Hlavní navigace

Nemoci, které zvyšují riziko onemocnění chřipkou

20. 11. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Všechny uvedené nemoci zvyšují riziko onemocnění chřipkou a naopak – chřipka může významně přispět ke zhoršení stávajícího onemocnění.

Onemocní-li chřipkou člověk nad pětašedesát let, hrozí mu jednak závažný průběh nemoci, ale rovněž další zdravotní komplikace. Riziko navíc roste, trpí-li senior další chronickou nemocí, jako je astma, kardiovaskulární onemocnění, diabetes, CHOPN, onemocnění ledvin apod.

Tyto chronické nemoci se mohou ve vyšším věku vyskytovat častěji, mohou mít u seniorů odlišné symptomy oproti jiným věkovým skupinám a ve spojení s chřipkou i fatální následky. „Z toho důvodu patří právě seniorská populace k rizikovým skupinám, kterým se doporučuje každoroční očkování proti chřipce jako nejúčinnější nástroj prevence této nemoci,“ uvádí Kampaň STOP chřipce! Rizikové skupiny a senioři 65+ mají očkování proti chřipce zdarma.

Astma

S astmatem se v České republice v současné době potýká přibližně 800 000 osob, přičemž odhadem 112 000 z nich se nachází v seniorském věku. U seniorů se však onemocnění v mnohém odlišuje oproti ostatním věkovým kategoriím. Může se projevovat nespecifickými příznaky, které se podobají jiným nemocem pro tento věk typickým (např. onemocnění srdce). Problémem rovněž bývá, že se často na onemocnění astmatem u seniorů vůbec nemyslí, není tak diagnostikováno a vůbec léčeno.

Diabetes

S cukrovkou se léčí 840 000 obyvatel České republiky a dalších 250 000 o svém onemocnění vůbec neví. V případě seniorů jde o klinicky nejvýznamnější metabolické onemocnění, které může navíc vyvolávat atypické a nespecifické symptomy. U osob nad sedmdesát let je postihuje až ve 20 % (nejčastěji diabetes 2. typu) a v dalších 20 % se u nich projevuje porušená glukózová tolerance.

Kardiovaskulární onemocnění

Podle statistických údajů trpí 3/4 osob starších 65 let onemocněními srdce a cév, polovina má zvýšený krevní tlak a 37 % ischemickou chorobu srdeční. Mezi nejfrekventovanější nemoci, které mohou srdce a cévní systém ve stáří postihnout, patří vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, angina pectoris, cévní mozková příhoda a postižení žil a tepen dolních končetin. Tato onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyšším věku.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)

S chronickou obstrukční plicní nemocí u nás v České republice bojuje až 800 000 tisíc osob. Nejvyšší incidenci přitom vykazují senioři. Rizikovou skupinou jsou zejména kuřáci – ve věku 65 až 70 let trpí CHOPN až 50 % z nich.

Pneumonie (zápal plic)

Obecně se řadí k nejčastějším příčinám úmrtí mezi všemi infekčními chorobami. V případě pneumonie je jedním z rizikových faktorů věk, který má vliv na vznik nemoci, výskyt komplikací i mortalitu. Nejčastější výskyt pneumonií je do 4 let věku a dále naopak onemocnění stoupá až po 65 letech, kdy dochází ke změnám imunitního systému se snižováním odolnosti vůči infekcím.

Nefrologická onemocnění

V České republice trpí onemocněním ledvin až milion obyvatel. Významný rizikový faktor představuje právě vyšší věk, protože morfologické a funkční změny spojené se stárnutím mají za následek, zejména ve spojení s dehydratací, selhání ledvin. K němu ve věkové skupině 70–90 let dochází až desetkrát častěji v porovnání se skupinou 30–50 let.

Chřipka se často plete s nachlazením. Jedná se ovšem o dvě rozdílné nemoci, které vyžadují jiný přístup a někdy i léky. Jak je rozlišit? Při chřipce se nechraptí a další rozdíly mezi chřipkou a nachlazením

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).