Hlavní navigace

Na Silvestra hořet bude. Třeba zrovna váš balkon

29. 12. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Bez petard, světlic, dělbuchů a rachejtlí by konec roku snad ani nemohl existovat. Jenže letos by si měli kupující dávat zvlášť velký pozor na to, co si kupují.

Sice to jako žena nechápu, ale zřejmě neexistuje chlap, jemuž by se při pohledu na rachejtle nebo ve chvíli, kdy nějakou tu petardu dostane do ruky, nerozzářily oči. Letos však mohou být všechny zábavné pyrotechnické „hračky“ dost nebezpečné.

Kvůli drobné chybě či „omylu“ v zákoně, který před dvěma lety prosadil poslanec Miloš Melčák, totiž letos Česká obchodní inspekce (ČOI) nemůže kontrolovat, jaká pyrotechnika se u nás prodává.

Kontroly letos prakticky nejsou

Byli to právě inspektoři ČOI, kdo každoročně ve více než třech stovkách obchodů či na tržnicích zjišťovali, zda má prodejce vůbec povolení k prodeji, kde pyrotechniku skladuje a za jakých podmínek, aby samovolně nevybuchla, zda nepřivezl zakázanou pyrotechniku, jestli mají všechny výrobky jasný český návod k použití a správné rozdělení do tříd nebezpečnosti.

A každý rok zjistili v celé třetině případů, že prodejce něco porušil. Nebo že se u nás prodávají nebezpečné výrobky.


Autor: Isifa.cz

Přesněji: to všechno sice mohou inspektoři kontrolovat nadále, ale už nemají možnost uložit prodejcům sankce. Ty už smí udělovat jen úřad pro kontrolu zbraní. A může to sice dělat i na podkladě zjištění od inspektorů ČOI, ale až po zdlouhavém správním řízení.

Úřad má navíc pro kontrolu pyrotechniky pouhých pět lidí na celé Česko, takže letos není v jeho silách uhlídat džungli s prodejem pyrotechniky u nás.

My sice pyrotechniku taky kontrolujeme, ale hlídáme v zásadě jen to, jestli ji prodejce neskladuje někde při únikových požárních východech a podobně. Rozhodně se nevěnujeme tomu, jestli neprodává nebezpečné věci,“ říká mluvčí pražské hasičské záchranné služby Vít Pernica. „Na všechno ostatní, včetně pokut, je tu už jen úřad pro zbraně,“ dodává.

Pyrotechnika je dnes silnější než dřív

Letos od poloviny roku je u nás navíc možné koupit nebezpečnější pyrotechniku než dřív.

To způsobila zase změna zákona, kterou po Česku požadovala Evropská unie. Nově se totiž dělí pyrotechnika do jiných kategorií a i laici si nyní mohou koupit výrobky, které doposud směli používat jen profesionálové. Tedy například pyrotechniku s desetkrát více gramy výbušniny než dnes.

Naštěstí věřím, že jsou dnes lidé poučenější než dřív, sezona utržených rukou a vystřelených očí už minula v polovině devadesátých let, kdy se sem vozilo kdeco a my jsme s tím neuměli patřičně opatrně zacházet,“ říká Pernica.

Snad nebudete potřebovat: První pomoc – popáleniny 

Hasiči počítají minuty do prvního požáru

Čeho se ale mluvčí hasičů obává je, že přibude požárů způsobených pyrotechnikou.

„Každoročně jen v Praze hoří asi dvacet balkonů zapálených od světlic. A jsou i případy, kdy světlice prorazí i okenní sklo a zapálí byt,“ dodává. „Pamatuji na rodinu, která po Vánocích kompletně vyklidila kuchyni, aby ji mohli zrekonstruovat, všechno uložili na balkoně, včetně srolovaných koberců a ty vzplály od světlice. Přišli o všechno vybavení,“ popisuje Pernica.

Hodně podle něj taky záleží na počasí – pokud je všechno pod sněhem, světlice tak snadno nezapalují. „Ale pokud je sucho, tak nevadí, že je mráz, suchá tráva hoří, i když je zmrzlá, stejně jako túje a keře před domy,“ varuje mluvčí hasičů.

Na Silvestra se běžný počet požárů, jichž je denně v průměru pět až šest, téměř ztrojnásobí. „A po půlnoci už patří k naší tradici, že jsme připraveni na výjezd a jen odpočítáváme minuty do prvního poplachu. Nikdy to není víc než pár minut,“ říká Pernica.

Pro bezpečnější konec roku proto pár rad od odborníka:

  1. Před poslední nocí v roce vykliďte z balkonu vše, co snadno hoří, počínaje prádlem na šňůrách, po noviny či sušené květinové ozdoby na zdi. Vít Pernica zažil už i požár balkonu od stohu odložených novin, které zapálila světlice, či od věnce sušených slaměnek na zdi.
  2. Pyrotechniku vždy kupujte jen v kamenných obchodech, ne na tržnicích; tam je větší záruka, že velkoobchod nepřivezl nebezpečné neschválené výrobky a že je skladoval tak, aby se výrobky nepoškodily a nereagovaly při odpálení jinak, než mají.
  3. Vždy si zkontrolujte, jestli má výrobek český návod a dodržte jej. Nebo chcete do smrti litovat, že kdybyste byli těch pár vteřin jen trochu opatrnější, mohli jste mít stále všechny prsty? 
  4. Schovejte si účtenku, pokud je výrobek vadný, nebo obchodník prodával něco, co nemá, může se vám doklad o koupi později hodit.

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).