Hlavní navigace

Projde tentokrát zákaz kouření v restauracích?

31. 8. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Ze všech tuzemských restaurací by měl od roku 2014 nadobro zmizet cigaretový kouř. Zákazu kouření by měl ale ještě předcházet zákaz vstupu mladistvých do míst, kde se smí kouřit.

Ve sněmovně to chce letos na podzim navrhnout poslanec ODS a spoluautor takzvaného protikuřáckého zákona Boris Šťastný, informuje ČTK. Jde o již několikátý pokus prosadit podobné opatření. Od loňského července musí být restaurace označeny nálepkou, která návštěvníkům oznamuje, zda jsou kuřácké, nekuřácké či zda mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.

S dítětem do kuřácké restaurace už nezajdete

Ivana Dvorská
Ivana Dvorská

Poslanec Šťastný chce zákaz navrhnout v novele zákona o ochraně před škodami působenými tabákem, alkoholem a návykovými látkami.

Od poloviny příštího roku by měli mít lidé do 18 zakázán vstup do všech vyhrazených kuřáckých prostor. Jde například o kuřárny na nádražích, v úřadech, na pracovištích, ale i v restauracích.

Od 1. ledna 2014 by pak měl následovat úplný zákaz kouření v restauracích. Podle průzkumu z počátku letošního roku podporuje úplný zákaz kouření v restauracích téměř polovina lidí, zatímco zhruba třetina je proti.

Omezením kouření se prý ušetří

Většina zemí, které zakázaly kouření v restauracích, podle něj využila toho, že nejen jejich zaměstnanci, ale i návštěvníci včetně malých dětí mají nárok na nekuřácké prostředí. Poukázal na to, že české ministerstvo zdravotnictví nedávno zařadilo některé choroby způsobené kouřením, jako je rakovina plic nebo nebo chronickou obstrukční plicní nemoc, mezi nemoci z povolání. Podle Šťastného tak lze očekávat, že se vyskytnou žaloby zaměstnanců, kteří se v zakouřených prostorách pohybovali. V tuzemských pohostinstvích podle jeho informací pracuje kolem 100 000 lidí.

Řekl také, že ve všech zemích, kde platí zákaz kouření v restauracích, klesl počet akutních infarktů myokardu o nejméně deset procent. Takovýto pokles v tuzemsku by podle jeho propočtu znamenal roční úsporu v systému zdravotního pojištění nejméně půl miliardy korun. 

Poslance i senátory také letos čeká projednávání mezinárodní úmluvy o kontrole tabáku. Členské země se v ní zavazují, že přijmou opatření vedoucí k omezení kouření. Většina těchto opatření podle poslance Šťastného už v tuzemsku platí, jediné, co chybí, je podle něj právě důsledná regulace kouření v restauracích.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).