Hlavní navigace

Oceňovaná vína z Čech koupíte především přímo u vinařů

13. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Cech českých vinařů je hlavním organizátorem Národní soutěže vín, která je nejvyšší oficiální soutěží vín v ČR a slouží jako jasná a nezpochybnitelná garance mimořádné kvality oceněných vín. Kdo 11. srpna vyhrál?

Šampionem Národní soutěže vín pro rok 2021 pro oblast Čechy a zároveň vítězem prestižní kategorie „bílá vína suchá a polosuchá“ je Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr, který vyrábí Školní statek Středočeského kraje Mělník. Uvedenému vínu, stejně jako řadě dalších vín ze dvou vinařských oblastí (Mělnická vinařská oblast a Litoměřická vinařská oblast) z Čech, předal ve středu 11. srpna ocenění v aule České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) její rektor Petr Sklenička a předseda Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský. Školní statek Středočeského kraji byl kromě toho oceněn za nejlepší kolekci soutěžních vín.

V čem se liší česká vín od moravských

Vína z oblasti Čech jsou oproti moravským vínům jiná – mají více „kyselinek“, což vytváří specifický charakter i senzorické vlastnosti českých vín. Za charakter vín z Čech může přitom především počasí – zejména na jižní Moravě je tepleji a tamní vína jsou sladší a vhodnější i k výrobě červených vín, zatímco v Čechách dominují více vína bílá.

„To ale neznamená, že by nebylo v Čechách možné vyrobit kvalitní červené víno, například Pinot noir,“ zdůrazňuje ale Rudolfský.

Česká vína se dají pořídit hlavně u producentů vín

Problém je, že se s víny z Čech, a zejména s těmi oceněnými, tuzemský zákazník v maloobchodní síti prakticky nesetká. Obě české vinařské oblasti se rozkládají na ploše, která představuje pouhá čtyři procenta ploch vinic registrovaných v naší zemi.

Vzhledem k tomu, že se musí do ČR většina vína k uspokojení spotřebitelské poptávky dovážet ze zahraničí, činí navíc podíl vín z oblasti Čech na celkové spotřebě vína jen něco přes jedno procento. Česká vína si tak lze zakoupit především u samotných pěstitelů a v jejich vinařství, v omezené míře pak v některých vinotékách.

Soupisku tuzemských vinařů najdete na webu

Při současném trendu nákupů zemědělských produktů přímo na farmách by to ale pro zájemce o do značné míry raritní vína z Čech zas takový problém být nemusel. Zvláště když lze kontakty na české i moravské vinaře získat na stránkách Vinařského fondu ČR, který stejně jako stránky producentů dalších zemědělských komodit a produktů obsahuje i mapu pěstitelů vína a jednotlivých vinařství.

Příslušné kontakty a spektrum nabídky lze dohledat na webu Vinazmoravyvinazcech.cz, pokud má někdo zájem speciálně o vína z Čech, stačí zvolit v levém horním menu příslušnou vinařskou oblast.

Česká vína jsou samá medaile

Že mohou být vína z Čech dobrou volbou, dokazují na dvě desítky zlatých medailí, které byly při slavnostním vyhlášení výsledků Národní soutěže vín 2021 pro oblast Čechy uděleny, a vyhlášení dalších vítězných vín v kategoriích. Jde o bílá polosladká vína, růžová vína či červená suchá vína nebo nejlepší speciální vína typu cuvéee.

Samotná ČZU pak získala ocenění v kategorii jakostní šumivá vína. To v praxi ukazuje na šíři spektra vín z Čech, která ale nejsou spotřebitelům příliš známa.

Vinařská soutěž se uskuteční v listopadu

Další vína nicméně mohou zájemci poznat na další z akcí, které organizuje Cech českých vinařů – na mezinárodní vinařské soutěži „O pohár Karla IV.“.

Její výsledky by měly být vyhlášeny 26. listopadu letošního roku, přičemž tradičně se tak děje na Karlštejně, potenciální komplikace ve spojení s koronavirem ale možná způsobí, že i tato akce proběhne v aule ČZU. Právě ČZU přitom podle Skleničky zvažuje otevření studijního oboru vinařství, který na této univerzitě zatím neexistuje, a studovat jej tak lze jen v Brně, podle rektora by si to ale kvalitní vína z Čech zasloužila.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).