Hlavní navigace

Proč jsou soukromé školky tak hrozně drahé?

16. 4. 2010

Sdílet

Zatímco ve státem zřízených ústavech vás školné vyjde v řádech stokorun, soukromá školka stojí tisíce. Je příčina ukryta v nedostatečné kapacitě státních školek?  Malé dítě sebou kromě radosti přináší výraznou finanční zátěž pro rodinu. Nejprve přichází o část příjmu, když jeden z rodičů nastupuje na rodičovskou dovolenou. Po jejím konci zase nastává problém s umístěním dítěte do mateřské školy či do jeslí. Jak je tato péče nákladná, a je vůbec dostupná?

Zatímco ve státem zřízených ústavech vás školné vyjde v řádech stokorun, soukromá školka stojí tisíce. Je příčina ukryta v nedostatečné kapacitě státních školek? 

Malé dítě sebou kromě radosti přináší výraznou finanční zátěž pro rodinu. Nejprve přichází o část příjmu, když jeden z rodičů nastupuje na rodičovskou dovolenou. Po jejím konci zase nastává problém s umístěním dítěte do mateřské školy či do jeslí. Jak je tato péče nákladná, a je vůbec dostupná?

Čtěte téma: Jak dostat dítě do mateřské školky?

Těžko. Stoprocentní jistotu budete mít jen s předškolákem. Dále je to jen sázka do loterie...

Server Měšec.cz se podíval na nabídku mateřských škol v Praze, Brně a Chebu. Tedy ve třech městech, která nastíní stav v hlavním, krajském a bývalém okresním městě. Z dostupných webových informací pak náhodně vybrali několik školek. Můžete si tak udělat představu o tom, na kolik vás umístění potomka do mateřské školky může vyjít.

Přehled školného ve státních mateřských školách (v Kč)

Mateřská škola

Školné/měsíc

Stravné/den

Mládežnická Praha 10

530

30

Na Balkáně Praha 3

650

30

Blatenská Praha 4

610

28

MŠ Adélka Brno

400

580/měsíc

MŠ Beruška Brno

470

28

MŠ Bayerova Brno

500

28

MŠ Pohádka Cheb

300

26

MŠ Sluníčko Cheb

300

26

Čtěte téma: Vracím se do práce. Kdo mi pohlídá dítě?

Uděláme vše proto, abychom je mohly mít. A když už je máme, přemýšlíme, jak od nich co nejdříve odejít…

Soukromé školy jsou v porovnání s těmi státními několikrát dražší, zvláště v Praze. Výměnou za to nabízejí osobnější přístup k vašemu dítěti a možnost rozvoje, ať už jazykového či dovednostního.

V Chebu žádná soukromá mateřská školka není, proto tabulka obsahuje pouze soukromé mateřské školky z Prahy a Brna. V cenách je již zahrnuto stravné.

Přehled školného v soukromých mateřských školách (v Kč)

Mateřská škola

Školné celodenní/měsíc

Školné polodenní/měsíc

MŠ Kaňka Praha 10

10900

9900

MŠ Veverka Praha 3

11090

5550

MŠ Na zámku Praha 4

12900

7200

MŠ Creative Brno

4900

3300

MŠ Mary Poppins Brno

6800

5900

MŠ Cipísek Brno

6100

5300

Pokud své dítě mladší tří let chcete umístit do jeslí, pak se připravte na to, že zaplatíte (jak ve státních, tak soukromých institucích) o 10 až 20 % více.

Jaký je důvod obrovského cenového rozdílu ve státní a soukromé sféře? Jaká jsou kritéria pro přijetí na státní mateřskou školu? Je školek málo? Je třeba změnit pravidla?

Odpovědi na tyto otázky a další informace najdete v článku Rodiče preferují státní mateřské školy, na soukromé nemají peníze na serveru Měšec.cz.

Čtěte téma: Čtyři děti a uštvaná chůva

Zlá Evropská unie po nás chce, abychom vyrvali miminka z náručí matek a strčili je do socialismus připomínajících zařízení. Ale vážně je to tak? 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).