Hlavní navigace

Nemocnice Na Bulovce zrušila poplatek za otce u porodu

24. 5. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Od dnešního dne v Nemocnici Na Bulovce již nemusí otec dítěte či jiná osoba blízká platit poplatek za přítomnost u porodu. Tento poplatek v českých porodnicích je dlouhodobě kritizován a situace se v jednotlivých zařízeních liší.

Pražská Nemocnice Na Bulovce dnes zrušila vybírání poplatku za přítomnost otce či jiné osoby blízké u porodu, který v této nemocnici činil tisíc korun. Podle mluvčího Martina Šalka dosavadní poplatek nezpoplatňoval samotné právo být u porodu, nýbrž pokrýval náklady spojené s přítomností další osoby. „V ceně poplatku byla zahrnuta edukace od lékaře, sestry a porodní asistentky, režijní náklady, například připravené lůžko a nápoje a také dvacet jedna procent DPH,“ objasňuje mluvčí.

Nárokování poplatku za „otce u porodu“ dlouhodobě kritizují jak rodiče, tak někteří odborníci. Platby za přítomnost otce u porodu jsou nehoráznost, říká dokonce Liga lidských práv, která se zaměřila na změny v porodnictví u nás.

Přístup jednotlivých nemocnic se liší, otec u porodu nestojí nic, nebo také tisíc korun, zjistila loni naše redaktorka. Průměrné náklady na přítomnost osoby blízké se pohybovaly kolem pěti set korun, podle kritiků mnohdy nebyly opodstatněné.

Jak neplatit za doprovod u porodu? Přečtěte si zkušenost: Poplatek za doprovod u porodu je protizákonný

Otec či jiný blízký člověk u porodu je čím dál více vítaný a vnímaný jako užitečný pomocník ze strany některých porodnic. Tak také odůvodňují své rozhodnutí na Bulovce: „V naší porodnici uvítáme, pokud rodičku při porodu doprovodí otec dítěte, případně jiná blízká osoba,“ říká ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská.

V Nemocnici Na Bulovce se každoročně narodí zhruba dva tisíce dvě stě dětí, ve čtyřiceti procentech má rodička doprovod. „Nemocnice se tak dobrovolně vzdala částky téměř devět set tisíc korun ročně a navazuje na svou tradici moderní a vstřícné porodnice. Nemocnice Na Bulovce byla totiž první pražskou nemocnicí, která na začátku devadesátých let umožnila přítomnost otce či osoby blízké u porodu,“ připomíná mluvčí.

Za celý rok 2015 proběhlo v porodnici Nemocnice Na Bulovce 2135 porodů, z toho 478 císařským řezem (22,4 %) a doprovodná osoba u porodu byla v 821 případech (tj. 38,5 %).

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).