Hlavní navigace

Při léčbě rakoviny prsu je důležité: Nehubnout!

15. 11. 2012

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Oč jindy mnozí usilují, není vítáno v době těžké nemoci. Kvalitní strava je podstatná pro úspěšnou léčbu a neztrácet kila je naopak velmi žádoucí.

Každý rok je v České republice diagnostikováno přibližně 6000 nových případů rakoviny prsu. Přestože se nejedná o onemocnění spojené s trávicím traktem, více než 30 % pacientek podstupuje terapii, která může mít negativní vliv na příjem stravy. Vyplývá to z výzkumu společnosti Nutricia, který proběhl na reprezentativním vzorku více než 4000 onkologických pacientů.

Třetina žen s rakovinou prsu podstupuje nutričně rizikovou léčbu

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen – ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu, v Česku kolem šesti tisíc, tj. přibližně každá tisící žena. „Dlouhodobá léčba je pro lidský organismus náročná a mimo jiné může mít negativní vliv na dostatečný příjem stravy a nutriční stav pacientek. Nutričně rizikovou léčbu podstupuje v současné době více než třetina českých žen s rakovinou prsu,“ varuje Gabriela Pazdrová z Onkologické kliniky VFN Praha a dodává: „Jedná se zejména o léčbu chemoterapií, jejímž častým nežádoucím účinkem bývá nechutenství, nevolnost či afty v ústech, které dostatečný příjem potravy komplikují.“

Přečtěte si: „Peníze vám nepošlu, prso už nemám“

Špatný nutriční stav a nedostatek bílkovin ovlivňuje metabolismus protinádorových léků, což může vést k nárůstu nežádoucích účinků a snížení účinnosti léčby. „V období nemoci se velmi často vyskytují změny ve stravování, což může mít negativní dopad na příznivý průběh a léčbu onemocnění. Důležité je během léčby nehubnout!“ říká Václava Mošnová ze společnosti Nutricia a dodává: „Během terapie doporučujeme doplňovat energii a potřebné živiny všemi možnými způsoby, které náročná životní situace dovolí.“

Kvalitní strava ovlivňuje naše zdraví, v případě nemoci je jednou z důležitých podmínek úspěšné léčby a přispívá ke zlepšení zdravotního stavu. Lidem oslabeným náročnou léčbou je určena tzv. speciální výživa, jež je lékařsky ověřená a mívá formu nápoje pro posílení nemocného. Účinně doplní stravu pacientů, kteří trpí nechutenstvím nebo jim nemoc brání přijmout dostatečné množství potravy. Je určena především pro výživu při nádorovém onemocnění, před a po operacích, při chronických onemocněních, při postižení dutiny ústní nebo chrupu, při potížích s polykáním, nechutenství a pro seniory a další osoby, které trpí nedostatečnou výživou. Měla by obsahovat všechny důležité živiny v optimálním poměru a být přijatelná i pro dlouhodobé užívání.

Potraviny pro zvláštní výživu by měly být užívány pod dohledem lékaře či jiné kvalifikované osoby nebo na základě jejich doporučení. Více informací také na www.vyzivavnemoci.cz.

Čtěte dále: Rakovinu prsu odhalíte včas díky samovyšetření

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).