, který protahuje a uvolňuje. Při lekcích jógy učím ženy relaxovat, učím je používat pozitivní afirmace (pozitivní věty), učím je komunikaci s děťátkem. Světelnou terapii pro těhotné nazývám „jemná terapie pro těhotné a ženy po porodu“.

Čemu věnujete více času – józe nebo Světelné terapii?

Více se věnuji józe, ale jóga je přeci také světelná terapie! Jóga je pro mne opět a znovu světlo. Techniky jógy vedou k nejvyššímu poznání, poznání pravdy, pravé skutečnosti, přirozenosti, k láskyplné pozornosti, uvědomění, pokoře. K tomu jóga nabízí techniky cvičení těla, cvičení dechu, cvičení mysli, relaxace, koncentrace a meditace. Samotná terapie světlem je pro intimní setkání s jedním klientem.

Petra Bzirská

Certifikovaná cvičitelka jógy I. stupně (FTVS), cvičitelka gravidjógy. Lektorka ve vzdělávacím programu pro certifikát Lektor jógy II. stupně (od září 2016).

Terapeutka a autorka konceptu Světelných lázní, www.svetloleci.cz.

Nabízí jógové terapie: Terapie světlem pro dospělé, Jemná terapie pro těhotné ženy a ženy po porodu. Věnuje se také práci s energetickým tělem – čakrami. Dále používá (vlastně neustále) techniku taoistických mistrů. Je jí vnitřní úsměv. Techniku vnitřního úsměvu učí spolu s jemným řízeným dechem a vizualizací na seminářích.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).