Hlavní navigace

Nechcete mít kocovinu? Doplňujte předem vitamín B

29. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Má homeopatie nějakou pomoc na „těžká rána“, kocovinu? Ptali jste se v seriálu Homeopatie: Ptáme se odborníka. Má, ale nabízí i další tipy, jak zvládnout kocovinu. Nebo ještě lépe – jak jí předejít.

Kocovina je označení vedlejších účinků konzumu alkoholu, které se projevují bolestí hlavy, pocitem žízně, citlivostí na světlo i hluk, nevolnostmi, třesem a celkovým oslabením.

Bývá způsobena především výraznou dehydratací organismu a následným nedostatkem minerálů a vitamínů skupiny B.

Kocovina se naplno projevuje až po odeznění těch příjemnějších účinků alkoholu…

Doporučuji na ni především myslet již při pití. Co tedy dělat, aby ke kocovině nedošlo, a jak si poradit, když se to tak úplně nepovede?

Ovocná šťáva odbourává alkohol v těle

Především samozřejmě pomůže pít s mírou, především nepít rychle a každou skleničku alkoholu proložit čistou vodou nebo minerálkou.

Dehydratace – tedy odvodnění organismu, které alkohol způsobuje, je jedním z těch největších problémů.

Ovocné šťávy obsahují fruktózu, která také napomáhá odbourávání alkoholu v těle – doporučuji je hlavně ráno, kdy vás nejlépe probere voda s citronem, pomerančová nebo tomatová šťáva.

Vitamín B doplňujte již předem

Hodně také při pití pomůže jídlo – budete-li jíst současně s konzumací alkoholu, bude se alkohol rychleji odbourávat a méně se ho dostane do mozku.

Vitamíny skupiny B mohou vhodně připravit organismus na následnou zátěž – doporučuji již několik dnů před náročnější situací tohoto druhu i po ní.

V galerii najdete potraviny ideální k doplnění vitamínů A, B a C. Vhodné doplňky stravy s vitamínem B si můžete vybrat v databázi serveru 120na80.cz.

Ráno poté vám také pomůže pohyb, především chůze na čerstvém vzduchu. Káva ani čaj vám stav nevylepší – zato vzpruhu přinesou polévky, hlavně zeleninové nebo masové čisté vývary.

Homeopatika

Homeopatický lék Nux vomica 9CH je osvědčený prostředek na předcházení, ale i na následky nepříjemných účinků pití alkoholu – bolesti hlavy, nevolnost, pálení žáhy, ale i na podrážděnost a poruchu spánku.

Doporučuji s jeho užíváním začít již den před náročnější konzumací alkoholu (ale i při větší zátěži z jídla – např. oslavy, svátky, atd.) a to dvakrát denně pět granulí (ráno a večer) a pak plynule stejné užívání až do druhého dne poté.

Další tipy pro pomoc s kocovinou najdete v článku: Na kocovinu platí bylinky, pohyb a česnečka


Autor článku

MUDr. Eliška Bartlová

Homeopatii se věnuje od roku 1992. Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky. Provozuje ordinaci v Brně zaměřenou na klinickou homeopatii pro děti a dospělé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).