Hlavní navigace

Olíznout v zimě kovové zábradlí? Trošku bolestivá dětská hra

31. 12. 2009

Sdílet

Aktualizováno 19. 12. 2008 21:11
Opakuji, neolizujte železné zábradlí," zaznělo ze školního rozhlasu ve slavném filmu Jana Svěráka Obecná škola. Chlapci se na sebe šibalsky podívali a hned po vyučování se rozhodli vlastnosti kovů vyzkoušet na vlastní jazyk. Když se zkrátka něco nemá, tak se to zpravidla udělá. Jaké mohou být následky?

Nemusí jít nutně o třídu rozjívených dětí, které stále hledají nějaká dobrodružství. Zakázané ovoce chutná všem, kdo je ve své podstatě stále trošku rošťák. Pokud jste k tomu navíc zvídaví, některá varování pro vás mohou být spíše výzvou to či ono zkusit. Platilo to vždy a všude. Prosté zákazy takto jednoduše fungují. Nebudu vám tedy nic zakazovat a pokud po kontaktu svého jazyka se zmrzlým kusem kovu zatoužíte, podělte se pak o vaše zážitky a dojmy s námi. Já raději zůstanu u teorie.

Napsali jsme: Jak trestat děti, aby to bylo účinné?

Rebelie je známka nezralosti?

obecná škola

Nejdříve jsem si udělala malý průzkum ve svém okolí a opravdu jsem našla hned několik odvážlivců, kteří uvedené zkoušce neodolali a svůj jazyk na zábradlí přiložili. Zkušenosti byly vesměs stejné – jazyk přimrzl překvapivě rychle a pevně. Následovala lehká panika a touha po „svobodě“ pak byla příliš bolestivá. Většina z nich o svém zážitku mluvila jako o hrdinském činu, stali se hvězdou třídy a navíc porušili zákaz rodičů i učitele. Nenašla jsem ale nikoho, kdo by dobrovolně „přimrzl“ v dospělosti. Je to možná tím, že mám ve svém okolí samé „zralé“ lidi, jak mi vysvětlila psycholožka Mgr. Jana Mynářová:

„Touha po zakázaném ovoci je odlišná v různých životních obdobích. V dětství a dospívání je to naprosto normální a přirozené. Mládež  se chce nějakým způsobem vůči okolí vymezit a najít své já. Testuje, co dokáže, aniž by se přitom zranila. Zkouší své možnosti, což se jí v těch krajních případech může stát i osudné. Má zkrátka tendenci překračovat hranice, které jim dospělí dávají. Cílem je tedy formování vlastní osobnosti, uvědomění si svých předností, ale i limitů. Pokud toto v dětství a dospívání neproběhne, tendenci zkoušet zakázané má pak i dospělý a je to právě známka toho, že v předchozím období své vlastní možnosti a hranice nezjistil a zůstal tak u potřeby se bouřit proti tomu, co je vhodné či doporučené. Což je ovšem známka určité nezralosti.“

K tématu: Kopírujete ve výchově své rodiče? A je vůbec úniku?

Anketa

Vyzkoušeli jste někdy olíznout v zimě zábradlí?

V zimě přimrznete, v létě se spálíte

Jste-li tedy dítě a nějaká „autorita“, například třídní učitel, vás v období mrazu upozorní na možné nebezpečí, které v sobě zmrzlé zábradlí skrývá, neřkuli vám zakáže se ho dotýkat, či ho dokonce olizovat, je naprosto přirozené, že vás zláká hned první zábradlí po cestě ze školy.
O fyzických zákonech se pak přesvědčíte hned v první vteřině dotyku.

Sport-relax-Outdoor (sport)-jazyk-02

„Zábradlí má stejnou teplotu jako okolí, to znamená, že když mrzne, je i jeho teplota nižší než nula stupňů Celsia. Kov je navíc dobrým vodičem tepla, takže poměrně rychle odvede teplo z povrchu jazyka, a tekutina (zde v podobě slin) mezi jazykem a kovem zmrzne. Jazyk se tedy „přilepí“ na kov. Kdybychom olízli stejně zmrzlé dřevo nebo plast, jazyk by k němu nepřimrzl, neboť se jedná o špatné vodiče tepla, které z jazyku teplo neodvedou,“ vysvětlil nám profesor Vladislav Navrátil, vedoucí katedry fyziky při pedagogické fakultě Masarykovy university, a dodal: „Nejlepšími vodiči tepla jsou stříbro, zlato a měď. Stejně tak ovšem dobře vede například ocel. Spíše záleží na tom, jak chladný masivní kus kovu to je.“

Čtěte téma: Nebojte se chladu, zkuste kryoterapii!

Velmi brzy po přilepení nám dojde, že tento pokus není zas taková zábava a chceme se rázem zábradlí rychle zbavit. V tuto chvíli lehce zpanikaříme a jazyk co nejrychleji od zábradlí odtrhneme, což je samozřejmě velmi bolestivé, všude je plno krve a následky mohou být vážnějšího rázu. Jedna má známá si tímto způsobem dokonce utrhla špičku jazyka a od té doby lehce šišlá. Většinou je však zranění pouze povrchové, nicméně i ne příliš hluboká plošná rána velmi bolí a hojí se poměrně dlouho. Poraněný by tedy měl určitě navštívit lékaře.

Jak odlepit jazyk od zábradlí?

Šetrnější metodou je zábradlí zahřát a pak jazyk pomalu odlepovat. Přiznejme si ovšem sami, kdo z nás by s přilepeným jazykem čekal na pomocníka s nějakým ohřívadlem.

Ke zmrzlému kusu kovu se pochopitelně nemusí přilepit pouze jazyk, může se vám stát, že se „zapomenete“ a chytnete se třeba zmíněného zmrzlého zábradlí holou rukou. Po odtrhnutí nemusí dojít k tak velkému poškození jako u vlhké sliznice jazyka, nicméně i v tomto případě hrozí vznik omrzlin, což může mít rovněž nepříjemnou dohru.

Nepřehlédněte: Následky omrzlin můžete léčit celý život

Je nebezpečné nosit v zimě šperky?

piercing

Nošení šperků, nebo třeba hodinek, není v mrazu nebezpečné, i když jsou kovové. Jejich hmotnost je malá, a tedy i když teplo odvádějí, nemohou jej nikdy odvést tolik, aby k nim kůže přimrzla. Navíc jsou stále v kontaktu s teplým lidským tělem, což jim zaručí teplotu nad bodem mrazu. Pokud se však v zimě chystáte na delší výlet, při kterém by vám mohly hrozit omrzliny, je lepší zanechat vše, coby mohlo bránit proudění krve, tedy například prstýnky nebo hodinky, doma.

poporodni_deprese

Olizování zábradlí není tedy taková zábava, jak se může na první pohled zdát. Navíc jsme tímto činem zanedbali i zásady hygieny, protože zábradlí se přímo hemží kdejakými bacily a mikroby, které není radno dostávat do úst.

Foto: http://www.oeff.jp, http://2.bp.blogspot.com

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).