Hlavní navigace

Pozor na nebezpečný přípravek pro sportovce

11. 2. 2011

Sdílet

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z českého trhu americký potravinový přípravek určený pro zvláštní výživu sportovců Adipokill. Agenturu ČTK o tom informovala Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI. Adipokill, který slouží jako multifunkční spalovač tuků, obsahuje farmakologickou látku yohimbin, jejíž používání je vázáno na lékařský předpis. Užívání alkaloidu yohimbinu bez doporučení lékaře může podle odborníků způsobit návaly krve do hlavy, závratě nebo…

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z českého trhu americký potravinový přípravek určený pro zvláštní výživu sportovců Adipokill.

Agenturu ČTK o tom informovala Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI. Adipokill, který slouží jako multifunkční spalovač tuků, obsahuje farmakologickou látku yohimbin, jejíž používání je vázáno na lékařský předpis. Užívání alkaloidu yohimbinu bez doporučení lékaře může podle odborníků způsobit návaly krve do hlavy, závratě nebo srdeční potíže.

Přípravek může způsobit srdeční potíže

Přípravek byl zakázán a bylo nařízeno jeho stažení z tržní sítě. Inspekce varuje spotřebitele, kteří si tento přípravek již zakoupili, před jeho konzumací,“ uvedla Hoferková. Adipokill byl podle SZPI prodáván přes internet. Původně byl určen k distribuci mimo tuzemský trh. Do Česka jej dovezla firma Scitec Nutrition z Kyjova v množství 27 balení, tedy tměř 3000 kapslí.

Preparáty obsahující alkaloid yohimbin jsou vyrobeny z kůry stromu bujarník johimbe, který roste ve střední a západní Africe. Látka snižuje krevní tlak a rozšiřuje cévy, zejména v oblasti pánve. Používá se jako afrodiziakum a k léčbě impotence.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).