Hlavní navigace

Vysokoškoláci musí od pondělí nosit respirátor někdy i ve výuce

13. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pokud se ve výuce na jedné hodině sejde 50 a více žáků či studentů, bude nutné po celou její dobu nosit respirátor. Rozhodla o tom vláda.

Epidemiologická situace spojená s nemocí covid-19 se v Česku od začátku září zhoršuje a podle grafů publikovaných na stránkách ministerstva zdravotnictví (MZ) letí počty pozitivně testovaných od 10. října strmě nahoru.

MZ proto chodí na vládu s dalšími návrhy opatření, které by podle něj měly situaci zmírnit. Ve středu 10. listopadu vláda na svém mimořádném jednání schválila omezení, které se dotkne především studentů na vysokých školách.

„Všichni studenti vysokých škol budou muset nosit respirátory nejen ve společných prostorách, ale také během samotné výuky. Toto opatření bude platné v učebnách, kde se během výuky nachází 50 a více studentů,“ informovalo po jednání vlády MZ v tiskové zprávě.

Opatření začne platit v pondělí 15. listopadu.

Dosud platilo, že studenti museli mít ochranu dýchacích cest, pouze pokud neseděli v učebnách. Na kolejích pak ve společných prostorách. Výjimky je nutné, tak jako jinde, doložit lékařským potvrzením.

Studenti mají stejně jako jiní žáci povolenou výjimku z dokladování bezinfekčnosti, a to pokud s třídou či skupinou studentů vyrazí na exkurzi, představení, koncert, návštěvu zoo, galerií, hvězdáren či při volnočasových aktivitách, ač se takové akce účastní více než dvacet osob. Nemusí také dodržovat rozestup 1,5 metru. Platí to také pro kurzy plavání, pokud jsou přítomni žáci pouze jedné školy či je prostor oddělen.

Co se dále mění od pondělí 15. listopadu 

  • V sociálních zařízeních: Zkracuje se délka platnosti PCR a antigenních testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Kdo chce prokazovat bezinfekčnost testem, musí počítat, že negativní výsledek má u PCR testů platnost nově 3 dny, u antigenního testu je to jeden den.
  • V nemocnicích: V nich a dalších lůžkových zařízeních začne platit pravidlo, že kdo není očkovaný, musí na test každý týden. „První testy je nutné provést nejpozději do 22. listopadu,“ upozorňuje MZ.
  • U očkování cizinců: Cizincům, kteří v ČR žijí legálně a dlouhodobě a nemají zdravotní pojištění, zaplatí MZ očkovací látku. „Každý takový cizinec tedy bude očkován zdarma a bude si hradit pouze aplikaci očkování,“ podotýká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
  • Administrativní zátěž: Nemocnice už nebudou muset vykazovat aktuální stav jehel a stříkaček. Laboratoře zase nebudou muset u každého pozitivního vzorku provádět tzv. diskriminační test, aby bylo jasné, jakou mutací je dotyčný nakažen. Od pondělí budou laboratoře tyto testy dělat pouze u 30 procent pozitivních vzorků.

Zdroj: Tisková konference po jednání vlády ČR, tisková zpráva MZ

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).