Hlavní navigace

Nedělejte z nudapláží Klobásov, říkají naturisté

16. 8. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Nahota je pro ně životním stylem a přirozeností. Okolí se ale na naturismus často dívá s podezřením: „Neškodná, ale přece jen úchylka.“ A zírající voyeuři jejich pověsti jen škodí.

Bůh stvořil Adama a Evu, ale už nestvořil oděv, který by skryl jejich nahotu. Na počátku světa se nahota rovnala přirozenosti, a přesto ji dnes, v 21. století, odsuzujeme. Proč vlastně?


Autor: Isifa.cz

Nahotu s nasazením brání lidé, kteří si říkají naturisté. Jsou zapálenějším prototypem nudistů. Zatímco termín nudismus vychází z latinského slova nudus, nahý, kořeny naturismu hledáme ve slově natura, příroda. Být naturistou znamená přijmout za svůj celý životní styl a filosofická přesvědčení.

Naturista se s odhalováním svého těla vrací k přírodě, být nahý považuje za svou základní polohu. „Není přece přirozené lézt do vody oblečený – doma se taky nekoupete ve vaně v šatech. Proč na pláži ano?“ nechápe jeden z naturistů.

Nudismus je přibližně synonymem pojmu naturismus. V Evropě představuje především rekreaci bez oblečení, zatímco v Americe se užívá v širším pojetí evropského pojmu „naturismus“.
Zatímco nudismem se rozumí propagace a praktikování nahoty jako takové, naturismus se více soustředí na návrat člověka k přírodě prostřednictvím jeho pobytu bez oděvu v přirozeném prostředí přírody.
Zdroj: Wikipedie

Vrozené zábrany

Samozřejmě, jsme na veřejnosti. Narodili jsme se do civilizace, která stojí na pilířích křesťanství. Odhalovat intimní partie kdykoli, když to není nutné, je „hříšné“. V současnosti už se zřejmě nebojíme toho, že nahotou přivoláme ďábla, přesto v nás však určitá tabu zůstala zakořeněná. Společenská morálka, kterou si v sobě každý z nás nosí, vzešla z náboženství, ať už chceme nebo ne.

A nesmíme také zapomínat na další rys naší doby – vysoce nastavená měřítka pro krásu. V tom vidí kámen úrazu další z návštěvníků nudistických pláží: „Nenajdete totiž holku nebo ženu, která by byla bez výhrad spokojená se svým tělem. Takže to není ani tak stud za intimní partie, jako spíš stud za drobné – většinou (samo)vsugerované nedostatky těla, o kterých si ženy naivně myslí, že je zakryjí plavky.“ 

Současný ideál krásy není možné ze dne na den změnit. Soustřeďme se tedy blíže na onu údajnou hříšnost nahoty. Je skutečná? Každý, kdo učiní krok vstříc k naturismu, tvrdí, že rozhodně ne.

Co je na sexu tak sexy

Sexuální náboj je každodenně přítomný v životě každého z nás. Je tím nejniternějším, pulsuje nám v žilách, i když je těžké si to přiznat. A to i přesto, že chodíme oblečení. Zamyslete se, zbavte se na chvilku všech svých zábran. Chuť na sex nepřichází ve chvíli, kdy náš partner odhodí poslední svršek. Přichází s první představou toho, co bychom mohli prožít. Muži zatouží po ženě hned, když ji uvidí. Když pohledem přelétnou její hladkou kůži na nohou pod sukní a ňadra v hlubokém výstřihu. Co ve skutečnosti nastartuje milostný akt, je hezké oblečení ve spolupráci s naší fantazií, kterou nelze zastavit.

Když se po tomto zjištění přeneseme na nudistické pláže, zjistíme, že nebyly stvořeny pro milostnou předehru, nebo i samotný akt, ani pro slídivé pohledy. Uvědomme si, že se nejedná o žádnou swingers party. Jakmile začnete navštěvovat nudapláže častěji, na nahotu si zvyknete. Zjistíte, že s oděvem odkládáte zároveň veškeré své hříšné myšlenky.

Pokud jste tedy zvědaví, ale stydliví, je důležité zatnout zuby a prostě to zkusit. Pánové, kteří se bojí náhlé erekce, si můžou oddychnout. Jedná se spíše o výjimečný případ – a situaci můžete kdykoli zachránit rychlým úprkem do studené vody.

Zdravá a pohodlnější nahota


Autor: SXC

Jakmile tedy odhodíme svůj stud, cítíme se mnohem přirozeněji a volněji. Ale nejen to. Chození na nudistické pláže má i své další výhody. Je mnohem zdravější než koupání plavkách. Ženy, které neleží na pláži v mokrých plavkách, jsou méně náchylné ke gynekologickým potížím, protože u nich nedochází k podchlazení pánve. Nudisté obecně jsou méně ohroženi záněty močových cest. A to tu nemluvíme o lehkých zdravotních potížích. „Následky mohou být tragické. V případě, že zánět zasáhne i ledviny, může se z pacienta rychle stát čekatel na transplantaci,“ říká primář urologického oddělení Nemocnice Přerov Zdeněk Jadrníček.

Chození na nudapláže má však také blahodárné účinky na psychickou stránku člověka. Ukázalo se, že děti, které chodili v dětství s rodiči na nudapláže, získávají zdravé sebevědomí a mají výrazně menší sklon k propadání depresím. Je to samozřejmé. Naučit se odhalit své tělo před ostatními znamená především naučit se mít své tělo rád, potažmo mít rád sebe celého. Rodiče tak pro své dítě zajistí zdravou a přirozenou cestu k poznání vlastní sexuality. V dospívání pak netrpí uzavřeností, problémy se sexem a vyjádřením emocí a vlastního názoru.

Myslíte si, že jsou nudapláže vhodné pro děti?

Každá věc má však svůj šrám na dokonalosti, u nudapláží je jím prudké slunce. Bylo by možná hezké, kdybychom měli celé tělo opálené do zlatova, s touto představou však opatrně v případě oblastí intimních partií. Tyto spáleniny jen tak nepřebolí.

Hezká myšlenka, ale ne pro všechny

Odejít na pláž na přehradě, vysvléct se do naha a strávit několik hodin jen sám se svým tělem, pročistit si hlavu a spojit se po těžkém dni znovu se svým já, to vypadá jako dobrý nápad.

Vždycky však budou existovat lidé, kteří kašlou na hezká slova a hezké filosofické myšlenky. Lidé, kteří nebudou potřebovat vyčistit hlavu, jen ji naplnit obrázky, které si budou moci přehrávat v hlavě každý večer před usnutím, nebo kdykoli, kdy prostě pocítí potřebu. „Neodsuzuji nikoho, kdo kouká na nahé ženy, poněvadž každý se rád podívá. Ale proboha, pánové, přestaňte civět, nebo budou mít nudapláže u nás stále stejnou pověst,“ varuje sedmadvacetiletý Brňan. „Každý tomu říká jinak, mně připadá celkem výstižný název Klobásov.“ Dokud budou na vyhrazené pláže chodit voyeuři, jen aby zahlédli nahá těla čerstvě dospělých dívek, naturismus bude degradovat zpátky na nudismus a možná ještě mnohem níž.

Čtěte téma: Je nahota nevinná?

Navíc každý, kdo bude uvažovat o tom, že se na nudistickou pláž vydá, bude muset čelit svému okolí. A buďte si jisti, že někoho z vašich blízkých vždycky pohoršíte. „Považuji to za úchylku, sice neškodnou, ale úchylku,“ prohlašuje jedna z odpůrkyň a směle dodává: „Podle mě je zahalování genitálií na veřejnosti jeden z atributů, který odlišuje lidi od zvířat.“

Raketový nárůst

I přes tato úskalí u nás naturismus zaznamenal v posledních letech prudký nárůst. Od Sametové revoluce, která i nudistům a naturistům otevřela volnou cestu, míříme střemhlav k nejvyšším místům na žebříčcích evropských statistik.

Vedle nudistických pláží, mezi něž patří např. koupaliště Džbán v Praze, Kamencové jezero u Chomutova, Litická přehrada v Plzni, pláž Klůček na Máchově jezeře či Sokolák na brněnské přehradě, nabízí u nás také mnoho koupališť a wellness center hodiny nebo celé dny vyhrazené pro nudisty a naturisty.

Podle průzkumů se koupání bez plavek oddává každý desátý Čech a celá pětina evropské populace. A co vy?

Použité zdroje: www.naturista.cz, www.zpovednice­.cz 

Autor článku

Dívám se. Na nadšení lidských očí. Na vztek sevřených pěstí. Na nebe. Na střechy domů a na graffiti. Na první věty v knížkách. Na osudovost lidských kroků. Na závěrečné titulky filmů. Na skryté světy kolem. Na vás. Hledám inspiraci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).