Hlavní navigace

Pizza předběhla řízek i smažák, před ní je jen svíčková

8. 2. 2013

Sdílet

 Autor: Copyright (c) 123RF Stock Photos
Svíčková, pizza a italské těstoviny – to jsou nejoblíbenější jídla Čechů podle internetové ankety. Denně se v České republice sní na 85 tisíc pizz.

Na zítřek, 9. února připadá mezinárodní den pizzy, jednoho z nejoblíbenějších jídel evropské a severoamerické kultury. Není proto divu, že dle odhadů odborníků se ročně na světě sní více než 30 miliard pizz. Jenom samotní Češi jich každý rok spořádají na 31 milionů, odhaduje počet server DameJidlo.cz. Podle internetové ankety tohoto serveru je pizza druhým nejoblíbenějším jídlem Čechů, umístila se za tradiční svíčkovou. Nejoblíbenější pizzou je Capricciosa.


Autor: Photl.com

Pizza je u nás velmi populární, hlavně druhy s tomatovým základem

„Dalo by se říci, že italská kuchyně je mezi Čechy jednou z nejpopulárnějších. V naší anketě se umístila na druhém i třetím místě. Kromě pizzy mají Češi rádi také italské těstoviny,“ říká Tomáš Čupr, zakladatel serveru DameJidlo.cz.

K tématu: Tomáš Čupr rozjíždí po Slevomatu nový projekt: Dáme jídlo?

Na dalších místech výzkumu se umístil například řízek, sushi či smažený sýr. V souvislosti s popularitou pizz u Čechů jasně vyhrává tomatový základ. Mezi pěti nejoblíbenějšími pizzami je pouze jedna, kterou čeští pizzaři dělají na smetanovém základu. „Originální italská pizza Quattro Formaggi je vždy na tomatovém základu. České pizzerie ovšem často nabízejí pizzu čtyř sýrů na smetaně, což je podle zásad italské kuchyně špatně,“ říká Tomáš Čupr.

DameJidlo.cz odhaduje, že se denně v České republice sní na 85 tisíc pizz, což ročně znamená konzumaci 31 milionů kusů tohoto italského jídla. Ve statistickém průměru tak připadají na jednoho Čecha tři pizzy ročně.

Ve Spojených státech se tato italská pochoutka stala dokonce fastfoodovým jídlem a dle časopisu Parade Magazin nejí pizzu jen 6 % Američanů.

„Na sobotu připravujeme pro zákazníky speciální pizzy, které nabídneme spolu s našimi partnerskými restauracemi. Zákazníci se mohou také těšit na velkou soutěž. Vítěz bude u nás jíst půl roku zdarma,“ upozorňuje Tomáš Čupr.

Nejoblíbenější jídla dle internetové ankety DameJidlo.cz

 1. Svíčková
 2. Pizza
 3. Italské těstoviny
 4. Řízek
 5. Sushi
 6. Smažený sýr
 7. Rajská
 8. Hovězí steak
 9. Guláš
 10. Knedlo vepřo zelo

Nejoblíbenější pizzy dle DameJidlo.cz

 1. Capricciosa
 2. Quattro Formaggi
 3. Hawai
 4. Margarita
 5. Prosciutto

Server Vitalia.cz naopak před časem zjišťoval, která jídla nám nechutnají: Které jídlo nemáme rádi – TOP TEN nejméně oblíbených pokrmů. Zvítězila dršťková polévka, druhé skončily plíčky na smetaně a bronzovou příčku obsadil škraloup z mléka.

Z historie pizzy

Historie pizzy sahá až do daleké minulosti, kdy před několika tisíciletími začali Egypťané rozemílat obilí, z něhož zhotovovali koláče z jednoduchého těsta. Jejich zvyky se inspirovali Římané, kteří pečeným plackám z kynutého těsta dali jméno.

První restaurací a tedy i první pizzerií na světě, která začala prodávat pizzu, byla Tavern of the Corriglio v Neapoli přibližně z konce 17. století. Díky tomu získala Neapole věhlas a ze všech částí Itálie se sem sjížděli lidé, aby pizzu ochutnali. V průběhu 18. století se na těsto začala přidávat rajčata, čímž tedy pokrm získal podobu, v jaké ji vídáme dnes.

K rozvoji technik přípravy pizzy pak přispěli italští přistěhovalci v Americe, kteří ji připravovali na pánvi a nikoliv v peci. Díky tomu se mohla pizza stát součástí amerického fast food stravování ve 20. století. Bratři Celentanovci pak na trh dostali v roce 1957 mraženou pizzu a ještě ten samý rok se konal první spotřebitelský test pizz.

poporodni_deprese

Věděli jste:

 • že největší upečená pizza měla v průměru 37,4 m a bylo na ní spotřebováno 4500 kg mouky, 90 kg soli, 1800 kg sýra a 900 kg tomatové omáčky? Pochutnali si na ní obyvatelé Norwoodu v Jižní Africe 8. prosince 1990.
 • že nejdelší pizza měřila 1010 metrů a 28 centimetrů? Rekord drží 200 polských pizzařů, kteří pizzu připravovali 18 hodin a k přípravě potřebovali 3, 5 tuny mouky. Rekord padl 29. srpna v polském Krakově.
 • že každý Američan sní ročně na 46 dílků pizzy?
 • že nejdražší pizza stojí tisíc dolarů a prodává ji restaurace Nino’s Bellissima na Manhattanu? Pizzu je nutné objednat den dopředu a mezi ingredience patří čerstvý humr, pravý kaviár, čerstvá smetana a lanýže. Můžete si koupit také jednu osminku pizzy, ta stojí 125 dolarů.

Zdroje: TZ DameJidlo.cz, www.youtube.com: Biggest Pizza in the World, http://www.pizza-cup.cz, Packaged Facts, New York, http://www.pizza-cup.cz/vse-o-pizze

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).