Magnetická rezonance, používaná v medicíně desítky let, je nenahraditelným pomocníkem. Umožňuje nahlédnout do lidských útrob, aniž by chirurg vzal skalpel. Navíc zobrazí detailně nejen kosti a měkké tkáně, ale i některé procesy, jež se odehrávají třeba v krevním řečišti nebo mozku.
Bez sluchátek to nejde
Na rozdíl od počítačového tomografu (CT) nebo rentgenu vyšetření na MR nepoužívá škodlivé ionizující záření.
I přes bezpečnost je některým pacientům nepříjemné, protože leží nehnutě čtvrt až půl hodiny v úzkém prostoru. Navíc činnost přístroje provází hlasitý rámus. „Někdy, ale rozhodně ne vždy, produkuje hluk až 90 decibelů. To může být pro sluch potenciálně nebezpečné, ale většině lidí je to hlavně nepříjemné,“ vysvětluje Lubomír Vojtíšek z CEITEC Masarykova univerzita. Takovou hladinu hluku má například rozjetý vlak.
Byli jste někdy na magnetické rezonanci?
Proč hluk vzniká
Hluk vzniká při přepínání cívek uvnitř stroje. Jde svým způsobem o elektromagnety.
V magnetické rezonanci jsou zpravidla tři typy cívek. Když pracují, dochází k jejich pohybu. Lidským okem je sice nepostřehnutelný, k vytvoření hluku ale stačí. Výsledkem je hluk v podobě rytmického klepání, cvakání, dunění nebo pískání, které zní v celém tunelu.
Cívky vytvářejí magnetická pole a prostřednictvím nich na sebe vzájemně působí. Při sepnutí nebo vypnutí mají tendenci vůči sobě i jiným vodivým objektům se pohybovat. Mohou se také přitahovat nebo odpuzovat nebo mít tendenci se otáčet.
Kvůli hluku pacienti i jejich případný doprovod dostávají sluchátka nebo jednorázové špunty do uší. Mají je po celou dobu vyšetření a z důvodu bezpečnosti by si je neměli sundávat. Zejména děti je dobré na to připravit předem.
Kromě toho má pacient vždy k dispozici tlačítko. V případě úzkostí či jiného problému jej stiskne a tím přivolá zdravotníka a přeruší vyšetření.
Jedno vyšetření, mnoho zvuků
Jak funguje MR
- Silný magnet působí v těle na protony, tedy základní stavební částice atomového jádra, a to hlavně v molekulách vody.
- Uvnitř přístroje je kromě silného magnetu také rádiový vysílač, který vysílá vysokofrekvenční pulzy a protony na krátkou chvíli vychýlí.
- Když se částice vrací zpět do původního stavu, vydávají slabý signál, který přístroj zaznamená.
- Z těchto signálů počítač sestaví detailní 3D obraz vnitřních struktur těla.
Při každém vyšetření vydává přístroj odlišné zvuky. Je to dáno proměnlivostí magnetických polí vytvářených cívkami. Jejich síla a délka trvání je odvislá od toho, co lékař potřebuje vyšetřit, tedy i obrazem zachytit, jak dlouho obraz vzniká, kolik z vyšetření vzejde snímků nebo v jaké kvalitě.
Roli hraje také orientace řezů a zejména kontrast, jenž slouží k tomu, aby se při snímkování některé detaily tkáně upřednostnily a jiné naopak potlačily. A protože možností a technik zobrazení je nespočet, pestrá je také škála zvuků magnetické rezonance.
Hlučnost se ovšem neodvíjí jen od vyšetření, ale i od toho, jaký přístroj klinika používá. „Každý je jinak konstruovaný, proto také trochu jinak zní,“ podotýká Lubomír Vojtíšek z CEITEC. Podoba zvuků tedy záleží i na výrobci a na tom, jak přístroj naprogramuje.
Galerie: Z historie chirurgie
Dnes je MR mnohem tišší
Ačkoliv rámus magnetické rezonance nejde vypnout, výrobci se snaží, aby byly přístroje méně hlučné. Třeba tím, že snižují mechanické vibrace způsobené jeho samotnou činností. Snaží se také lépe odtlumit a fixovat jednotlivé cívky a součásti přístroje.
Ztlumit ho lze ale i jinak – menší rychlostí vyšetření nebo nižší kvalitou snímků. V takovém případě některá pole nabíhají pomaleji, takže i pohyb cívek vůči sobě je omezený, a tedy i méně hlučný.
V tomto smyslu jsou dnes přístroje dokonalejší a i v tichém režimu mají srovnatelnou dobu měření a kvalitu obrazu jako ty o generace starší. Stále ale není možné, aby se tato zobrazovací metoda obešla bez hluku. „Protože bez přepínání cívek by magnetická rezonance nevytvořila obraz,“ dodává Lubomír Vojtíšek.
Odborná spolupráce
Ing. Lubomír Vojtíšek, PhD.
Výzkumník Laboratoře multimodálního a funkčního zobrazování institutu CEITEC Masarykova univerzita. Specializuje se na biomedicínské inženýrství, magnetickou rezonanci, fyziku a biologické vědy.
Podívejte se, jak funguje MR: