Hlavní navigace

Jak ve zdraví přežít létání?

10. 3. 2009

Sdílet

Snad každý z vás už letadlem letěl. Létáme na dovolenou, létáme za prací, létáme za nákupy nebo za přáteli. Jenže létání provází někdy pocity strachu, obav a značné nejistoty. Poradíme vám, jak se s nimi vyrovnat. Traumata spojená s přehnanými představami se dají poměrně lehce překonat.

Cesta letadlem dá našemu organismu pořádně zabrat. Cestovní horečka, cestovní trombóza, samotný dlouhý let, posun času nebo výrazná změna klimatu na nás zanechají stopy, které nám hned vezmou den až dva z pobytu v ráji. Dá se na náročnou, dlouhou a únavnou cestu předem připravit?

Co dělat na letišti?

Na letišti bychom většinou měli být dvě hodiny před odletem. Jak se dá takový čas vyplnit? Jedině procházením se po terminálu, návštěvou občerstvovacích zařízeních a vybíráním parfému. Když uspokojíme tyto potřeby, zbytek doby strávíme čekáním v odletové hale, než je nám povoleno vstoupit na palubu letadla, kde budeme sedět dalších několik hodin letu. Já nevím jak vy, ale já do sebe před odletem nemůžu dostat ani deci vody, natož jídlo a už vůbec ne zkoumat nějaké parfémy. Nemám dokonce zájem o nakupování oblečení, což je u mě co říct. Létání je můj koníček, nejsem žádný extra nervák, ale přece jen jistá nervozita panuje i u mě. 

Cestovani-letadlo-letani-dovolenaBohužel ne všechny letadla létají přímo do našeho cíle. Pokud je při vaší cestě nutný přestup, určitě si připlatíte za to, abyste nemuseli na další let dlouho čekat. Ideální je hodina, hodina a půl. Většinou musíte přejít nebo přejet z jednoho terminálu na druhý, chcete se občerstvit, pořídit nějaké suvenýry a také se porozhlédnout a projít. Protáhne-li se vaše čekání o zpožděný let, nezbývá vám nic jiného než sedět a čekat. Kolikrát jsem si říkala, proč vlastně na letišti není fitness, kvalitní welness nebo bazén? Proč musíme jen sedět, pít nebo brouzdat po internetu? Po a před dalším letem by potřebovalo naše tělo nějaké oživení, protažení, rozproudění krve, to by se pak cestovalo s „hormony štěstí“.

Za chvíli startujeme…

Prostředí kabiny se liší od prostředí na zemi; v kabině je nižší tlak a proto i nižší množství kyslíku v krvi. Snížení tlaku na cestující nemá vliv, pokud jsou zdraví, ale může způsobit obtíže například lidem trpícím chronickou bronchitidou, tito cestující mohou potřebovat zajištění dodatečného přísunu kyslíku. Vzduch v kabině je sušší, což může způsobit pocit vyschlosti v ústech, v nose nebo v očích. Před letem a v průběhu letu se doporučuje omezit konzumaci alkoholických nápojů, kávy nebo čaje. Naopak je vhodné pít větší množství vody, ovocných šťáv a džusů. Proto se nestyďte požádat letušku o dostatek nápojů.

Pokud zrovna nepoletíte charterovým letem, můžete si vybrat jídlo už při objednávání letenky. Letecké společnosti mají ve své nabídce výběr speciálních jídel vhodných jednak pro různé typy diet anebo naopak pro ty, kteří preferují zdravou výživu. Například u Českých aerolinií jsou k dispozici speciální jídla na letech delších než 3,5 hodiny a vybírat mohou jak striktně vegetariánské jídlo nebo jídlo bez masa, ale se sýrem nebo vejci, nebo diabetickou stravu, nedráždivou dietu, bezlepkové jídlo, neslanou dietu nebo jen nízkokalorickou stravu. Celkem lze vybírat z více než 15 druhů speciálních jídel. Častá je například poptávka po vegetariánských jídlech na linkách do Velké Británie, říká Marcela Fialková z tiskového oddělení ČSA.

Beru léky, co s tím?

Pokud cestující užívá léky, měl by je uložit do kabinového zavazadla, protože palubní personál není schopen zajistit uchování léků v chladu. Trpí-li dotyčný cukrovkou a užívá-li inzulín, měl by se poradit s lékařem o způsobu dávkování, jestli se chystá na cestu do jiného časového pásma. Veškeré přípravky, které potřebuje k užívání inzulínu, by měly být v originálním balení a uložené v kabinovém zavazadle. Je také potřebné vybavit se lékařským osvědčením, kterým se cestující prokáže při bezpečnostní kontrole.

Cestovani-letadlo-letani-dovolenaV případě, že si s sebou dotyčný do letadla potřebuje vzít lékařské pomůcky nebo vybavení, měl by na to upozornit personál zákaznického oddělení při rezervaci letenky a ten ho bude informovat, které vybavení je možno s sebou na palubu vzít. V kabině letadla není například možné používat vlastní kyslíkový přístroj, ani není možno zaručit přívod elektřiny, je tedy třeba, aby lékařské vybavení bylo schopno fungovat na baterie.

Pro jistotu všech cestujících je na palubách k dispozici lékárna, která by měla být vybavena v potřebném rozsahu podle velikosti letadla.

Přežijte cestu časem

Jet Lag je syndrom, kterým trpí lidé po překonání několika časových pásem směrem na východ nebo na západ. Podle výzkumů většina lidí trpí větší celkovou únavou organismu při  letu na východ. V případě letu směrem na západ je adaptace na nové časové pásmo většinou rychlejší a méně vyčerpávající. To mě potvrdila i paní Ivana, která žije v Miami na Floridě. Když přiletím z Čech do Miami, nemám problém začít hned fungovat, ale obráceně bych prospala tři dny, proto si nikdy nic na začátek neplánuji, jen odpočinek, říká paní Ivana.

Obecně se za příčinu považuje narušení přirozeného cyklu světlo – tma, který je součástí biorytmu každého z nás. Příznaky Jet Lag nejsou jen poruchou spánku. Vaše tělo zkrátka po příletu stále funguje jako by byl den, i když je třeba noc a naopak. Pocity jako nespavost, podrážděnost a únava mohou trvat až několik dní, a to i v případě návratu zpět domů.

Pokud se chystáte na let, během něhož překonáte několik časových pásem, snažte se ho naplánovat tak, abyste letěli ve dne. Cestování v noci jen zvýší vaši únavu a citlivost vůči změnám. Během letu se snažte pokud možno spát. V den příletu běžte spát až večer a ne přes den.Vyhněte se v letadle práškům na spaní, protože po jejich užití vaše tělo nespí přirozeným způsobem a během spánku se nehýbe. Dlouhodobější nehybnost během letu může vést k hluboké žilní trombóze.

Syndrom ekonomické třídy

Sedět takových dvanáct hodin v letadle, v malém prostoru, kde nemůžete ani nohy natáhnout, pořádně sklopit opěradlo, změnit polohu, to není žádný med. Při tak dlouhé cestě nezřídka dochází ke srážení krve v oblasti dolních končetin, jehož projevem jsou otoky, křečové žíly a celková citlivost nohou.

Cestovani-letadlo-letani-dovolenaNedostatek pohybu, dehydratace, prudký pokles atmosférického tlaku může způsobit hlubokou žilní trombózu. Rizikovými skupinami jsou starší lidé, kuřáci, těhotné ženy a obézní lidé. Obecné rady zní: buďte pohodlně oblečeni, projděte se letadlem a protáhněte si nohy. Důležité také je, abyste nohy nekřížili, dodržujte pitný režim, ale vyhýbejte se nápojům, které dehydratují organismus, jak například káva nebo alkoholické nápoje. Pokud máte určité predispozice k vzniku trombózy žil, doporučuje se užít před letem aspirin.

Několik cviků prováděných v sedě pro pocit osvěžení:

  • Nohy: Oběma rukama obejměte koleno a přitáhněte ho ke hrudi. Vydržte 15 sekund. Rukama stále koleno držte a nohu pomalu spusťte dolů. Vyměňte nohy a cvik opakujte desetkrát.
  • Ramena: Ruce položte dlaněmi dolů na stehna. Rameny kružte dopředu, nahoru, dozadu a dolů. Pohyb musí být plynulý. Několikrát opakujte a dýchejte při tom pomalu a pravidelně.
  • Záda a paže: Chodidla položte na zem a zatáhněte břicho. Pomalu se předkloňte a rukama sjeďte po nohou a natáhněte je až k prstům na noze. V této poloze vydržte 15 sekund.
  • Kotníky: Pomalu a pravidelně kružte nohou v kotníku. Nejprve na jednu stranu a pak na druhou. Na každou stranu kružte 15 sekund.
  • Kolena: Ohněte koleno, zdvihněte nohu a zatněte stehenní svaly. Nohy vystřídejte. S každou nohou opakujte 20krát až 30krát.
  • Chodidla: Obě paty opřete o zem a špičky chodidel zdvihněte co nejvýše. Pak o zem opřete špičky a zdvihněte co nejvýše paty.

Bolestí v uchu, způsobené změnou tlaku, se zbavíte tak, že si prsty zacpete nos, zavřete ústa a polknete nebo se zavřenými ústy jakoby vyfouknete vzduch. Může vám pomoci i žvýkačka. Malé děti je možné zklidnit kojením nebo lahví opatřenou dudlíkem.

Péče o těhotné ženy

Těhotné ženy mohou cestovat bez jakéhokoli potvrzení do 34. týdne těhotenství (v případě vícečetného těhotenství jen do 28. týdne těhotenství). Od 34. týdne těhotenství je třeba vlastnit potvrzení od lékaře, jinak ženě může být zamítnuto nastoupení cesty. Toto speciální lékařské potvrzení MEDIF nesmí být starší 6 dnů před nástupem cesty. Na těhotné ženy čeká v letadlo jen jedno omezení – nesmí být usazeny u nouzového východu, ale naopak jim je  při odbavení nabídnuto přednostní místo (např. ulička). Zda let těhotným doporučit nebo ne, nad tím vedou lékaři velké debaty. Někteří let nedoporučují vůbec, někteří ho naopak doporučují, pokud cílem letu je například odpočinková dovolená.

Já jsem byla dvakrát těhotná a v obou případech jsem kolem 22. týdne na dovolenou letěla. V prvém případě to bylo na Kanárské ostrovy. Tlak při vzletu i přistání byl dost nepříjemný, jako kdyby velkou silou tlačil na břicho a během letu jsem měla několikrát bodavé bolesti do břicha. Ve druhém případě jsem letěla na Kapverdské ostrovy. Měla jsem stejně nepříjemný pocit při vzletu a přistání. Let trval asi osm hodin, letěli jsme přes noc, takže až na nevyspání jsem let přežila bez dalších problémů a komplikací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).