Hlavní navigace

Od pondělí se zkracuje platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních

14. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Podmínky pro návštěvu v zařízeních se sociální péčí se od pondělí mění, rozhodla o tom vláda. Zkracuje se doba platnosti testů, jež slouží jako jeden z dokladů o bezinfekčnosti.

Mezi zařízení sociální péče patří pečovatelské domovy, domovy pro seniory, ale také domovy pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení či domovy se zvláštním režimem. Tady všude se od pondělí 15. 11. 2022 pozmění pravidla návštěv.

Bezinfekčnost před návštěvou bude možné i nadále dokládat proděláním nemoci (maximálně půl roku od prvního pozitivního testu), dokončeným očkování (14 dnů po podání jednorázové vakcíny nebo 14 dnů po podání druhé dávky) a antigenními či PCR testy.

A právě u testů se od pondělí 15. listopadu mění délka jejich platnosti. Nově nesmí být negativní výsledek PCR testu starší než tři dny. U antigenního testu je to jeden den. Opatření navrhlo ministerstvo zdravotnictví a schválila je vláda.

Dosud stačilo, aby PCR test nebyl starší sedmi dnů a PCR test tří dnů.

„Testování zaměstnanců v těchto zařízeních jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny,“ uvádí v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví (MZ).

V platnosti také zůstává, že návštěva musí mít zakrytý nos i ústa respirátorem či nanorouškou. Výjimku mají děti, které ještě nezahájily školní docházku. Ty nemusí mít žádnou ochranu ústa a nosu. A dospívajícím do 15 let stačí jako ochrana jakákoliv rouška.

U pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění si režimová opatření určí poskytovatel sociální služby.

Co se dále mění od pondělí 15. listopadu

  • Ve školách: Je-li ve výuce 50 a více studentů, musí mít po celou její dobu všichni respirátory.
  • V nemocnicích: V nich a dalších lůžkových zařízeních začne platit pravidlo, že kdo není očkovaný, musí na test každý týden. „První testy je nutné provést nejpozději do 22. listopadu,“ upozorňuje MZ.
  • U očkování cizinců: Cizincům, kteří v ČR žijí legálně a dlouhodobě a nemají zdravotní pojištění, zaplatí MZ očkovací látku. „Každý takový cizinec tedy bude očkován zdarma a bude si hradit pouze aplikaci očkování,“ podotýká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
  • Administrativní zátěž: Nemocnice už nebudou muset vykazovat aktuální stav jehel a stříkaček. Laboratoře zase nebudou muset u každého pozitivního vzorku provádět tzv. diskriminační test, aby bylo jasné, jakou mutací je dotyčný nakažen. Od pondělí budou laboratoře tyto testy dělat pouze u 30 procent pozitivních vzorků.

Zdroj: Tisková konference po jednání vlády ČR, tisková zpráva MZ

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).