Hlavní navigace

Kolik stojí otec u porodu? Nic, nebo také tisíc korun

4. 6. 2015

Sdílet

 Autor: Pixabay.com, podle licence: Public domain
Otec se na účtence také může jmenovat „ochranné pomůcky pro doprovod k porodu“, protože podle zákona má na přítomnost zvolené osoby během poskytování zdravotní péče rodička právo zdarma. V praxi ale čerství rodiče vydají průměrně 500 Kč.

Otec je za posledních pár let běžnou součástí porodu ženy. Psychická i fyzická opora, pomoc s praktickými úkony typu „otevřít okno“ nebo „podat vodu.“ Tátové sprchují, masírují bolavá záda a během kontrakcí drží své ženy pevně jako skály, aby jim ulevili. Především během dlouhých porodů jsou neocenitelným pilířem i pro personál porodnice, které nahlas prohlašují, jak tatínky u porodů vítají s otevřenou náručí.

Pomůžeš u porodu? Zaplať si za to

Náklady na doprovod jsou během přirozeného porodu minimální: instruktáž a jednorázový papírový oblek a čepice obvykle stačí, složitější (a dražší) je vše pouze, pokud se jedná o porod císařským řezem, který s sebou nese zvýšená hygienická opatření. Obvyklá cena se pohybuje kolem 500 korun, ale výjimky se najdou. V malé porodnici v Sokolově po novopečených rodičích budou chtít 30 korun – adekvátní částku za tzv. porodní balíček, který obsahuje plášť, čepici, ústenku, rukavice a návleky. Ve vyhlášeném pražském Podolí ale vytáhnete u porodu z peněženky dokonce 1500 Kč.

Ponechme stranou etiku, i když různé organizace za lidská práva se bouří a za otce u porodu by se podle nich pochopitelně platit nemělo.

Zákon říká to samé: není možné podmiňovat přítomnost doprovodu rodičky u porodu zaplacením vysokých a většinou neodůvodněných poplatků. I přes veškerou liberalizaci porodnictví a snahu vyjít vstříc matce v jejích požadavcích je ale půda porodnice pořád místo intenzivní zdravotní péče a může si stanovovat podmínky, dané svým vnitřním řádem. Dojatí rodiče, držící v náručí potomka, obvykle příliš neřeší, že musí tatínek vydat pár stovek (kromě těch, kteří jsou ve finanční tísni a nebo „jim jde o princip.“).

Pojišťovny na tatínky přispějí

Otec u porodu může být položkou, na kterou rodině přispěje zdravotní pojišťovna. Ve většině z nich spadá do kategorií různých maminkovských programů nebo jinak nazvaných balíčků služeb. V praxi to znamená, že „svou“ pětistovku můžete dostat zpět po předložení dokladu, ale spíše je to pověstná kapka v moři výdajů, které s sebou těhotenství a porod dítěte nesou. V největší tuzemské zdravotní pojišťovně byl donedávna partner u porodu (nebo jiná blízká osoba) vítanou variantou vrácení nákladů, kterou volila až polovina rodiček, ale zemětřesení vyvolal příspěvek na prvotrimestrální screening.

„Mimořádný zájem projevily v prvním čtvrtletí letošního roku těhotné klientky VZP o příspěvek na screening Downova syndromu,“ uvádí tiskový mluvčí Oldřich Tichý. „Jde o jeden z pěti benefitů, které nejsilnější zdravotní pojišťovna nabízí budoucím matkám. Na uvedené vyšetření, nazývané též prvotrimestrální screening, si už vyzvedlo příspěvek 3 340 žen. Všechny čtyři zbývající bonusové aktivity dohromady přitom využilo jen 2 466 těhotných.“


Autor: VZP

Na co čerpají budoucí maminky nejvíce prostředků u největší tuzemské ZP, údaje za 1. čtvrtletí r. 2015

Prvotrimestrální screening stojí 600 až 1500 korun a budoucí matky se díky němu mohou vyhnout amniocentéze (odběru plodové vody), ke které občas vedou jiné krevní testy, vycházející někdy s falešnou pozitivitou na vrozené vady. Volba je to tedy logická.

Zdarma k porodu partnerky? Málokde

Porodnice o svých cenách za doprovod obvykle informují na webových stránkách nebo během porodních kurzů. Často je ale částka kulantně skryta pod jiný název, jako jsou „ochranné pomůcky k porodu“. Pátráte-li déle a jednoduše si spočítáte, že jeden papírový obleček asi nestojí 1000 Kč, dočtete se o zvýšených nákladech na personál, který se musí postarat i o tatínka předáním informací nebo poskytnutím židle k sezení. Na její „osezení“ se koneckonců mnohde také přispívá, což je zahrnuto v konečné částce. Někde je v položce za otce u porodu započteno i občerstvení – v praxi třeba kousek pečiva. Obvyklá taxa se pohybuje v řádech několika set korun, otec s ženou ale může „rodit“ i zdarma nebo za 1500 – a to už je rozdíl.

Kolik stojí tatínek v některých porodnicích?

 • ÚPMD Praha Podolí – 1500 Kč
 • Gynekologicko – porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze („Apolinář“) – 300 Kč spontánní porod, 800 Kč porod císařským řezem
 • Brno Obilní trh – 500 Kč
 • Městská nemocnice Ostrava – zdarma, ale balíček oblečení na porodní sál je za 280 Kč
 • Sokolov – zdarma, tady je balíček jen za 30 Kč

Příspěvky zdravotních pojišťoven na otce u porodu

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR: 500 Kč
  Nastávající matky mohou čerpat příspěvek až 500 korun na cvičení pro těhotné, na předporodní kurzy, na pomůcky ke kojení, na ochranné pomůcky pro doprovod k porodu (což je v praxi přítomnost otce).
 • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR: 800 Kč
  Nabízí balíček s názvem Program pro těhotné a kojící ženy a příspěvek činí 800 Kč na jednu z vybraných položek – kromě předporodního kurzu, vitamínů nebo hrazeného ultrazvukového vyšetření to může být i účast otce u porodu.
 • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR – nepřispívá
 • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: 500 Kč
 • Oborová zdravotní pojišťovna: dle kreditního účtu v bonusovém systému VITAKONTO
  Příspěvek pojišťovny se využívá celkově na nadstandardní péči spojenou s porodem (jednolůžkový pokoj, otec u porodu apod.) Podle tiskového mluvčího Maria Böhmeho se nezřídka stává, že je tímto způsobem uhrazen celý náklad těchto služeb.
 • Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna: 500 Kč
  Pojišťovna má ve svém programu příspěvek, který sice ponechala pod názvem „Účast otce u porodu“, ale otec si může příspěvek vyčerpat i při dodání dokladu s jiným předmětem plnění. Z toho musí být ale jednoznačně jasné, že byl přítomen u porodu a při této příležitosti uhradil nějakou službu, kterou mu v ten den poskytla nemocnice.
 • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: 1100 Kč
  Příspěvek je možné čerpat ze zdravotního programu „Zlepšené služby o matku a novorozence“, zahrnuje například úhradu pobytu matky s novorozencem v porodnici na nadstandardním pokoji, autosedačku, přítomnost otce nebo rodinného příslušníka při porodu, nákup plen a vlhčených ubrousků atd.

Přečtěte si na Měšec.cz: Poplatek za doprovod u porodu musí nemocnice vrátit
Zaplatili jste poplatek za doprovod u porodu? Podle soudu ho nemocnice musí vrátit zpět. Máme pro vás návod, jak toho dosáhnout.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz, zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení. Přispívá také do časopisu Maminka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).