Hlavní navigace

Na českých sjezdovkách smí jezdit opilci

10. 1. 2012

Sdílet

 Autor: SXC
Přesněji: neměli by. Jenže zatímco v Alpách se nikdo nediví, když lyžař dostane dýchnout a je vykázán ze sjezdovky, na českých horách nemá kdo lyžaře kontrolovat.

Horská služba nemá podle stávající právní úpravy možnost zjišťovat, zda lyžaři či snowboardisté jezdí na sjezdovkách opilí. Agenturu ČTK o tom informoval náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Reagoval tím na zveřejněný průzkum pojišťovny Direct, podle kterého údajně na sjezdovkách jezdí 83 procent českých lyžařů pod vlivem alkoholu.

čtěte také: Stůj! Sněžná policie

Horská služba podle Brožka může vydávat doporučení a varování před alkoholem, ale není oprávněna opilost lyžařů zjišťovat či je za to jakkoliv postihovat. „Osobně jako horal a lyžař chápu, že si někdo dá svařák či grog, to k lyžím v podstatě patří. Záleží ale na každém, aby znal míru a zároveň dbal všech zásad pohybu, ať na sjezdových tratích nebo při turistice,“ uvedl Brožek.

V cizině si opilci při úraze platí ošetření

Při řešení problému alkoholu na sjezdovkách by se podle něj Česko mohlo poučit v Itálii. Tam je přítomnost alkoholu v krvi zohledněna při zprávě pro pojišťovnu a zraněný si ošetření platí z vlastní kapsy.

Čeští záchranáři například ve svých statistikách nevedou, kolik z šetřených lyžařů bylo pod vlivem alkoholu. „My řešíme pouze následky a ani pak nemůžeme říci, jestli zraněný byl nebo nebyl pod vlivem,“ uvedl Brožek. Dodal, že se členové horské služby spíše setkávají s tím, že návštěvník hor se „zapomene“ u bufetu pod sjezdovou tratí a pak už se ani na lyže nedokáže postavit.

přečtěte si také: Pravidla pro lyžaře

V některých lyžařských areálech podle Brožka fungují takzvané skipatroly, které mohou pomoci při prevenci alkoholu na sjezdovkách. „Otázkou je, jak ale poznat mimo zkoušku detektorem, že je někdo silně podnapilý. Ze zkušeností záchranáře vím, že takový člověk je často na první pohled v pořádku, pohybuje se bez problémů a změny v koordinaci nastanou až třeba při jízdě na lyžích,“ uvedl.

Na sjezdovce je nejoblíbenější svařák

Pojišťovna Direct uskutečnila průzkum počátkem prosince v pražských ulicích mezi 321 respondenty. Alkoholu se při lyžování prý úplně vyhýbá pouze každý šestý člověk. Jsou to však hlavně ženy (28 procent), mezi muži je to vzácnost (sedm procent). Celkem sedm z deseti lyžařů popíjí proto, aby se zahřáli. Každý pátý tvrdí, že k horám prostě alkohol patří, a šestina Čechů má prý pod vlivem větší požitek z jízdy.

Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je svařené víno, které pije na sjezdovce 36 procent lyžařů a snowboardistů. Muži dávají častěji než ženy přednost pivu, které si dá každý čtvrtý. Výrazně více vypijí také tvrdého alkoholu, který konzumuje víc než třetina mužů, proti 18 procentům žen.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).