Hlavní navigace

Poslední šance nakopat kořen čekanky

Simona Procházková

Čekanka je ceněná léčivá bylina. Nejúčinnější částí je kořen, nasbírejte si ho ještě dřív, než přijdou přízemní mrazíky. Poradíme, co pak s ním.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čekanka obecná (Cichorium intybus) je rostlina dorůstající do výšky jednoho metru, její spodní listy se trošku podobají listům pampelišky. Tato bylinka se hojně vyskytuje na loukách, v příměstských parcích, v okolí lesů.

Co z čekanky sbíráme

Čekanka obecná
Autor: www.fromoldbooks.org

Čekanka obecná

Nejléčivější částí čekanky je kořen, který můžeme sbírat od dubna do října. Používá se i list a květ.

Tuto léčivku můžeme sušit, zamrazit, naložit do lihu, vína, oleje.

Očištěný kořen je možné usušit nebo zpracovat na prášek, čaj či kapky, podle potřeby. Dále najdete receptury pro přípravky z kořene, ale i listů a květů čekanky.

Léčivé účinky čekanky

Čekankový kořen je cenným zdrojem inulinu, tříslovin, cholinu slizů pryskyřice, minerálních látek, hořčin, tříslovin, glykosidu intybinu. Listy obsahují stejné látky, ale v mnohem menším množství.

Kořen čekanky výrazně posiluje a regeneruje žlučník, játra, slinivku, takže celkově podporuje trávení i střevní peristaltiku. Dále prospívá krevnímu oběhu a srdci.

Zevně můžeme listy, květy či kořen čekanky používat na ošetřování kožních neduhů, zánětů pokožky a očí. Čekanka je rovněž výborným vlasovým aktivátorem.

Čekankové receptury

Čekankový prášek pro dobré trávení

 • Potřebujeme: 1 lžíci kořene čekanky
 • Postup: Kořen rozemeleme na prášek. Ten uskladníme v dobře uzavíratelné sklenici a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 2× denně na špičku kulatého nože prášku, který zapijeme vlažnou vodou.

Čekankový čaj

 • Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného kořene čekanky, 2 dl vroucí vody
 • Postup: Kořen zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak řádně přecedíme a můžeme popíjet. Čekanková kúra by měla trvat 20 dní.

Čekankové kapičky

 • Potřebujeme: 1 lžíci nadrceného kořene čekanky, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Léčivku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a užíváme 3× denně 30 kapek po dobu 20 dní.

Čekanková koupel při očních zánětech

 • Potřebujeme: 1 lžíci listů a květů čekanky, 2 dl vody
 • Postup: Bylinu zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté dobře přecedíme (přes jemné sítko či plátýnko) a vzniklým čajem si několikrát denně vyplachujeme oči.

Čekankový obklad na pokožku

 • Na ekzémy, lupénku, mykózy, akné a zanícenou pokožku.
 • Potřebujeme: 6 lžic listů, květu či celé natě čekanky, plátýnko
 • Postup: Léčivku nasekáme paličkou, vzniklou směs přiložíme na postižené místo, zabalíme plátýnkem a vše necháme 30 minut působit. Tuto proceduru provádíme denně po dobu jednoho týdne.

Čekankový aktivátor podporující růst vlasů

 • Potřebujeme 1 lžíci čekankových listů, 1 lžíci nadrceného čekankového kořene, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody
 • Postup: Léčivky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si každý den, po dobu 3 – 4 měsíců, masírujeme vlasovou pokožku.

Chcete další tipy z přírody pro zdravé a krásné vlasy? Stačí trocha listí…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).