Hlavní navigace

Promrzli jste? 5 tipů, jak se zahřát

26. 2. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Drkotáte zuby a ne a ne se zahřát? Vsaďte na správné jídlo, pití i masáž. Zde jsou naše tipy pro teplé ruce i nohy.

Přestože venku mrzne až praští, na zastávkách, nikoli výjimečně, vídáme zejména studenty stepující v krátkých letních ponožkách, plátěných keckách, rozřezaných džínách a krátkých bundičkách. Takto spoře odění lidé sice mají styl a hrdě nosí svou značku, ale zahrávají si tak se svým zdravím. S krátkodobými mrazy se zdravý lidský organismus vyrovná poměrně snadno, dlouhotrvající chlad ale není dobrý ani pro člověka bez zdravotních obtíží. Je proto potřeba se před mrazem chránit, a to nejen správným oblékáním a chováním, ale také pravidelným prohříváním organismu. Jak se rychle zahřát?

Horký čaj s rumem není jediný zahřívací nápoj

Některé potraviny zrychlují lidský metabolismus až o patnáct procent, čímž dochází ke zvýšení tepla v těle. A nejde o nápoje s alkoholem (ty se vlastně vůbec nevyplácí pít, zejména venku). Mezi zahřívací tekutiny patří kakao a černý čaj, případně oblíbený punč, v němž využijete i zahřívací koření, jako je chilli, zázvor či badyán. Dobré s užitečným spojíte i horkým bylinným nápojem. „Do teplých nápojů se hodí například plody kustovnice čínské. Chutnou kombinaci tvoří s horkou čokoládou, lze je zalít také horkou vodou a dochutit jako čaj, například zázvorem či medem. Čaj uvaříte také z pravého ženšenu, který v zimním období navíc zvyšuje imunitu,“ radí známá česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Galerie: Bylinná vína a likéry pro podzimní večery

Jídlem proti zimě

Podobně jako nápoje vás zahřeje i jídlo, ale musí obsahovat ty správné zahřívací potraviny, např. pórek, pažitku, křen, cibuli nebo česnek. Pomohou také plísňové, ovčí a kozí sýry, ovesná kaše, máslo, vejce nebo ryby. Zkřehlých končetin vás zbaví i 7 zahřívacích polévek pro chladné dny.

Masáž se skořicí

Pokud jste domů večer přišli promrzlí, smíchejte dvě lžíce panenského olivového nebo sezamového oleje a dvě kapky 100% přírodního éterického oleje ze skořice, jemnou olejovou směsí si masírujte končetiny. Výsledek by se měl brzy dostavit.

Škopek s teplou nebo studenou vodou

Osvědčená klasika našich babiček spočívá v zahřátí nohou v lavoru s teplou vodou. Jestli jste otrlí a zimy jste ještě neměli dost, do škopku s vodou si natočte vodu studenou. Šlapání vody prospívá krevnímu oběhu, pokud šlapete jednu až tři minuty (ne déle). Pak si vytřete nohy hrubým ručníkem a už zůstaneme v teple.

Kamna v kapse

Vůbec nejrychleji vás v mraze zahřejí termosáčky, které se pohodlně vejdou do kapsy. Gelová hmota po rozlomení kovového plíšku vně polštářku spustí záhřevnou reakci, kdy se gel změní v tuhou hřejivou hmotu. Hřát vás dokáže i hodinu. Doma polštářek vložíte do horké vody, aby změnil svou strukturu opět na gelovou a nazítří jej můžete znovu použít. Vejde se do kapsy a vydrží asi pět tisíc použití. Jste-li už doma, vsaďte na osvědčenou klasiku termofor – gumovou lahev, která se naplní teplou vodou a pak vás hřeje klidně celou noc.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).