Hlavní navigace

Proč nejde dražovat švestka ani drcené ořechy?

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Dražovat lze želé, ořechy, sušené ovoce, semínka, a dokonce i extrudované cornflakes, ale existují i potraviny, které prostě dražovat nelze, ani kdybyste hodně moc chtěli. Které to jsou a proč to nejde?

Ve firmě POEX ve Valašském Meziříčí se kromě oříšků, ovoce, semínek i želé dražují i extrudované výrobky – tedy výrobky, které jsou vyráběny z různých zrn a za pomocí tlaku a vysokého tepla jsou dále zpracovávány v další potraviny, například v corflakes. Existují ale suroviny, které, přestože bychom je třeba v čokoládě také rádi kupovali, vyrobit nejdou.

Galerie: Jak se vyrábějí oříšky v čokoládě

Drcené ořechy dražovat nejdou

Jde třeba o extrudovanou drť, kterou v POEXu vyrábí a my si jí můžeme nasypat do jogurtu. „Rozdrcený extrudát dražovat nejde, protože je tak hutný, že by se jednotlivé kousky extrudátu od sebe neoddělily,“ vysvětluje Leoš Havlát, obchodní ředitel zdejšího závodu. Ze stejného důvodu nelze v čokoládě obalovat rozdrcené ořechy. Obalit nejdou ani kokosové plátky.

Principem dražování je nanášení čokolády ve vrstvách.

Pokud by se vložily do dražovací kabiny, která se otáčí a souběžně se do ní vstřikuje po tenkých pramíncích čokoláda, tvarově různorodé plátky by se neotáčely pravidelně a čokoláda by se na ně tudíž stejnoměrně nenabalila. „Technologicky to nejde zařídit,“ dodává obchodní šéf. Pokud ale mermomocí chcete kokosový plátek v čokoládě, musí se do čokolády namočit, to už ale nepůjde o kokosový plátek dražovaný. Dražovat nejdou ani sušená ananasová kolečka nebo sušené švestky. Když je seženete, budou dozajista máčené v čokoládě, případně v polevě.

Čtěte k tématu: Jak se vyrábějí oříšky v čokoládě? Máčením ne 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).