Hlavní navigace

Ženy s poruchou srážlivosti by neměly brát antikoncepci

31. 3. 2011

Sdílet

V Česku užívá kombinovanou hormonální antikoncepci 34 procent žen. Některé z nich netuší, že jim může být nebezpečná. Kdy antikoncepce škodí?

Na rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce ženami, které mají poruchu srážlivosti krve, upozorňuje agentura ČTK. Ženy přitom často netuší, nejen že podobné nebezpečí existuje, ale ani že týká právě jich.

Jak jsou na tom, mohou zjistit prostřednictví genetického testu, zdravotní pojišťovny ho ale hradí pouze ženám ze zatížených rodin. Pokud se však vloha v rodině zatím neprojevila, nebo o ní žena neví, pojišťovna test nehradí. Podle předsedkyně Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Zuzany Prouzové by se ženy měly otestovat samy. Mohou si koupit test, který odhalí dvě nejrizikovější mutace, Leydenskou a protrombinového genu. Obě mutace má 15 až 40 procent žen.

Jdete na operaci? Vysaďte antikoncepci

Hormonální antikoncepce je podle sexuologa Radima Uzla pro ženy nezatížené poruchou srážlivosti bezpečná. Pokud ale žena vlohu zdědila, neměla by tento druh antikoncepce brát. „Stejně tak by ale například neměla kouřit, protože i to riziko embolií zvyšuje,“ připomíná Uzel. 

„Tromboembolie, kdy se tvoří krevní sraženina uvnitř cévy, je v ČR po ischemické chorobě srdeční a cévní mozkové příhodě třetím nejčastějším onemocněním cévního systému,“ říká gynekolog Peter Škapinec. Zhruba 11 procent akutních embolií končí náhlou smrtí. Na vzniku embolie se podílejí vedle vrozených i získané faktory, jako je věk, obezita, nedostatek pohybu, rakovina, operace křečových žil na nohou a užívání některých léků.

Speciál: Vyberte si správnou antikoncepci

V rozvinutých zemích je plicní embolie nejčastější příčinou úmrtí v těhotenství a šestinedělí. Hrozí i další komplikace jako spontánní potrat či porod mrtvého plodu, popsal rizika Škapinec.

„Tromboembolická příhoda je velmi riziková záležitost, strašení hormonální antikoncepcí ale není na místě,“ zdůraznil Uzel. Podle něj by ženy měly také vědět, že nejméně měsíc před plánovanou operací je třeba vysadit hormonální antikoncepci, klesne tím riziko komplikací.

Smrt po banální operaci

ČTK uvádí příklad pacientky, která se setkala s nepříznivými účinky hormonální antikoncepce. Užívala ji dokonce už od 14 let, kdy ji dostala na zlepšení pleti. Po šesti letech ji při jízdě na koni začalo bolet lýtko. Její gynekoložka tomu nepřikládala význam, protože v rodině ženy tromboembolie nebyla. Podezření vyslovila až veterinářka, s níž o tom také mluvila. Lékaři pak na sonu odhalili hlubokou žilní trombózu a potvrdili v testech genetické zatížení. 

Mnohem hůře skončila další žena, která o svém genetickém zatížení nevěděla. Letos v lednu zemřela po banální operaci slepého střeva na mozkovou příhodu. Rodina zvažuje trestní oznámení na nemocnici, je přesvědčena, že lékaři zanedbali péči, když při prvních potížích jejich dceři neudělali také genetický test.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).