Hlavní navigace

Mýty o jídle šíří nevzdělanci, média i lékaři

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kolem nás už lítá tolik mýtů o jídle, že už nám ani selský rozum často nepomůže. Zejména proto, že naprosto protichůdné informace padají z úst lékařů a lidí, kterým prostě věříme.

„Jedna studentka mi u zkoušky řekla, že křepelčí vejce, na rozdíl od slepičího, neobsahují žádný cholesterol. Tu informaci se dozvěděla a přijala ji za pravdivou, přestože to pravda samozřejmě není. Obsah cholesterolu je na jednotku hmotnosti prakticky stejný, jen to křepelčí vejce je šestkrát menší,“ říká Jana Dostálová, z Ústavu analýzy potravin a výživy na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT). Když i studentka VŠCHT uvěří bludům, které se šíří po internetu, jak se v takových informacích má vyznat laická veřejnost? A co teprve, když bludy padají z úst lékařů… Co všechno se kolem potravin napovídalo a jak málo z toho je pravdou?

Mýty o potravinách šíří odborníci i média

Mýtus je příběh, který není zcela pravdivý, obvykle nemá autora a vychází z omezených znalostí. Je to vlastně tvrzení, které má vratké základy, ale veřejnost ho může velmi snadno přijmout za pravdivé, zvláště pokud se nese generacemi nebo vyjde z úst oblíbené osobnosti. Někdy jsou to jen hlouposti, které neublíží, jen člověka ošálí, ale mnohdy jde o šíření až poplašných zpráv.

K tématu: Hele, myslíte, že je to možný??? aneb fámy o jídle

Podle Jany Dostálové často mýty šíří potravinářské firmy, které vedou konkurenční boje, výrobci a prodejci doplňků stravy, aby zvýšili prodej svých výrobků, ale i nutriční poradci, jež jsou často spojeni s prodejci doplňků stravy. „Největšími šiřiteli mýtů jsou ale média, která nepřesně nebo chybně interpretují informace, které jsou často vytržené z kontextu,“ varuje Jana Dostálová a dodává: „Často jde až o šíření poplašných zpráv, i když vím, že úderné titulky čtenáře přitahují.“

Jenže co si počne senior s vysokým tlakem, který si oblíbil margarín, o němž si najednou přečte: Margaríny hrozí rakovinou!? Mýty ale šíří i lidé vzdělaní v příslušných oborech. Jejich chybné informace mají původ v nedostatečných znalostech, v čerpání z neseriózních zdrojů nebo patří k zastáncům alternativních směrů výživy až k fanatikům. Jak říká Jana Dostálová: „Je opravdu hrozné, když mýty šíří i lékaři. To jsou lidé, kteří mají vysoký společenský status a lidé jim věří.“

Potraviny a jejich složky, které jsou nejčastěji opředeny mýty

Éčka

Mýtus: Všechny přídatné látky s kódem Exxx jsou škodlivé, více nebo méně, bez ohledu na množství a bez ohledu na jejich negativní toxikologické testy.

Mnoho lidí pečlivě vybírá a do košíků skládá potraviny, které ve složení nemají nic, co začíná pátým písmenem abecedy. Éčka byla svého času uvrhnuta v nemilost, v níž setrvávají dosud. Málo už se však hovoří o tom, že ne všechny složky s číselnými kódy patří mezi ty, jimž je dobré se vyhnout. Třeba E – 101 je jen vitamín B2, E164 je šafrán a E 260 je kyselina octová. „Lidé si myslí, že jsou to látky škodlivé, přitom to jsou látky, které jsou povolené mezinárodní organizací EFSA. Jsou povoleny jednak některé látky, ale i jejich množství, která se smí přidávat do potravin. A jsou také potraviny, do kterých se některá éčka přidávat nesmí,“ říká profesorka VŠCHT.

Najděte si éčko:

 

Tuky

Mýty: Margarín je výrobek z ropy, fuj! Margaríny ucpávají cévy!

Ropa se k výrobě potravin používat nesmí. Tečka. Margaríny se vyrábějí smícháním oleje s vodou. Aby došlo se smísení, přidají se emulgátory, někdy i stabilizátory a někdy i konzervanty. „Kvalitní margaríny s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin působí proti ateroskleróze, čili působí preventivně,“ vyvrací profesorka mýtus o margarínech, které prý ucpávají cévy.

Ani oleje, zejména řepkový se netěší příliš velké oblibě. „Přitom z těch rostlinných olejů patří řepkový olej spolu s olivovým k nejkvalitnějším olejům vůbec. Z hlediska výživového, i z hlediska tepelné stability je řepkový olej velmi vhodný,“ udává Jana Dostálová.

Maso

Mýty: Kuřecí i hovězí jsou plné hormonů!

„Už řadu let je zakázáno přidávat do krmiv látky podporující růst hospodářských zvířat. Zrovna nedávno jsem se i mezi odbornou veřejností setkala s názorem, že játra jsou plná hormonů a antibiotik, což rozhodně není pravda. V krmivech být nesmí, a pokud jsou antibiotika užívána k léčení, existují ochranné lhůty, během kterých se maso takového zvířete nesmí prodávat,“ vysvětluje Jana Dostálová.

Pečivo

Mýty: Tmavé pečivo je celozrnné. Vícezrnné a cereální pečivo je celozrnné.

Pečivo označené pompézně jako cereální dědečkova pletýnka za patnáct korun může být stejná pšeničná houska, kterou koupíte za rohem za necelé dvě koruny. Cereálie jsou obiloviny, nic víc, nic míň. „Výrobci pečiva zneužívají toho, že lidé rádi kupují tmavé pečivo, takže výrobky z bílé mouky často barví karamelem nebo praženými obilovinami. Tmavé pečivo nemusí být vždy z celozrnné či tmavé mouky,“ vysvětluje Jana Dostálová. Zkuste si někdy v obchodě vyžádat složení kaiserek, které jsou dnes tak populární. Ač vypadají tmavě, tmavou mouku v nich obvykle budete hledat marně.

Vejce

Mýty: Nosnice jsou krmeny hormony a antibiotiky, které přecházejí do vajec. Bio vejce jsou kvalitnější než vejce z klecových chovů.

„Z hlediska výživy nemají bio potraviny lepší složení, než potraviny konvenční. Jsou tu samozřejmě různé výkyvy, ale v průměru je složení, čili vliv na naše zdraví, stejné. Rozhodně jsou ale bio potraviny velmi důležité z hlediska ochrany životního prostředí, i z hlediska nižšího obsahu chemických kontaminantů,“ říká profesorka VŠCHT.

Mléko

Mýtus: Lidé jsou jediní savci, kteří konzumují mléko jiného savce, krávy. Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty – tedy tak zvaná „éčka“.

„První mýtus je vlastně pravdivý, ale já bych mohl argumentovat třeba tím, že jiný savec také nelítá do vesmíru…,“ říká předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Trvanlivé mléko, které vydrží půl roku bez úhony, není dílem kouzelníka ani chemie, za vším stojí aseptické obaly a linky, které i bez chemické konzervace umožňují prodloužit trvanlivost výrobku až na několik měsíců.

Více k tématu: To aseptická linka vyrobí trvanlivé mléko, ne chemie

Tavené sýry

Mýtus: Tavené sýry jsou odkladištěm zbytků a závadných sýrů.

Tavené sýry jsou mezi sýry takovými chudáčky. „Já bych vám přál, abyste navštívili nějaké české tavírny sýrů. Kvalita přírodních sýrů, které se taví, je často na vyšší úrovni než ta, která se jako spotřebitelská někdy prodává v tržní síti,“ říká Jiří Kopáček.

Více o výrobě tavených sýrů: Mýty o tavených sýrech: Odpůrci taveňáku desítky let zaspali

Důsledné převzetí některých klamavých informací může vést až k poškození zdraví. „Byla jsem na konferenci, kde byla předložena kazuistika (popis konkrétního případu) jedné ženy, která si jen chtěla pročistit organismus, ale v konečné fázi zemřela. Lidé klamavým informacím bohužel věří, čímž je osvěta v oblasti potravin velice ztěžována. Je velmi těžké se v takových informacích orientovat, proto je nutné, aby skuteční odborníci častěji vystupovali v mediích, a tím alespoň trochu ´ředili´ nepravdivé a klamavé informace,“ uzavírá Jana Dostálová.

Za tímto účelem také vznikla webová stránka Nadace výživa pro zdraví, jejímž cílem je za pomoci vybraných nejfundovanějších českých odborníků argumentovat a vyvracet šířené nesmysly a cílenou komunikací v médiích uvádět věci na pravou míru.

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

zabývá se pedagogickou činností na VŠCHT, 1 LF UK v Praze, Mendelově univerzitě v Brně a Univerzitě v Pardubicích. Má za sebou více než tři stovky odborných a vědeckých prací v zahraničních i domácích časopisech.

Ing. Jiří Kopáček, CSc.

předseda Českomoravského svazu mlékárenského

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).