Hlavní navigace

Proč se vyplatí nekouřit

28. 11. 2018

Sdílet

 Autor: Photo by Evan Phillip on Unsplash, podle licence: Public domain
Kvůli zdraví, délce a kvalitě života i kvůli penězům. Tak zní jednoduchá odpověď. Kouření se zkrátka nevyplácí, jak ukazuje i podrobnější výčet. Kuřák například ročně prokouří měsíční plat a má o deset let kratší život.

Kouříme stále hodně. Podle posledních dostupných dat Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku v ČR za rok 2017 bylo u nás loni v dospělé populaci celkem 25,2 % kuřáků. Z toho více než dvě třetiny (18,4 %) představovali kuřáci pravidelní, kteří kouří nejméně jednu cigaretu denně.

Jediná cigareta denně stojí čtyři padesát

Čeští kuřáci si podle zmíněné zprávy potrpí převážně na klasické cigarety. V daném období představovaly průměrné náklady na krabičku dvaceti průmyslově vyráběných cigaret 90,20 Kč. Toho nejslabšího kuřáka, který by si dal každý den jedinou cigaretu, by tedy vyšla na 4,50. Týdně na 31,50 Kč a za měsíc na necelých 140 korun. Ani roční suma 1642 Kč nevypadá až tak závratně, i když se dá jistě utratit lépe.

Ovšem u jedné cigarety zůstává málokdo. Opět se podíváme na data. Ta říkají, že muži kouří nejčastěji 15 až 24 cigaret denně (35,7 %), ženy pak nejčastěji 10 až 14 cigaret denně (33,6 %). Tyto nejpočetnější skupiny kuřáků a kuřaček už jejich vášeň stojí podstatně větší peníze:

Kolik peněz prokouří

nejsilněji zastoupené skupiny kuřáků:

muži 15–24 cigaret denně:

 • za den                67,50 až 108 Kč
 • za měsíc             2053 až 3285 Kč
 • za rok                 24 637,50 až 39 420 Kč

ženy 10–14 cigaret denně:

 • za den                 45 až 63 Kč
 • za měsíc             1369 až 1916 Kč
 • za rok                 16 425 až 22 995 Kč

Průměrný kuřák roku 2017 vykouřil denně 12,3 kusu cigaret. Průměrné náklady na den v tom případě činí cca 55 korun, roční představují 20 200 Kč.

Zjednodušeně řečeno, silnější kuřák vydělává jeden měsíc v roce jen na cigarety. A to se vyplatí! Zejména tabákovému průmyslu ovšem.

Zvýhodnění nekuřáků

Spočítat, na kolik vyjdou cigarety, je snadné, těžko však vyčíslit finanční náklady plynoucí z toho, když si kouřením poškodíme zdraví. Ale můžeme být i cyničtí. Epidemiologické výzkumy dokládají, že v České republice se kouření podílí na celkové roční úmrtnosti 17 až 19 procenty. Těmto kuřákům již žádné další náklady nehrozí.

Galerie: Kuřte! Doporučovalo devět z deseti lékařů

Kouření přináší zdravotní a s nimi i ekonomické škody nejen jednotlivcům, ale rovněž státní kase, proto by snížení počtu kuřáků mělo být také prioritou veřejného zdravotnictví. Jde to sice ztuha, ale přece… Postupně jsou zaváděna opatření typu „odstrašujících obrázků“ na krabičkách cigaret, zákazu kouření v restauracích, na zastávkách veřejné dopravy či projektu Nekuřácká nemocnice. I zdravotní pojišťovny podporují programy pro odvykání kouření, protože nekuřáci je vyjdou levněji než kuřáci: „Kouření je častou příčinou rakoviny plic, ale také infarktu, mozkové mrtvice, nemocí cév. Náklady na léčbu těchto chorob se pohybují v miliardách korun,“ uvádí naše největší zdravotní pojišťovna VZP.

Lepší zdraví, delší život

Na nekuřáckou notu hrají i některé soukromé komerční projekty, například v oblasti životního pojištění. Sportujete? Chodíte na zdravotní prohlídky? Výborně. Ještě lépe, pokud jste i nekuřáci. Na tuto strategii vsadil startup Mutumutu, který zvýhodňuje ty, kdo se starají o své zdraví. Celkově mohou „ušetřit“ až 30 %, z toho na nekuřáctví připadá 5 %. „Když Mutumutu vznikalo, procházeli jsme kolem sedmdesáti světových studií, které se zabývají vlivem různých aspektů na zdraví a na život člověka. A právě kouření se ukázalo jako jeden z významných faktorů,“ vysvětluje důvody Jindra Lenz, spoluzakladatel Mutumutu.

Délka života a úmrtnost:

 • celoživotní kuřáci žijí průměrně o 10 let méně než nekuřáci,
 • 2–3× vyšší riziko úmrtí ve věku 35–69 u kuřáků než u nekuřáků,
 • přestanete-li kouřit, prodloužíte si život oproti celoživotním kuřákům:

            ve 30 letech o 10 let

            ve 40 letech o 9 let

            v 50 letech o 6 let

            v 60 letech o 3 roky

Zdroj: Úmrtnost ve vztahu ke kouření: 50 let pozorování britských lékařů (téměř 35 000 mužů), Mortality in relation to smoking: 50 years' observations on male British doctors

 • kuřáci do 14 cigaret denně – dvojnásobná úmrtnost oproti nekuřákům
 • kuřáci nad 25 cigaret denně – čtyřnásobná úmrtnost oproti nekuřákům

Zdroj: Kouření a úmrtnost: velká australská studie (v populaci nad 45 let),
Tobacco smoking and all-cause mortality in a large Australian cohort study: findings from a mature epidemic with current low smoking prevalence

Mutumutu jako jediné kombinuje bonusy za „zdravý životní styl“, nekuřáky už ale zvýhodňují také některé další pojišťovny; spočítaly si, že i jim se nekuřáctví vyplatí.

A vám?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).