Hlavní navigace

Seriál Dovolená s psychologem - raději před, než po

Dovolená se paradoxně řadí k významným stresovým faktorům, to je známá věc. Namísto relaxace těla i duše nás někdy čeká pěkný nápor na nervy. Těžko zabráníte setkání s blbcem na pláži nebo zpoždění letadla, rozhodně je ale na vašem uvážení, jestli se na tu pláž tím letadlem vůbec stojí za to vypravit.

Na téma dovolených byla popsána halda papíru včetně toho virtuálního. "Jak prožít ideální dovolenou? Dovolená bez stresu. Co na dovolenou. Návrat z dovolené…" Když bychom všechny ty rady hodili do hrnce a zamíchali, vyjde nám dovolená pejska a kočičky. Nechutnala by nikomu.

Dá se vůbec ohledně dovolené něco obecně doporučit? V našem malém dovolenkovém seriálu odpovídá zkušený poradenský psychlog Petr Hroch z Poradny pro rodinu v Olomouci (petrhroch@petrhroch.cz, www.petrhroch.cz).

Proč se někteří lidé tolik bojí létání?

Pro jednoho naprosto běžný způsob přepravy, pro jiného muka. Jsou lidé, kteří se před letem na dovolenou „zlinkují pod obraz“, aby cestu vzduchem vůbec zvládli. Proč se tak bojí?

Doba čtení: 2 minuty

Hlavu dokonale vypne jedině gilotina

Čas dovolených si spojujeme s odpočinkem. Jde při relaxu víc o tělo, nebo o hlavu? Měla by hlava vypnout, nebo ji máme naopak zásobovat novými podněty? A musíme nutně vůbec někam odjíždět?

Doba čtení: 3 minuty

Přiměřeně, přiměřeně... to platí pro dovolenou i letní flirt

Během dovolené často vybočíme z běžných stereotypů. Je to dobře? Pokud platí jiná pravidla, máme brát vážně „dovolenkové“ konflikty? A co takhle letní flirt, sex na dovolené, a pak hajdy domů?

Doba čtení: 5 minut

Proč si potřebujeme tak dlouho „válet šunky“?

Asiaté mají pár dnů dovolené ročně, v USA není její délka vůbec uzákoněna. To my v Evropě „jak poslušné stádo v ohrádce dychtivě očekáváme výběh na louku,“ říká psycholog.

Doba čtení: 4 minuty

Dovolená: Ať to voní, nebo smrdí

Nejsme písíčko s voknama, říká psycholog. Neprogramujte se na dovolenou jak počítač, nešpekulujte, co vás čeká. Jeďte všude s duší malého dítěte. Ajťáci s tím budou mít problém…

Doba čtení: 3 minuty

Syndrom „hrozné dovolené“

Zveme vás na „Dovolenou s psychologem – raději před než po“. V malém letním seriálu vám sice neřekneme, kam máte jet a co tam dělat. Ale možná vám pomůžeme, abyste na to přišli sami.

Doba čtení: 4 minuty