Hlavní navigace

Praktičtí lékaři jsou staří a jen ve velkých městech

11. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Ministerstvo zdravotnictví chce podpořit „obvoďáky“, praktické lékaře, kteří budou ordinovat v odlehlých regionech ČR.

Před pár dny jsme se na serveru 120na80.cz věnovali výběru vhodného praktického lékaře (Podle čeho vybrat praktického lékaře). Jenže mnozí z vlastní zkušenosti vědí, že vybírat není z čeho.

Počet praktických lékařů i počet atestujících praktických lékařů je v ČR podle ministerstva zdravotnictví dostatečný. MZ však spatřuje riziko nedostatku těchto lékařů v méně obydlených regionech a v demografickém vývoji, kdy stávající lékaři stárnou.

„Praktičtí lékaři se koncentrují ve velkých městech, např. v Praze, Brně a dalších velkých aglomeracích. Zdravotní pojišťovny proto budou zvažovat uzavírání smluv s praktickými lékaři v těchto místech,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Ministerstvo chce „nedostatkové lékaře podpořit tímto i dalšími kroky. „V příštím roce se prostřednictvím úhradové vyhlášky zaměříme i na tzv. bonifikace pro praktické lékaře v regionech, kde se do výběrového řízení na tento post nepřihlásí žádný zájemce. MZ uvažuje také o zřízení speciálního fondu, který by poskytoval finanční grantovou podporu mladým lékařům, kteří se budou snažit zřídit ordinace tzv. na zelené louce,“ řekl ministr. MZ proto bude i nadále vypisovat a finančně podporovat dostatek rezidenčních míst v oboru praktického lékařství.

Spolupráce krajů a zdravotních pojišťoven je nutná

Jednání na ministerstvu kladně hodnotili také předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák a poslanec a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, podle kterého jde o zásadní záležitost pro kraje. „Máme nevyrovnanou strukturu a síť praktických lékařů, proto se snažíme se zdravotními pojišťovnami najít některé kroky k řešení situace,“ řekl.

„VZP je připravena realizovat veškeré dohodnuté kroky, abychom zajistili dostupnou a kvalitní primární péči pro naše klienty,“ slibuje ředitel největší zdravotní pojišťovny v ČR Zdeněk Kabátek.

O problému se nicméně ví a mluví již řadu let, zatím bez většího efektu. Lidé v odlehlejších místech tak mohou mít problém praktického lékaře najít. „Vybírejte svého lékaře ve chvíli, kdy jste zdraví, ne v době akutního problému,“ doporučuje proto Norbert Král, předseda Mladých praktiků v článku na serveru 120na80.cz (Podle čeho vybrat praktického lékaře).

poporodni_deprese

Na serveru Sdružení praktických lékařů pak najdete seznam lékařů, kteří ještě přijímají pacienty. Je dostupný na stránkách www.splcr.cz. Pokud nemůžete lékaře sehnat, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, která má povinnost vám péči zajistit.

Zdroj: TZ MZ

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).