Hlavní navigace

Plošná chřipková epidemie už je v Česku. Jak se jí bránit?

1. 2. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Chřipková epidemie je tu. Nemocných je více než 1700 na sto tisíc obyvatel. Jak se bránit proti nákaze a jak se chřipky zbavit co nejrychleji, když už ji máte?

V tomto týdnu dosáhla celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úroveň 1715 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s předchozím týdnem představuje vzestup o bezmála dvacet procent. A to znamená jedno jediné. „Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

TIP: Rozdíly mezi chřipkou a nachlazením

Chřipková epidemie je i v okolních státech

Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách, nejvyšší u předškolních dětí, a ve všech krajích ČR. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Plzeňského, Libereckého, Jihomoravského a Moravskoslezského.


Autor: SZÚ

Ve fázi plošné epidemie chřipky je většina evropských států včetně našich sousedů – plošnou epidemii hlásí Německo, Rakousko i Polsko. Převažuje stále virus typu chřipky A (A/H1N1), ale v řadě zemí, s různou intenzitou, zároveň cirkuluje i virus A/H3N2 (v Turecku, na Ukrajině či v Uzbekistánu).

Jak se chřipce bránit?

Hlavní hygienička doporučuje vyhýbat se větším uskupením lidí a dodržovat základní hygienická pravidla: kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Eva Gottvaldová.

Vyhnout se této nevítané nemoci není jednoduché, proočkovanost proti chřipce je u nás nízká a příznaky v podobě bolestí hlavy, zimnice, kašle, těla jako v ohni a neschopnosti udělat jakýkoli pohyb mohou signalizovat, že chřipka už udeřila. Objeví se náhle, ale náš organismus s ní bojuje několik dní. Pokud chřipku přecházíte, riskujete celoživotní následky. Jak si můžeme pomoci?

Lidové recepty proti nachlazení a chřipce z celého světa

Samotná horečka trvá obvykle tři až čtyři dny, kašel doznívá i deset dní. Celkovou slabost a malátnost můžete pociťovat až čtrnáct dní po vypuknutí nemoci. Nakažliví jste pro své okolí po celou dobu trvání horečky.

Protože se chřipka šíří kapénkovou cestou, dávejte pozor na to, abyste při horečce nepřišli s nikým do úzkého kontaktu. Pozor také na společné ručníky a jiné předměty, které sdílíte s ostatními členy domácnosti. Kašlat je nejvhodnější do jednorázového kapesníku, ten pak vyhodit a umýt si ruce. Na hygienu kladou lékaři velký důraz, poházené použité kapesníky a kašlání do dlaně jsou velký a u nás všeobecně rozšířený nešvar.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).