Hlavní navigace

Nebuďte svými vlastními vrahy

30. 9. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Když si kupujete léky z internetu, máte víc než padesátiprocentní šanci, že si pořídíte padělek. V lepším případě neúčinný, v horším zdraví škodlivý.

V zatím největší operaci svého druhu zabavila policie z jedenaosmdesáti zemí kolem 2,4 milionu padělaných léků, které se prodávaly přes internet. Na svých webových stránkách o tom informovala mezinárodní policejní organizace Interpol a píše o tom agentura ČTK.

Zabavená léčiva pocházela ze 48 zemí a zahrnovala například antibiotika, steroidy, léky proti rakovině, přípravky na podporu erekce či hubnutí a antidepresiva. Nejméně 55 lidí bylo zatčeno pro podezření z nelegální výroby, prodeje či distribuce úředně nepovolených nebo lékařským předpisem podmíněných léků.

Nejčastěji padělané jsou přípravky na erekci a na hubnutí

Šlo o už čtvrtou operaci nazvanou Pangea, jejichž cílem v posledních letech je upozornit veřejnost na rizika, která pro lidské zdraví představuje nákup léků přes internet. Při ní bylo po celém světě uzavřeno třináct a půl tisíce webových stránek nabízejících podobný prodej.

„Nemůžeme zastavit nelegální šíření léků bez trvalého, odhodlaného a kolektivního mezinárodního úsilí zahrnujícího všechna odvětví,“ uvedla jednotka Interpolu pro boj s paděláním léčiv a dalšími zločiny ve farmacii.

Organizace začala šířit videa, která pod názvem Nebuďte svými vlastními vrahy zdůrazňují nebezpečí nelegálních internetových lékáren. Zpráva Interpolu se nezmiňuje, zda a případně jak byla do operace zapojena Česká republika, která je členem této policejní organizace se sídlem ve francouzském Lyonu od 29. září 1993.

Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv se však i v Česku nejčastěji šíří padělky léků na erekci a na hubnutí. Jediným způsobem, jak se padělkům vyhnout, je léky na předpis přes internet nekupovat a zajít si pro recept k lékaři. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).