Hlavní navigace

Po operaci hned domů? Pacienti to vítají

2. 9. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Jednodenní chirurgie se stává trendem i v České republice. Klouby, žlučník, gynekologické potíže a mnoho dalšího lze vyřešit během jednoho dne. Objednat se můžete online a výkony pokrývají zdravotní pojišťovny.

Chirurgie se, podobně jako další lékařské obory, stále vyvíjí. Operační výkony, které dříve vyžadovaly dlouhodobý pobyt v nemocnici, lze dnes provádět v režimu jednodenní chirurgie.

Celosvětový trend

Minimálně invazivní způsob chirurgických výkonů přináší celou řadu výhod a v medicíně se o něm hovoří jako o celosvětovém trendu.

Ve srovnání s ostatními vyspělými evropskými státy je v České republice pořád málo využívána. „V severských zemích se podíl operací v tomto režimu pohybuje okolo 45 %, v Čechách je to pouze 5 %. Ale na našich klinikách již v poslední době pozorujeme rostoucí zájem o jednodenní zákroky,“ doplňuje ortoped a výkonný ředitel strategického rozvoje zdravotnické skupiny EUC Jiří Madar.

Galerie: Robotické operace prostaty

Šetrnost a rychlý návrat do života

Pro pacienta je předností výkonu především jeho šetrnost a kratší doba rekonvalescence. Při zákrocích se používají miniinvazivní metody, které organismus minimálně zatěžují, a umožňují tak rychlý návrat do běžného života.

„Přístup k moderním metodám a přístrojům nám umožňuje provádět daleko šetrnější chirurgické výkony a zvýšit tak kvalitu péče,“ uvádí chirurg z EUC Kliniky Ústí nad Labem Zdislav Šíp a dodává: „Dnes je možné většinu břišních operací provádět miniinvazivně – laparoskopicky. Operace jsou pro pacienta šetrnější a zůstávají po nich jen drobné jizvy, doba strávená v nemocnici je díky tomu také výrazně kratší.“ 

Navíc tím, že pacient je schopen opustit kliniku téměř hned po zákroku, se snižuje riziko nemocničních nákaz a zkracuje se doba jeho pracovní neschopnosti.

K dalším výhodám patří, že rekonvalescence v domácím prostředí a s blízkými má pozitivní vliv na psychický stav pacienta, což rychlejšímu zotavení dále napomáhá.

Samozřejmě je to vhodné jen pro takového pacienta, který má dobré domácí zázemí. Záleží také na konkrétním operačním výkonu. Některé vyžadují delší klidový režim, po jiných je pacient téměř ihned relativně fit.

Jak se na jednodenní zákrok objednat?

Jednodenní operace nabízejí nejrůznější kliniky. Můžete to konzultovat se svém ošetřujícím lékařem, případně se rovnou objednat. Vybrané pracoviště lze kontaktovat online prostřednictvím poptávkového formuláře na webových stránkách EUC.

Pokud máte doporučení nebo lékařské zprávy, můžete je do formuláře připojit. Další možností je e-mailový či telefonický kontakt na dané pracoviště.

Galerie: FN Ostrava: Operace oka s pomocí 3D kamery a brýlí

Operace jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami

Pro pacienty českých pojišťoven je i tento typ operačního výkonu pojišťovnou plně hrazen. „Mezi nejžádanější operace u nás patří artroskopie kolenního kloubu a operace vbočených palců nohou moderními technikami. Postupně stoupá i počet pacientů, kteří přicházejí k operaci křečových žil, k operaci všech typů kýl, ošetření hemoroidů a k zákrokům z oblasti estetické medicíny,“ říká doc. Rastislav Hromádka, ortoped a vedoucí lékař operativy Canadian Medical.

Možnost využití jednodenní chirurgie oceňují i rodiče pacientů oddělení dětské chirurgie. Hospitalizace je pro děti často větším stresem než samotný operační zákrok, a proto je snaha zkrátit dobu strávenou na lůžku mimo domov zcela zásadní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).