Hlavní navigace

Prodej krůt na vánoce od českých chovatelů je v plném proudu

18. 11. 2020

Sdílet

 Autor: Nina Havlová
Má – jak se říká – devět druhů masa, je zdravá a třeba taková pomalu pečená krůta je vyloženě lahůdkou. Zpestřete si vánoční menu krůtami z českých chovů. Čas k objednání je právě teď.

Ze všech druhů mas, jejichž spotřeba po celé polistopadové období v naší zemi vytrvale stoupá, je jediné maso drůbeží, jde však především o konzumaci kuřat. V ČR se ale samozřejmě chovají i další druhy drůbeže, především kachny, husy – a také krůty.

A právě krůty mohou být pro řadu lidí vhodnou alternativou vánočního kapra i (nejen) pro štědrovečerní večeři místo řízků. Vhodná doba k nákupu nebo objednávce krůt právě nastává.

Krůty od českého chovatele

Pravda je, že krůty se u nás na farmách chovají spíše pro vlastní potřebu. Existují však i chovatelé, kteří krůty prodávají i konečným spotřebitelům nebo je dodávají do tržní sítě. Jednou z nich je rodinná farma manželů Tůmových s třicetiletou tradicí.

Tůmovi chovají krůty na farmě v Hrbově nedaleko Vodňan v jižních Čechách. Jejich krůty, ale také husy lze přitom v rámci prodeje ze dvora koupit na farmě v obci Nestanice nedaleko Chelčic, kde má farma sídlo, kontakty a nabídku lze najít zde.

Přestože farma nijak zvlášť neusiluje o propagaci a nemá třeba ani vlastní e-shop, mohou se s drůbeží od Tůmových setkat spotřebitelé i v nabídce v prodejně Naše maso v Dlouhé třídě v Praze, Břevnovském řeznictví Makara nebo v řeznictví v Mníšku pod Brdy. Je tomu tak hlavně proto, že s odbytem poctivě krmené drůbeže nemají Tůmovi žádný problém a současná koronavirová doba zájem zákazníků ještě umocnila. Období prodeje a objednávek krůt vrcholí přitom právě ve druhé polovině listopadu.

Devět druhů masa z jedné krůty

Krůtí maso je všeobecně považováno za nutričně nejlepší drůbeží maso a často je dokonce zařazováno mezi nemnoho takzvaných superpotravin.

Je tomu tak mimo jiné proto, že krůtí tuk má velmi příznivé složení mastných kyselin, například vysoký podíl kyseliny linolové či vitamínů skupiny B, stejně tak ale zvýšený podíl minerálů, jako je selen, zinek, vápník nebo železo.

I přísloví, že se na krůtách nachází devět druhů masa, může a mělo by být výzvou k tomu, abychom si krůtou či krocanem zpestřili čas od času jídelníček – podle statistik činí spotřeba krůtího masa na osobu a rok v ČR zhruba dva kilogramy, což je pouhá třetina spotřeby oproti průměru EU. Ideálně by měl ale člověk zkonzumovat týdně zhruba 150 gramů krůtího masa. A nemusí to být jen o Vánocích.

Na farmách koupíte i kuřata Kalimero a další drůbež

Kdo má tu možnost, může si u Tůmových na jaře v květnu koupit odchovaná krůťata a sám si je dokrmit, nebo si zakoupit kuřice pro vlastní domácí produkci vajec. „Normálně je prodáváme zhruba po dobu dvou měsíců, ale letos jsme kuřice vyprodali za týden,“ podotýká Marta Tůmová. Nejen tato zkušenost ukazuje na obecně rostoucí trend prodeje drůbeže z českých chovů, včetně nepříliš známých druhů, jako jsou masná kuřata Kalimero.

Ta, která rostou pomaleji než „normální“ kuře, jsou ale také hmotnější (kohout má až 4,7 kilogramu), mají trochu jinou chuť a kvalitnější maso. Také selská kuřata Kalimero jsou v průběhu sezóny v nabídce uvedené farmy, stejně jako krůty „Big 6“ (váha krocana bez peří se pohybuje kolem 8 kilogramů) nebo krůty „mini“ (váha kolem 4,5 kilogramu).

Tak či tak je spektrum na našich farmách chované drůbeže mnohem širší, než jaké obvykle kupujeme a konzumujeme, a kdo má tu možnost, měl by alespoň čas od času nějakou tu husu, nebo třeba krůtu či krocana, vyzkoušet. Nejen od Tůmových, pokud možno ale z českých chovů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).