Hlavní navigace

Plastický chirurg: Do hezkých prsou mi je líto řezat

19. 7. 2010

Sdílet

 Autor: Ivana Dvorská
Některé ženy touží po skutečně velkých ňadrech a plastické operace jsou pro ně vášní. Ale neházejme všechny „siliženy“ do jednoho pytle – důvodů, proč podstoupit operaci prsou je mnoho.

Do ordinace plastického chirurga jsem vstoupila poprvé v životě a byla jsem z toho trochu v rozpacích. Tak tady se hodnotí krása lidského těla… Po zhruba hodinovém povídání o ženských ňadrech jsem nabyla dojmu, že jejich plastická úprava je naprosto normální a já jsem snad poslední žena na světě, která má stále ty svoje od pánaboha.  

Rozhovor je součástí letního speciálu Silikozy, ve kterém můžete nahlédnout do historie ňader i plastických operací. V jednotlivých dílech speciálu se pokusíme nalézt odpovědi na otázky, proč ženy podstupují plastické operace, jaká jsou rizika tohoto zákroku a jak přesně probíhá.

Pro ženy, které se nebojí jít „s ňadry na trh“, jsme připravili „natural“ trička. Můžete si je objednat v našem e-shopu a říct: No Silicone, 100 % Nature!

MUDr. Libor Kment
Autor: Ivana Dvorská

MUDr. Libor Kment

MUDr. Libor Kment ví, po jakých prsou ženy touží, a nebojí se jim pomoci. Ke každé klientce přistupuje individuálně, až s osobním zaujetím. Plastická chirurgie je tak trochu psychoterapie.

Libor Kment přičichl k plastické chirurgii už ve druhém ročníku studia medicíny, kdy začal docházet na Kliniku plastické chirurgie FNKV k renomovanému plastickému chirurgovi Janu Měšťákovi. Po atestaci z všeobecné chirurgie se k plastice vrátil v roce 1999, kdy nastoupil na Kliniku plastické chirurgie FNB. Od roku 2002 pracuje na klinice plastické chirurgie Esthé v Praze 1, jejímž je spolumajitelem.

Máte představu, kolik žen v České republice podstupuje plastické operace prsou?

Přesná čísla neznám, ale určitě operací prsů stále přibývá. Dokonce bych řekl, že pomalu zevšedňují. Úpravy prsou podstupují ženy napříč společenskými vrstvami a netají se s nimi

Jaké ženy podstupují kosmetické operace prsou? Jaké jsou jejich nejčastější důvody?

Důvodů, které k nám na kliniku ženy přivedou, je více. Jednak to jsou ženy, které mají skutečně malá prsa, což jim může působit psychické problémy a často s tím související problémy v partnerském soužití. Nebo naopak operujeme ženy, které tíží velká prsa. Tyto ženy mají problémy s páteří, kožní problémy a další. Jindy jen upravujeme tvar u povadlých prsů po porodech.

Přicházejí k nám i ženy s velmi pěknými prsy, a přesto po nás žádají operaci. Může to být určitý trend, touha po jiném vzhledu, nebo potřebují zvětšit poprsí kvůli práci, například tanečnice a modelky.

Některé ženy svádí na svoje menší prsa i neúspěchy u mužů a domnívají se, že to operace změní. Neměl by v tomto případě zakročit spíš psycholog než plastický chirurg? Rozmlouváte někdy ženám operaci?

Samozřejmě. Pokud si myslím, že klientky požadují něco, co v jejich případě rozhodně není nutné nebo nebude hezké, tak se jim snažím operaci rozmluvit. Někdy úspěšně, jindy ne. Občas skutečně vyžadujeme před operací psychologické vyšetření, když je zjevné, že problémy jsou jistě jiného než kosmetického charakteru.

„Operujeme i sedmdesátileté dámy“

MUDr. Libor Kment
Autor: Ivana Dvorská

MUDr. Libor Kment

Může operaci prsou podstoupit kdokoliv, nebo jsou nějaká omezení, zdravotní rizika a podobně?

Plastické operace, tedy nejen úpravy prsů, může teoreticky podstoupit každý zdravý člověk. Kontraindikací může být interní onemocnění, například onemocnění srdce, těžká cukrovka, mohou to být poruchy srážlivosti krve, infekční onemocnění a podobně.

Jako u každé jiné operace se jedná o zásah do organismu, který s sebou nese určitá rizika. Už samotná celková anestezie znamená pro tělo zátěž.

Omezením je určitě i věk…

Operujeme pacienty zpravidla od osmnácti let věku, mladší dívky pouze se souhlasem rodičů  a to nejčastěji z psychologických důvodů u těžších vad prsů.   

Co se týče horní věkové hranice, záleží hlavně na zdravotním stavu klientky. S vyšším věkem souvisejí i častější zdravotní problémy. To ovšem neznamená, že nemůžeme operovat sedmdesátileté dámy, které jsou ve formě. Rovněž takové k nám chodí.

„S velikostí implantátů si někdy hrajeme až na sále“

Může se stát, že tělo implantát nepřijme?

To se nestává. Důvodem vypuzení implantátu by ale mohla být infekční komplikace nebo přehnaná velikost implantátů, kdy váha a tlak implantátu může způsobit otlak a otevření rány. Pak se někdy implantát musí vyjmout. U správně indikované operace je to velmi výjimečné.

Implantáty jsou různě velké. Lze zvětšit prsa hned o několik čísel, třeba z dvojek na pětky?

Některé ženy mají nereálné požadavky a chtějí zvětšit prsa hned o několik čísel a ne každá si to může dovolit. Záleží zejména na celkové stavbě hrudníku, tloušťce podkoží a podobně. Navíc každé ženě sluší určitá velikost implantátu trochu jinak – dvě stě mililitrů může u štíhlejších žen působit jako velký implantát, u jiné ženy zas takovou velikostí implantátu docílíme jen malé změny. Proto si někdy s velikostí hrajeme během operace – velikost v průběhu operace můžeme ověřit tzv. sizerem a vyzkoušet, jaká velikost bude nejvíce vyhovovat přání klientky a například požadavkům na přirozenost, nebo naopak na co největší velikost. Určitý typ prsů lze hned při první operaci zvětšit o několik čísel.

Některým ženám jedna operace nestačí a opakovaně podstupují další a další zákroky. Skoro to vypadá, jako by na nich byly závislé. Kam až mohou zajít – kolikrát za život a jak často lze operovat jednu ženu? 

Operací lze samozřejmě provést za život mnoho. Nejkratší rozestup mezi operacemi doporučujeme minimálně 3–6 měsíců. Co se týče zmíněných „závislostí“, občas se skutečně stává, že ke mně přijde klientka, které rozmluvím operaci obličeje, protože ji ještě nepotřebuje. Ona se mne pak zeptá, co bych na ní tedy změnil, jakou úpravu by potřebovala. Touží po změně, nebo si chce udělat radost. To samozřejmě není ideální indikace k operaci.

Před a po
Autor: Archív MUDr. Libora Kmenta

Před a po

Silikonová prsa se často setkávají s kritikou, že nevypadají přirozeně. Jaké jsou jejich vlastnosti – jsou pevné natolik, že si žena může dovolit chodit bez podprsenky?

Bez podprsenky chodit mohou a často je to i jejich důvod proč operaci podstupují. Samozřejmě i na silikonová prsa funguje gravitace. Nicméně záleží na tom, zda jsou implantáty vloženy pod svalem, nebo nad ním, jak jsou velká a podobně.

Pokud jde o přirozený vzhled, tak dokonce nemusí být vůbec poznat, že jsou prsa umělá. Znám případy, kdy žena řeší, zda má svému dlouhodobému partnerovi prozradit, že má umělá prsa.  Implantáty musejí být ovšem zvolené opravdu dobře – chce-li žena skutečně velká prsa, pozná se to. Také záleží na kvalitě kůže, podkoží a dalších faktorech. 

Ženám nezůstávají jizvy, které by operaci prozradily?

Řez u augmentace prsů většinou vedeme přes prsní bradavku na hranici pigmentace dvorce. Po čase nemusí být jizvička vůbec vidět. Je možný také přístup z podprsní rýhy nebo z podpaží.

Je operace trvalá, nebo je třeba ji zopakovat a vyžadují umělá prsa nějakou speciální péči? 

Dříve se doporučovalo implantáty měnit zhruba po deseti letech. Někteří výrobci implantátů v dnešní době dávají doživotní záruku. Teoreticky může být tedy operace trvalá. Ženy by měly pravidelně chodit na vyšetření prsou, které může případně odhalit poškození implantátu. Pak by se musel implantát vyměnit. Po zhojení prsa speciální péči nevyžadují.

Říkáte, že operujete i mladší dívky. Nelitují pak zákroku třeba v těhotenství, mohou vůbec kojit?

Operací se nepřerušují mlékovody, takže ženy kojit mohou. Nesetkávám se s tím, že by v těhotenství litovaly. Naopak mi přijde, že někdy prsy po porodu vypadají ještě lépe.

Jak se díváte na operace prsou vy, jako muž a zároveň lékař?

Některým ženám operace prsou skutečně změní život, což považuji za pozitivní. Pokud má žena ale hezká zdravá prsa, pak je to podle mně škoda do nich „řezat“ a taková prsa operovat.  Jako muž dávám přednost přirozenosti – a to i uměle vytvořené.

E-shop  – Trička No Silicone, 100 % Nature!

Pro ženy, které se nebojí jít „s ňadry na trh“, jsme připravili „natural“ trička. Můžete si je objednat v našem e-shopu a říct spolu s námi: Stop silikozám! No Silicone, 100 % Nature! Tričko samozřejmě rádi pošleme i „stoprocentně natural“ mužům.

Soutěž Krása prsou – vyhrajte iPhone!

Jaká prsa jsou krásná? Vaše? Pošlete nám svoji fotografii nebo fotku své partnerky, ženy, přítelkyně… a vyhrajte nový iPhone!

Anketa  – silikony, nebo natural?

Silikonové nebo jinak vylepšené poprsí vyvolává rozdílné emoce. Jak jste na tom vy? Odpovězte na tři otázky a pomozte nám tak zjistit, jak v Česku vnímáme ňadra jako taková, potažmo ňadra, které tak docela nestvořila příroda.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).