Hlavní navigace

Posilování pánevního dna: Opravdu víte, jaké svaly zapojit?

8. 10. 2009

Sdílet

Inkontinence je nepříjemná a týká se (nebo se bude týkat) téměř každé ženy. Prevencí, někdy i pomocí, je posilování pánevního dna. Víte jak zpevnit pánevní dno? A jste si jistá, že to ví vaše lektorka pilates? Pokud cvičíte špatně, váš stav se může dokonce zhoršit! A pozor, posilovat by měli i muži.

Podle statistik se s inkontinencí (neschopnost udržet moč, větry nebo stolici) dříve či později setká každá druhá žena a to nezávisle na věku. Možná i to je důvod, proč cviky na posilování pánevního dna zažívají boom a v poslední době se zařazují do téměř všech pomalých forem cvičení pro ženy.

Víte, co znamená zpevnit pánevní dno?

Také na internetu a v tištěných médiích se to jen hemží nejrůznějšími cviky proti inkontinenci. Často doplněné fotografiemi usměvavé cvičitelky, která vás v určitých polohách nutí s nádechem stáhnout pánevní dno. Ale jste si opravdu jistá, že podle popisu chápete přesně, co máte udělat? Nebo jinak, opravdu víte, co to znamená „zpevnit pánevní dno“? Vůbec vás nechci podceňovat, ale bohužel není výjimkou, že se stav u některých žen po tzv. posilování pánevního dna naopak zhoršil. Podle nejnovějších výzkumů mezinárodně uznávané odbornice na fyzioterapii a léčení inkontinence, norské profesorky Kari Bo, se jedná dokonce o dvacet procent cvičících žen!

Jak zabránit inkontinenci

  • Nejdůležitější je prevence. Pánevní dno by měla posilovat každá žena a dívka starší patnácti let.
  • Pravidelně posilujte pánevní dno pod dohledem odborníka.
  • Nezvedejte více než deset až patnáct kilogramů. Třeba i pět kilogramů v jedné ruce, které zvednete do určité polohy, je stresovou situací právě pro pánevní dno.
  • Kupte si inkontinenční vložku, ať víte, co se stane, pokud nebudete cvičit.

Mohu se spolehnout na instruktora pilates nebo jógy?

Power jóga

Bohužel, leckdy i na lekcích pilates a jógy, kde se často pracuje s pánevním dnem, vám jednotlivé cviky nepopíší správně. Většinou pak zatínáme jiné svaly a v jiném pořadí. „Rovněž se mluví o tom, že inkontinenci zabráníte stahováním hýžďových svalů, což je s prominutím hloupost, protože v tom okamžiku se vám otevírá přední strana pánve a to naopak vede ke zhoršení stavu,“ varuje Daniel Müller, který se zabývá preventivním cvičením proti inkontinenci.

Foto: Lekce jógy (nejde o posilování pánevního dna) 

K tématu: Břišní tanec se netančí jen břichem

Posilování pánevního dna totiž není vůbec jednoduché ani pro samotné lektory. „Naši studenti, budoucí instruktoři Pilates Institute®, se věnují posilování pánevního dna tři dny v celkovém kurzu Pilates Institute® – Matwork Level I, kdy se o tom neustále mluví a cviky se zkouší. Stejně po těch třech dnech zjistíte, že tito budoucí lektoři stále neumí pánevní dno perfektně aktivovat. Tyto cviky vyžadují pravidelnost a čas,“ upozorňuje Mgr. Daniel Müller

Co říkají na Kegelovo cvičení urologové?

V souvislosti s posílení pánevního dna se rovněž mluví o takzvaném Kegelově cvičení, které vyvinul na konci padesátých let americký gynekolog Arnold Kegel. Cvičení spočívá v tom, že se snažíte zadržet proud moči. V tu chvíli sice pánevní dno opravdu aktivujete a posilujete, jenže si rovněž zaděláváte na jiný problém – například zánět močových cest nebo další nepříjemná onemocnění podobného rázu. Současné školy pro aktivaci pánevního dna již nedoporučují zadržování moči. 

Nepřehlédněte: Dejte si pozor na vaginální mykózu

Otázka pro Daniela Müllera:

Jak tedy správně posilovat pánevní dno?

Všem ženám a dívkám starším patnácti let doporučuji obrátit se na odborníka, který vás doslova osahá. Nejlepší cestou je tedy pravidelné a efektivní cvičení pod odborným dohledem třeba i na skupinových hodinách pilates. Musíte si ovšem vybrat lekce, které vede skutečně kvalifikovaný lektor.

Lze pánevní dno posilovat i jinak, než cvičením pod dohledem?

Pro ženy je jednou z pomůcek i představa stahu tamponu. Skvělým pomocníkem je rovněž nošení  Venušiných kuliček. Současné ženy však mají problém udržet je třeba jen při jednom kroku, což samo o sobě vypovídá o stavu jejich pánevního dna.

Měli by posilovat pánevní dno i muži?

Muži mají jiné vylučovací ústrojí a inkontinence se u nich neprojevuje tak často, jako u žen. Nicméně i oni by měli zpevňovat pánevní dno, i když z trochu jiných důvodů. Prvním je prevence proti problémům s prostatou, nebo dokonce proti rakovině prostaty. „Rakovina prostaty je mnohem častější než rakovina děložního čípku a příliš se o ní nemluví. Současní muži nemají aktivní pánevní dno, což může být jednou z příčin i problému erekce,“ vysvětluje Daniel Müller.

Čtěte také: Průjem, aneb nechtěné letní dobrodružství

Druhým, možná trochu radostnějším důvodem, je fakt, že posílené pánevní dno mužům zlepší jejich sexuální život.

Čemu všemu prospívá posilování pánevního dna

  • Prevence proti inkontinenci
  • Ovlivňuje schopnost otěhotnět
  • Zlepšuje sexuální život mužů i žen
  • Napomáhá od bolestí zad

Foto: Agentura SXC, archív

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).