Hlavní navigace

Rozvod po padesátce: Nový trend?

8. 12. 2009

Sdílet

Rozvod v české společnosti? Nic neobvyklého. Každoročně se rozvede každé druhé manželství. Nejvíce párů se rozvádí mezi pátým až devátým rokem od svatby. Počet manželství, která krachují po dvaceti nebo dokonce třiceti letech, je mnohem menší. Přesto existují a statistiky říkají, že se jejich počet dokonce zvyšuje.

Paní Elišce bude za několik měsíců šedesát let. Rozvedla se v roce 2004 po třiceti jedna letech manželství, ve kterém vychovala dvě děti. „Onemocněla jsem s nervy a dostala se do invalidního důchodu. Pak mi došlo, že příčina byla v našem soužití. Manžel mě celý život ponižoval a psychicky týral. K rozvodu jsem se odhodlala až poté, co děti vyrostly a cítila jsem jejich oporu,“ vysvětluje sympatická žena. Poslední kapkou bylo, když jí syn ukázal otcův mobil s esemeskami od milenek. Paní Elišce se potvrdilo, že ji manžel několik let podvádí s jinými ženami, a okamžitě podala žádost o rozvod.

Každoročně se rozvede 31 tisíc manželství. Podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu je nejčastějším důvodem rozvodu rozdílnost povah, názorů a zájmů. Podle odborníků se však za tímto argumentem často skrývá fyzické a psychické násilí, kterému jsou ženy ve společné domácnosti vystaveny. Proč ale oběť neuvede pravý důvod rozchodu? Většinou se za svou situaci stydí.

Napsali jsme: Může dítě způsobit rozpad manželství?

Rozvod – nic příjemného

rozvod

„Je těžké dokazovat fyzické násilí, ale ještě těžší to psychické,“ potvrzuje paní Eliška, která se při rozvodovém řízení nebála pojmenovat věci pravým jménem. Po rozvodu se s bývalým manželem soudila o příspěvek na výživné. Podle zákona na něj má právo ten z manželů, který se věnoval výhradně péči o rodinu a domácnost a ztratil tak možnost pracovního uplatnění, anebo se jedná o osobu dlouhodobě nemocnou či invalidní.

„Starala jsem se doma o dvě malé děti a starého otce. Manžel potřeboval mít servis. Uvařit, vyprat, uklidit – to byly moje běžné povinnosti. Ačkoli jsem před dětmi pracovala jako účetní, když odrostly, hledala jsem práci jen na pár hodin a blízko domova, abych vše stihla. Našla jsem ji jako uklízečka,“ vypráví paní Eliška. „Navíc jsem pořád musela poslouchat, jak jsem neschopná.“

Čtěte také: Jaké to je vychovat tři děti sama?

U okresního soudu paní Eliška uspěla a manželovi rozsudek přiznal vyživovací povinnost. Exmanžel se ale odvolal a krajský soud rozhodl v jeho prospěch. Paní Eliška mu musela zaplatit drahého advokáta a náklady na soudní řízení. „Cítila jsem se silně ponížená. Tak jako bych já byla ta špatná. Dokázat soudu, že mě manžel psychicky týral, bylo nemožné.“

Rozvodem trable nekončí

Nastává totiž otázka majetkového vyrovnání, které může být velmi bolestné, pokud se partneři nejsou schopni domluvit. V takové situaci mohou do tří let od zániku manželství požádat soud, aby majetkové vyrovnání vyřešil za ně.

rozvod

Úhrnná rozvodovost v období 1991 – 2004 v %, zdroj: ČSÚ – Podle statistik Českého statistického úřadu pomalu přibývá rozvodů v pozdějším věku. V roce 1989 se rozvedlo 8,4 % mužů starších padesáti let, zatímco v roce 2003 to bylo již 15,4 %. U žen je tento trend obdobný, v roce 1989 se po padesátce rozvedlo 4,8 % žen, kdežto v roce 2003 to bylo 9,9 %.

Kdo má podle vás při rozvodu horší výchozí pozici?

Čtěte téma: Předmanželská smlouva: Neromantický kalkul nebo nutnost?

Paní Eliška postavila společně se svým bývalým manželem rodinný dům. „Dodnes nejsme majetkově vypořádáni. Nelze se s ním prostě domluvit. Nesouhlasí s prodejem domu a rozdělením peněz, nesouhlasí s vyplacením podílu. Psala jsem mu několik dopisů, děti za ním chodí a snaží se s ním domluvit, ale bez výsledku,“ popisuje situaci paní Eliška, která se přestěhovala do domku po svém otci, který stojí na stejné parcele jako rodinný dům, v němž žije její manžel.

„Domek je prohlášený za kulturní památku, a proto se mi ho podařilo částečně opravit ze státních příspěvků a částečně z úspor,“ vysvětluje žena, která byla několik let v částečném invalidním důchodu. Nyní pobírá starobní důchod a přivydělává si na brigádách.

„V domku ale není zabudovaný odpad, a proto se chtě nechtě musím chodit mýt do našeho společného domu. Bývalého manžela tak neustále potkávám a není mi z toho vůbec dobře. Vždy se mi vybaví to, co jsem si musela prožít,“ říká paní Eliška a dodává, že po negativní zkušenosti se soudy se bála během tříleté lhůty požádat soud o majetkové vyrovnání.

Nepřehlédněte: Z dovolené rovnou k rozvodovému právníkovi

Příběh paní Elišky je zvláštní v tom, že její bývalý manžel nechce opustit společný dům a přestěhovat se ke své milence, se kterou neustále udržuje kontakt. S manželstvími rozvedenými po tak dlouhé době to totiž bývá většinou jinak. Jedním z důvodů rozvodu manželství po padesátce je, že si manžel najde mladší milenku, k níž se přestěhuje a založí s ní novou rodinu tak, jako to udělali dva z našich vysoce postavených politiků.

Důvody rozvodu po padesátce jsou prosté

„V této době děti dospívají a opouštějí domov, manželé mají více prostoru zabývat se sami sebou a v úvahách nad tím, jak naloží se svým vztahem, už nemusí brát ohled na děti,“ vysvětluje psycholožka Lenka Čadová.

rozvod

Do toho se může začít projevovat vzájemná averze, manželé se již fyzicky nepřitahují, sexuální život je velmi sporadický. V této situaci přichází myšlenky na to, že život rychle utíká a člověk přece ještě není tak starý, aby si nemohl užít.

„Když děti odešly studovat do jiného města, uvědomil jsem si, že jsme se se ženou hodně odcizili. Nedokázali jsme spolu ani koukat na televizi, abychom se nepohádali. Pak jsem potkal svoji současnou partnerku a prostě jsem se zamiloval,“ popisuje pětapadesátiletý Karel, který se rozvedl po pětadvaceti letech manželství a se svou o dvacet let mladší partnerkou vychovává malého syna.

Zjištění, že manžel si našel mnohem mladší partnerku, představuje pro ženu velké trauma a šok. „Adaptace na novou situaci pro ni může být pochopitelně těžší než pro mladší ženy, které často svoji pozornost soustředí na výchovu dětí. Žena, která má již děti dospělé, tuto volbu nemá,“ vysvětluje Lenka Čadová.

Nejčastěji uváděné důvody rozvodu ze strany ženy 

  • Rozdílnost povah, názorů a zájmů (ve více než polovině případů)
  • Nevěra
  • Nezájem o rodinu (včetně opuštění rodiny)
  • Neuvážený sňatek
  • Alkoholismus
  • Sexuální neshody

Lidé, kteří se rozvádějí ve starším věku, jsou podle Lenky Čadové již smířeni s tím, že mohou do konce života zůstat sami. „Mladí lidé, kteří se rozvedou, před sebou vidí ještě perspektivu najít si nového partnera, kdežto lidé, kteří se rozvedou kolem padesátého nebo šedesátého roku, vědí, že mohou do konce života zůstat osamoceni. Lidé jsou v tomto věku smířenější a svůj život chtějí tak nějak víc naplnit,“ dodává psycholožka.

foto: http://thumbs.dreamstime.com, http://static.soxfirst.com, http://www.mymoneymanagement.ne

Autor článku

O zdravý životní styl a výživu se zajímá soukromě i profesně. Ráda ochutnává dobrá jídla v restauracích, experimentuje při vaření, pěstuje vlastní zeleninu a bylinky. Píše blog o jídle www.cojime.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).