Hlavní navigace

Český jídelníček patří k nejpřesolenějším v Evropě

27. 3. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
V průměru solíme třikrát víc, než je zdrávo. Hůř jsou na tom jen Maďaři. Máte-li vysoký krevní tlak, ledvinové kameny nebo pokud chcete zhubnout, omezte sůl. Jak ji dostat pod kontrolu?

Sůl je důležitou součástí stravy, protože obsahuje sodík a chlor, které naše tělo potřebuje. Sodík zabraňuje ztrátám vody z těla a udržuje nervosvalovou dráždivost. Chlor je zase součástí žaludeční šťávy a zajišťuje rovnováhu mezi kyselým a zásaditým prostředím v těle. Jenže nedostatek soli v jídelníčku strávníka z rozvinuté země rozhodně nehrozí. Většina z nás má problém přesně opačný.

Průměrná spotřeba soli v České republice je totiž přes 12 gramů. Podle současných doporučení pro obyvatele České republiky (více na www.vyzivaspol.cz) bychom měli snížit její spotřebu na 5 až 6 g za den a ve výběru upřednostňovat sůl obohacenou jódem. U osob, které se léčí s vysokým krevním tlakem nebo mají jiná onemocnění, je vhodné nepřesahovat denní dávku 5 g. Pro malé děti (1–6 let) se doporučují 2 gramy soli na den, včetně soli obsažené v potravinách. Nezapomínejte, že kojeneckou stravu nemáme solit vůbec.

 

Kde se bere sůl v našem jídelníčku?

Určité procento soli přijímáme už ze syrových potravin (10 %). Tak například 100 g syrové cibule obsahuje 10 až 26 mg sodíku. V jedné deci polotučného mléka je 40 až 50 mg sodíku. O něco více (15 %) přijímáme z doma připravených jídel tím, že při jejich vaření používáme kuchyňskou sůl.

Největším zdrojem soli (75 %) v našem jídelníčku jsou ale průmyslově vyrobené potraviny, které koupíme v obchodě. Mohou to být základní potraviny jako pečivo, sýry, uzeniny, pomazánky nebo různé pochutiny jako olivy, sterilovaná zelenina, krekry, brambůrky, slané oříšky a řada dalších. Když už víte, kde se bere většina soli ve vašem jídelníčku, doporučuji hlídat její množství už při nákupu potravin:

 • Výrobci zpravidla uvádějí množství sodíku.
 • Kolik je to soli, zjistíte tak, že údaj o sodíku vynásobíte 2,5x.

Omezte polotovary, instantní jídla a jídla z fast foodu. Když už není vyhnutí, čtěte informace na obalech výrobku. Pomoci vám může i logo Vím, co jím – to za vás pohlídá nejen nízké množství soli, ale i dalších rizikových živin jako je přidaný cukr a špatné tuky.

 
Tip: Orientujte se podle loga
 • Množství sodíku najdete obvykle na obalu výrobku. Pokud se v hodnotách nevyznáte, vodítkem může být logo Vím, co jím.
 • To garantuje nízké množství rizikových živin: soli, jednoduchého přidaného cukru, nasycených mastných kyselin a trans mastných kyselin, kterých obecně přijímáme nadbytek.
 • U některých potravin hodnotí i obsah energie a vlákniny.

Co je sladké, nemusí být slané?

Možná víte, že sůl zvýrazňuje sladkou chuť, proto se přidává i do řady sladkých potravin. Velké množství soli čekejte ve snídaňových cereáliích – například kukuřičné lupínky obsahují v jedné porci denní dávku sodíku pro dospělého člověka. Dejte si pozor i na minerální vody, rozpustné šumivé tablety, kečupy, rozpustné kakao nebo obyčejný bílý rohlík, zvláště ten z vrchu posolený. Významným zdrojem sodíku mohou být i minerální vody.

Přečtěte si: Co všechno obsahují „zdravé“ cereálie? Podívali jsme se na složení

Jak hlídat sůl ve vlastní kuchyni? Spotřebu soli snížíte tím, že budete omezovat solení už při kuchyňské přípravě. Zapomeňte na kořenící směsi s přídavkem soli. K ochucení pokrmů raději používejte kořeninové směsi bez soli, byliny nebo zelené natě – petrželku, pažitku, pórek, libeček. Pamatujte, že hodně soli obsahují i bujóny, sojové omáčky a různé ochucující směsi. Pokud je používáte při přípravě, jídlo už nesolte. Vařte z čerstvé, případně mražené zeleniny. Cibule, česnek, rajčata nebo kořenová zelenina dodají jídlu živiny i chuť. Zvykněte si, že slánka patří do kuchyně a ne na stůl. Hotová jídla už nedosolujte.

Kvůli vysokému obsahu soli do jídelníčku zařazujte jen občas:
 • uzeniny
 • některé sýry (např. balkánský, feta, niva, tavené sýry, olomoucké tvarůžky)
 • solené oříšky a krekry
 • slané pečivo
 • instantní pokrmy
Za den do sebe můžete celkem dostat až 20 g soli, když sníte:
 • 1 krajíc chleba
 • 100 g pršutu
 • 100 g nivy
 • 100 g sledě
Kde všude se skrývá sůl, prozradí ve videu výživoví odborníci Karolína Hlavatá a Petr Havlíček:

Nadbytečný příjem soli je jednoznačně spojen s vysokým krevním tlakem. Tento „tichý zabiják“ patří mezi nejčastější kardiovaskulární onemocnění a významně zvyšuje riziko infarktů nebo mrtvice. Dalším nežádoucím účinkem nadbytečného solení je zadržování vody v těle, zbytečná zátěž ledvin a zvýšené vylučování vápníku močí. Důsledkem jsou jednak nepříjemné otoky a za další zvýšená pravděpodobnost osteoporózy.

Sůl také podporuje chuť k jídlu, a proto trpí i štíhlá linie. Pro zajímavost sledujte někoho obézního, v řadě případů nejprve bere slánku a pak teprve ochutnává jídlo.

 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietoložka, odbornice na výživu.

V současné době pracuje jako dietolog na OB klinice a v Programu Healthy Plus. Je odborným garantem iniciativy Vím, co jím a piju.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).