Hlavní navigace

Přecházíte chřipku? Riskujete doživotní následky

16. 11. 2009

Sdílet

Začíná vás bolet hlava a je jasné, že máte teplotu. Bylo by fajn lehnout si do postele, jenže v práci se musíte snažit, hrozí další propouštění. Nějaká nemoc nepřichází v úvahu. Jestli i vy takhle bojujete s chřipkou, zaděláváte si na celoživotní následky, jejichž léčba vám možná zabere více než týden v posteli.

Zvláště na podzim a na jaře je docela běžné, že se nám objeví rýma, kašel, slzení očí, případně kýchání. Takové nepřijemné potíže zná každý. Je to chřipka? Nebo jsme se jen špatně oblékli a jsme nachlazení? A stačí, když si dáme čaj a vyrazíme zase ven? 

Chřipka není nachlazení

Mnoho lidí zaměňuje nachlazení se skutečnou chřipkou. Nachlazení přitom od skutečné chřipkové nákazy poznáme celkem snadno. Při nachlazení se nejčastěji objevují kašel, rýma, kýchání a slzení očí. Průběh a samotné nachlazení zpravidla nebývá závažné. Přesto však vyžaduje naši pozornost a léčbu! Může se totiž stát, že k nachlazení se přidá infekce, která způsobuje zánět nosní sliznice a krku.

Pokud onemocníme chřipkou, příznaky, které se objevují, jsou závažnějšího rázu. Lze tak pozorovat: teploty a někdy dokonce i horečky, bolesti ve svalech a mnohdy i kloubech, kašel a celkovou slabost. S dalším průběhem chřipky se k nim přidružují i další příznaky, jakými jsou rýma a bolesti hlavy. 

Chřipka, na rozdíl od nachlazení, je závažné virové onemocnění, které způsobuje virus influenza. Tento virus je pro člověka velmi nebezpečným, protože napadá nejvíce průdušky a plíce. Pokud tedy podceníme příznaky, je riziko komplikací na dosah.Více v katalogu nemocí Vitalia.cz

Přecházení se nevyplácí. Můžete i zemřít

nemocnice

Pokud není chřipka řádně léčena, mohou se snadno objevit i komplikace, na jejichž konci mohou být dokonce i doživotní následky. Mezi nejčastější komplikace patří záněty průdušek, nebo plic. „Chřipkové pneumonie jsou buď primární (často smrtící hemoragická pneumonie nebo intersticiální pneumonie) nebo sekundární. Ty jsou způsobené bakteriální superinfekcí (stafylokokem, pneumokokem),“ vysvětluje nejčastější komplikace chřipky lékař Roman Sviták.

Anketa

Přecházíte chřipku?

Jsou však případy, kdy chřipkový virus může napadat i další orgány, kde způsobí rozsáhlou bakteriální infekci. Nejčastěji se jedná o srdce. V případě, že by virus pronikl až do tohoto orgánu, pak hrozí zánět srdečního svalu nebo zánět osrdečníku, případně kombinace obojího. Virus chřipky navíc může napadat i srdeční chlopně, u kterých může způsobit jejich nedomykavost a další poruchy.

To, že chřipkový virus je schopen napadat i srdeční svalovinu, je známo již několik desítek let a nejednou byly tyto komplikace dokonce i příčinou úmrtí člověka. Nejčastěji tak srdce a jeho svalovinu napadá povětšinou běžný chřipkový virus typu A, ale i B.

Neléčená chřipka může skončit i transplantací

Jsou výjimečné případy, kdy chřipka může být příčinou onemocnění mozku. To se pak často projeví v podobě zánětu mozkových blan.  „Těžký a komplikovaný průběh chřipky je častější u malých dětí, u osob vyššího věku, u osob trpících nemocemi plic, srdce, ledvin či cukrovkou a u osob se sníženou obranyschopností,“ doplňuje Sviták. K výskytu komplikací dochází povětšinou u lidí, kteří léčbě svého virového infektu nevěnovali dostatečnou pozornost, nebo jej přechodili.

Nejen u nás ale i ve světě bylo zaznamenáno již několik desítek případů, kdy lidé, kteří přechodili chřipku a jiné virové infekty, byli nuceni podstoupit po několika letech transplantaci srdce. Příčinou jejich nefunkčního srdce byly právě přechozené virové infekce, které se tak podepsaly na jejich zdraví v budoucnu.

Vyležet a vypotit!

džus

Naše prababičky tvrdily, že každá taková nemoc se má vyležet a vypotit za hojného přísunu čajů s medem a citronu. Co je na tom pravdy, opravdu to pomáhá? Citron obsahuje vitamin C, který organismus napadený virem vyžaduje k posílení své obranyschopnosti. Navíc med, který se často přidává do čaje, obsahuje látku Propolis. Ta blahodárně působí především při škrábání v krku a navíc uvolňuje hleny, které se často tvoří právě v plicích. Člověk, který je virovou infekcí nakažen, je významně imunitně oslaben.

K tomu, aby se mohl chřipkou nebo nachlazením napadený člověk vyléčit, je zapotřebí hojného odpočinku, klidu na lůžku a podávání vhodných léků a nápojů. Lidé, kteří se řádně léčí, mají jistě méně komplikací než ti, kteří léčbu zanedbávají, nebo jí nevěnují dostatečnou pozornost.

K léčbě nachlazení postačuje klid na lůžku a užívání vitamínů. Je také vhodné léčbu doplnit hojným přísunem tekutin, především čaje. Pokud nemocný trpí i kýcháním a rýmou, pak může užívat lék obsahující účinnou látku xylometazolin (Olynth, Nasivin apod.)

Při léčbě chřipky můžeme podávat i léky snižující tělesnou teplotu a horečku, pokud jimi nemocný trpí. Jsou to například léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol). Pokud jste alergik na tuto látku, pak můžete použít na  tlumení horečky i léky s obsahem kyseliny acetylosalicylové (Aspirin). Samozřejmostí je také podávat větší množství tekutin s obsahem vitaminu C a především čaj.

Při léčbě chřipky by tak neměl chybět klid na lůžku, co nejméně fyzické námahy a dostatečný spánek. K léčbě chřipky je možné použít látky na přírodní bázi a přírodní produkty. Jedná se především o vitamíny a homeopatika.

Autor článku

Rád se často procházím, cestuji a navštěvuji zajímavá místa. Mezi moje velké záliby odjakživa patří motorismus, věda (medicína), cestování a horolezectví.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).