Hlavní navigace

Nezhubnete, lék vám nebude uhrazen

2. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
U léčiv může být obezita, respektive nesnížení hmotnosti, důvodem pro ukončení úhrady některých léčivých přípravků. Omezení se vztahují i na zdravotnickou techniku, například při léčbě poruch spánku.

Jak jsme informovali v předchozím článku Obézní člověk má nárok na léčbu. Ale nejprve musí zhubnout, nadváha a obezita mohou být přímo kontraindikací k určitým výkonům. Patří mezi ně zejména léčba pohybového aparátu, například operace kolenních a kyčelních kloubů, vysokého tlaku, cukrovky, ale i lázně a další.

Dana Blahutová z Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nyní doplňuje, že tato omezení se nevztahují jen na lékařské úkony, ale také na léčiva a zdravotnickou techniku. Upřesňuje rovněž podmínky pro získání lázeňské péče ve vztahu k obezitě.

Nezhubnete, lék vám nebude uhrazen

U léčiv může být obezita, respektive nesnížení hmotnosti, důvodem pro ukončení úhrady některých léčivých přípravků, a to v souladu s preskripčními omezeními, která stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Týká se to např. některých antidiabetik, léčiv pro diabetiky (například Invokana, Jardiance): „Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o sedm procent či vyšší pokles hladiny HbA1C (informace o hladině cukru v krvi, glykémie, pozn. red.) a současnému poklesu tělesné hmotnosti nejméně o dvě procenta při kontrole po šesti měsících léčby, přípravek není dále hrazen,“ uvádí Dana Blahutová. Podrobnosti o jednotlivých lécích uvádí SÚKL na svém webu v databázi léků (u daného léku v záložce Ceny a úhrady).

Obezita je překážkou i při léčbě poruch spánku

Co se týká prostředků zdravotnické techniky, redukce případné obezity je požadována u léčení syndromů spánkové apnoe. „Jedná se o léčbu tzv. metodou CPAP a BiPAP, což jsou přístroje pro podporu dýchání,“ upřesňuje Dana Blahutová.

Ukazatelem je BMI

  • Rozhodnutí, zda obézní člověk má či nemá nárok na určitý zákrok či proceduru, může ovlivnit jeho BMI, tedy tzv. Body Mass Index. Změřit index tělesné hmotnosti je jednoduché:
  • BMI = hmotnost (kg) : výška (m)2
  • Na internetu je také mnoho nabídek kalkulaček, které BMI po zadání váhy a výšky vypočítají. Někde i s přihlédnutím k věku a zohledněním, zda jste žena či muž. A hned se také dozvíte, zda jste podvyživení, máte ideální váhu, nebo mírnou, střední či těžkou obezitu.
  • Normální váhu určují hodnoty BMI mezi 18,5 a 25. Tento index však nevypovídá nic o stavbě těla, kilogramech svalů a tuků v těle.
BMI Prime se získá jednoduchou úpravou výpočtu BMI. BMI Prime je poměr osobního BMI k horní hranici BMI normální váhy (definovaná na 25). Protože se jedná o poměr dvou hodnot BMI, je BMI Prime bezjednotková veličina (bez přiřazených jednotek).
Autor: Wikipedia.org

BMI Prime se získá jednoduchou úpravou výpočtu BMI. BMI Prime je poměr osobního BMI k horní hranici BMI normální váhy (definovaná na 25). Protože se jedná o poměr dvou hodnot BMI, je BMI Prime bezjednotková veličina (bez přiřazených jednotek).

Extrémní (morbidní) obezita (BMI nad 40) znamená podle informací VZP například také nevhodné tělesné dispozice pro implantaci. „Je proto kontraindikací pro léčbu bolesti metodou SCS (stimulace nervového systému – SpinalCordStimulation,“ říká Dana Blahutová, „jde o implantabilní systémy určené pro léčbu chronické, nesnesitelné, nenádorové bolesti po vyčerpání či nemožnosti použití ostatních možností léčby takové bolesti.“ 

Obezita může být problém i u dalších operací, kromě již uvedených v článku Obézní člověk má nárok na léčbu. Ale nejprve musí zhubnout, zejména u operací břišních (např. kýly).

Lázně a obezita

VZP také blíže specifikuje omezení týkající se uhrazení lázeňské péče. Jak jsme upozornili, redukce hmotnosti může být podmínkou pro navržení a následné schválení lázeňského pobytu.

U lázní jsou návrh a úhrada z veřejného zdravotního pojištění při opakovaném pobytu podmíněny doložením skutečnosti, že pacient od posledního pobytu zhubl o pět procent od posledního léčebného pobytu u obezity při BMI vyšším než 30, při BMI vyšším než 35 je nutné snížení hmotnosti o deset procent. Toto opatření se týká následujících indikačních skupin:

  • koxartróza a gonartróza (indikační skupina VII/7)
  • diabetes mellitus (indikační skupina IV/1)
  • hypertenzní nemoc II. až III. stupně hodnocení (indikační skupina II/3)
  • stavy po komplikovaných operacích žlučníku a žlučového traktu, po zákrocích pro stenózu a lithiazu žlučových cest a stavy po dissoluci kamenů a extrakorporální litotrypsii (indikační skupina III/5)
  • chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu v soustavné ambulantní rehabilitační péči (indikační skupina VII/9)

„U diabetu je navíc přímo kontraindikací lázeňské léčby to, když pacient prokazatelně nedodržuje léčebný režim, což s přetrvávající obezitou často souvisí,“ doplňuje Dana Blahutová.

Překážkou v možnosti jet do lázní „na pojišťovnu“ může být i kouření. V mnoha případech je totiž závislost na nikotinu kontraindikací lázeňské léčby podobně jako obezita.

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).