Hlavní navigace

Nechte si vyšetřit ledviny. Zcela zdarma

23. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Co nebolí, nemusí být nutně zdravé, nechte se proto otestovat. Vždyť je to zdarma. Od dnešního dne až do čtvrtého prosince na pracovištích synlabu.

V rámci preventivního programu Zdraví národa dnes začíná bezplatná kontrola zdraví ledvin. Od 23. listopadu až do 4. prosince 2015 si mohou zájemci ve všech odběrových pracovištích společnosti synlab nechat vyšetřit ledviny, a to jak z krve, tak z moči.

„Onemocnění ledvin ohrožuje především lidi trpící vysokým krevním tlakem, diabetiky, osoby starší šedesáti pěti let a ty, kteří mají onemocnění ledvin v rodině. Ti by proto měli absolvovat pravidelné prohlídky v rámci preventivních kontrol u svého praktického lékaře, které se skládají z odběru krve a moči a změření krevního tlaku,“ říká Kristýna Bursíková, tisková mluvčí preventivního programu Zdraví národa.

Prevence onemocnění ledvin

Základem prevence onemocnění ledvin je dodržování zdravého životního stylu. Kromě kvalitní stravy je důležitý i dostatečný pohyb, ledvinám naopak nesvědčí kouření a nadměrné užívání volně prodejných léků proti bolesti. Je také třeba předcházet nachlazení, které může způsobit zánět ledvin. Důležitou součástí jsou rovněž pravidelné preventivní prohlídky. Ty by neměli podceňovat diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem nebo nadváhou, kuřáci a lidé nad padesát let věku.

Jak na vyšetření

Nejjednodušší cestou, jak se může zájemce dozvědět, zda jsou jeho ledviny v pořádku, je zajít si ode dneška do 4. prosince 2015 do některého z odběrových pracovišť společnosti synlab a požádat o účast v programu Zdraví národa. Po vyplnění žádanky mu sestřička odebere krev a zároveň předá zkumavku pro odběr moči.

Oba vzorky budou následně odeslány do laboratoře, jejíž pracovníci změří stanovené parametry. Výsledek vyšetření se dostane zpět na odběrové pracoviště. Pokud bude mít pacient zájem, může si jej nechat poslat poštou domů nebo ke svému praktickému lékaři. Pokud se ve výsledcích objeví červeně vyznačené hodnoty, znamená to, že se nález nachází mimo referenční mez. Součástí výsledků vyšetření je také poučení, že odborný komentář k naměřeným hodnotám připojí praktický lékař.

Programem Zdraví národa během letošního roku bezplatných testování prošlo celkem jedenáct tisíc šest set devadesát čtyři účastníků. Zdraví národa se tak zařadilo mezi nejvýznamnější preventivní programy v České republice. Je plně hrazen ze zdrojů společnosti synlab czech a nepodílí se na něm žádný veřejný rozpočet.

Zdroj: TZ Zdraví národa

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).