Hlavní navigace

Byznys s esenciálními oleji. Proč nelze doporučit tzv. pocitovou aromaterapii

30. 1. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Aromaterapeuti se v posledních letech setkávají v českém a slovenském prostředí s přístupy, které razí lidé v aromaterapii nevzdělaní, mající prodej esenciálních olejů čistě jako byznys. Při propagaci, kterou tito prodejci využívají pro zvýšení svého zisku, je kladený důraz na „pocitovou aromaterapii“. Prostě a jednoduše, je jedno, jaký esenciální olej používáme, hlavně, ať nám to voní a ať je ho co nejvíc.

Rozvoj různých wellness aktivit, potřeby člověka vyhnout se stresu, nemocem, pěstování závislostí na pěkných prožitcích a konzumního způsobu života se podepsal i na práci s esenciálními oleji. Kromě školených aromaterapeutů, kteří se vyznají v jejich chemickém složení, mají certifikáty odbornosti a patřičné vzdělání v oboru, se čím dál více objevují lidé, kteří vám tvrdí, že jim aromaterapie zachránila život. Dozvíte se, jak je vyléčila ze všech nemocí světa, včetně alergií a ADHD.

Rizika a následky aromaterapie bez potřebných znalostí

Kvalifikovaný aromaterapeut ví, že musí brát v potaz celkový zdravotní stav člověka, se kterým pracuje, jeho věk, možné kontraindikace, které se mohou projevit buď okamžitě, anebo při delším používání esenciálních olejů.

Na druhé straně máme někoho, kdo zmíněné věci neřeší. V důsledku prodeje esenciálních olejů nekvalifikovanými lidmi se bohužel zvyšuje počet alergických reakcí, a například i kožních popálenin nebo poleptání sliznic kvůli jejich vnitřnímu užívání.

Bohužel se o tom moc nemluví, a pokud ano, tak se nerozlišují viníci šíření nebezpečných informací. To pak hází zároveň špatný stín na aromaterapeuty, kteří jsou certifikovaní a umí pracovat s esenciálními oleji bezpečně. Nepoužívají psychologické hry a ovlivňování zákazníka. Hledají nejlepší možná řešení, kterými pomohou, ale zároveň neublíží. Protože mají za klienta, který je v jejich péči, osobní zodpovědnost a každé pochybení je může stát konec jejich malé živnosti. Naopak prodejci esenciálních olejů cílí na skupiny, které jsou nejvíce zranitelné, matky malých dětí, těhotné, seniory.

Legislativní problematika esenciálních olejů

Esenciální oleje spadají v jednotlivých státech Evropské unie pod různé části legislativy. Ve Francii jsou součástí právních úprav, vztahujících se k farmacii a potravinářství. Respektive nejvíce jsou zastoupeny v kodexu veřejného zdraví, který definuje třeba také esenciální oleje zakázané pro volný prodej. To znamená, že některé druhy, obzvlášť ty, které vykazují vysoký neurotoxický, hepatotoxický a hematotoxický potenciál (mohou nepříznivě ovlivnit nervovou soustavu, játra a ledviny), jako laik vůbec neseženete. Je na ně uvalen farmaceutický monopol, a i když jsou k dostání na internetu, musíte se při jejich koupi prokázat platným osvědčením od státu.

Prodejci esenciálních olejů cílí na skupiny, které jsou nejvíce zranitelné, matky malých dětí, těhotné, seniory...
Autor: Depositphotos.com

Prodejci esenciálních olejů cílí na skupiny, které jsou nejvíce zranitelné, matky malých dětí, těhotné, seniory…

Pokud se s esenciálním olejem, který vykazuje například vysoký obsah kafru, pracuje, je jeho používání plně v režii lékaře nebo farmaceuta a váže se na předpis. Stejně tak je na něm závislé jejich vnitřní užívání. Navíc je omezeno časově, nikdy se nepoužívá jako prevence nemoci a maximální doba, kdy se esenciální olej podává klientovi, je osm až deset dní.

V České republice a na Slovensku nepatří esenciální olej jako takový explicitně do potravinářské nebo farmaceutické legislativy. Není brán jako potravinový doplněk, a tedy určený k vnitřnímu užití. Nelze ho tudíž k němu veřejně doporučovat. O problematice vnitřního užívání esenciálních olejů jsme již psali.

Nebezpečí nekvalifikovaného poradenství

V českém a slovenském prostředí bohužel nemáme seznam úrazů a alergických reakcí, způsobených nekvalifikovaným používáním esenciálních olejů. Ve Spojených státech nebo Anglii takový dokument ale existuje. Lidé mohou zaznamenat problém, který jim způsobil esenciální olej, do databáze přímo elektronicky. U nás lidé negativní účinky nehlásí, anebo je ignorují, protože jim bylo prodejci, od kterých esenciální olej a informace o jeho používání mají, řečeno, že jsou projevem detoxikace organismu.

Nekvalifikované rady, jejich užití v praxi a následky z nich pramenící ale představují podstatné riziko pro uživatele. Nerespektování základního bezpečnostního rozdělení podle věku a zdravotního stavu uživatele je hazardem se zdravím lidí.

Účinky aromaterapie jsou vázané na obsah jednotlivých aromatických molekul a jejich procentuální zastoupení, tvořící éterický olej jako celek. A nemusí být pouze pozitivní, jak je prezentují lidé, kteří nemají aromaterapeutické vzdělání, a prakticky se tak dopouští klamání spotřebitele. Těm, kteří chtějí používat esenciální oleje, je potřeba narovinu říct také o jejich rizikových faktorech a seznámit je s bezpečnými cestami práce s nimi.

Proč kontaktovat aromaterapeuta

Každý esenciální olej a jeho používání má nějaký začátek. Pro ty, kteří jej vnímají hlavně jako vůni, je dobré, aby se od tohoto pohledu oprostili. Éterické oleje nejsou jenom vůně do bytu, ale mají také nějakou terapeutickou hodnotu a biochemické složení.

Začátečníkům proto doporučujeme oslovit před jejich cíleným použitím školeného aromaterapeuta. Pokud se jedná o jednorázové řešení, je konzultace ideálním nástrojem k jeho následné aplikaci. Aromaterapeut je odborníkem na možné kontraindikace a interakce éterických olejů. Jejich aplikaci, ředění, chemické složení a možná rizika, spojená s jejich používáním.  Dobrý a důvěryhodný aromaterapeut řeší věk klienta, jeho další specifika, například zda se neléčí s vysokým tlakem, epilepsií, astmatem, zda bere léky na ředění krve ap. A získává další indicie k tomu, aby mohl bezpečně aplikovat éterické oleje pro nejlepší klientovo blaho.

Galerie: Aromaterapeutická masáž z rukou profesionála

Aromaterapeut nenabízí klientovi jen tak věci z katalogu, protože si uvědomuje rizika jednotlivých éterických olejů. Má vlastní aromaterapeutický kufřík, dokáže přesně identifikovat rizikové faktory jednotlivých jeho částí. Práce aromaterapeuta stojí na etice, nebojí se spolupráce s dalšími odborníky v jiných oborech. Netvrdí klientovi, že je aromaterapie samospásná a že on jediný ho zbaví neduhů. Spolupráce s aromaterapeutem přináší laické veřejnosti nejen náhled na bezpečné používání éterických olejů, ale také radost z objevování aromaterapie jako celku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Publicistka, aromaterapeutka, je absolventkou aromaterapeutických kurzů Roberta Tisseranda, kde získala certifikace z chemie éterických olejů, bezpečnosti používání éterických olejů a aromaterapeutické pleťové péče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).