Hlavní navigace

Proč se někteří lidé tolik bojí létání?

12. 8. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Pro jednoho naprosto běžný způsob přepravy, pro jiného muka. Jsou lidé, kteří se před letem na dovolenou „zlinkují pod obraz“, aby cestu vzduchem vůbec zvládli. Proč se tak bojí?

Cesta letadlem znamená pro řadu lidí hotový horor. Proč? Na závěr našeho dovolenkového seriálu Dovolená s psychologem – raději před, než po odpovídá  na toto téma psycholog Petr HrochPoradny pro rodinu v Olomouci.

Pro jednoho poměrně obvyklý způsob přepravy, pro druhého mimořádný zážitek. Ani častější létání ale některé lidi nezbaví strachu, před kterým hledají úniku nejrůznějšími způsoby – nacpou se uklidňujícími léky nebo si dají několik panáků na kuráž, aby cestu vzduchem vůbec zvládli. Proč se tak bojí?

Protože mají rozum! Létat je prostě pro člověka nepřirozené, přirozené je být nejistý, když nemám nohy na zemi. Lidi se však různí tím, jak s tímto strachem nakládají. Zdravá adaptace na obavy z létání potřebuje souběh rozumné úvahy a zažité zkušenosti.

Rozumná úvaha říká, že pravděpodobnost nehody letadlem je několikanásobně nižší, než pravděpodobnost havárie v autě, zkušenost to doplní zážitkem jistého vzrušení z letu, který jsme nakonec přežili. Což může být nakonec pro jedince obohacující. Má sice strach, ale má jej pod kontrolou.

Anketa

Bojíte se v letadle? Případně před letem?

Čtěte téma: Jak ve zdraví přežít létání?

Praktické rady a ověřené triky…


Autor: Isifa.cz

Jiná věc je problém s klasickou fóbií, tedy s neurotickým strachem, který má často obrannou funkci. Důvod k fóbii je často ukryt v minulosti, mnohdy spíše souvisí se vztahovou rovinou než přímo s obavami z létání. Takový strach může být podpořen obavou o partnera, děti či jiné příbuzné, „kdyby se mi něco stalo“, což bývá výraznější, když má dotyčný v této rovině nějaké akutní či dlouhodobější problémy.

Panická fobie často dokáže přitáhnout pozornost okolí, podobně jako hysterické chování. Právě touha po pozornosti a potřeba dožadovat se péče je právě často ukryta za maskou strachu. Výraznější bývá v případě, že letecká dovolená je právě spíše přání toho druhého. Panický stav, kolaps a odložení letu pak znamená získání moci nad partnerem, zablokování jeho dominance.

Také pobyt v uzavřeném a stísněném prostoru letadla nepřináší ani dobře psychicky nastavenému jedinci žádné extra zážitky, obzvláště v turistických letech. Jak se pak má cítit třeba žena, která má mdloby i ve výtahu, protože se v něm zasekla i s kojencem v kočárku.

petrhroch@petrhroch­.cz, www.petrhroch.cz

Katalog nemocí: Aviofobie (strach z létání)

Aviofobií, tedy strachem z létání, trpí asi čtvrtina až polovina všech pasažérů leteckých společností. Jde o psychickou poruchu… 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).