Hlavní navigace

Je tu nová naděje na léčbu rakoviny tlustého střeva

22. 12. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Američtí lékaři jsou o krok dál ve snaze bojovat proti nádorům. Ohlásili, že už umí „pěstovat“ ve zkumavce nádorové buňky, což je významný pokrok v dalším boji proti rakovině.

Zpráv o nadějích na lék proti rakovině je celá řada. Tato se však trochu vymyká. Vědci totiž dokázali v laboratoři dlouhodobě udržet při životě rakovinné buňky. Podle agentury AFP to někteří experti považují za možný průlom ve snaze o léčbu. Objev by totiž mohl umožnit laboratorně testovat léky přímo na živých nádorových buňkách konkrétní osoby, píše agentura ČTK.

Pokud se toto očekávání potvrdí, budou moci lékaři zvolit léčbu „šitou na míru“ daného pacienta. „To by opravdu znamenalo vrchol v personalizované medicíně,“ řekl Richard Schlegel z katedry patologie na Georgetownské univerzitě. „Terapie by se odvíjela přímo z tkání. Měli bychom k dispozici normální tkáň a nádorovou tkáň z konkrétního pacienta, což by umožnilo sladit terapii,“ řekl Schlegel.

Objev pomůže při léčbě rakoviny plic, prostaty a tlustého střeva

Metoda, kterou experti popsali v internetovém vydání odborného časopisu American Journal of Pathology, umožnila udržet v laboratoři až dva roky při životě rakovinné tkáně plic, prostaty nebo tlustého střeva. David Rimm z Yaleské univerzity upozornil, že ještě bude nutné provést testy v dalších laboratořích, ale první výsledky označil za „dosti přesvědčivé“.

Rakovina je hlavní příčinou úmrtí ve světě. V roce 2008 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zabila 7,6 milionu lidí. Podle lékařů by nová metoda mohla přinést velkou úlevu pacientům, protože by mohla do velké míry nahradit chemoterapii s jejími nežádoucími účinky.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).