Hlavní navigace

I v Českém ráji najdete místa bez turistů

14. 7. 2011

Sdílet

 Autor: Andrej Halada
Vyhýbáte se Českému ráji, protože se nechcete spolu se stovkami dalších mačkat na oblíbených výletních atrakcích? Je to zbytečné. Kousek od davů a plných parkovišť leží úplně jiný Ráj!

Někteří turisté do Českého ráje už nejezdí, protože ho považují za přeplněný, výletnicky konvenční, notoricky známý.

Kudy kam?
Autor: Mapy.cz

Kudy kam?

Je to fakt: do Ráje zamíří i fůra lidí, kteří jinak na výlety moc nevyrážejí. Pořád tu lze ale najít plno pozoruhodných a vcelku prázdných míst, které vám poskytnou docela rajské přírodní zážitky.

Projížděl jsem před pár dny Českým rájem a je to oblast kontrastů. Na jedné straně cíle jako Kost, Trosky, Prachovské skály, Hrubá Skála atd. Tady bývá tak plno, že si připadáte jako ve velkoměstě. Stovky lidí, věčně přijíždějící a odjíždějí auta, stálý ruch a fronty u stánků.

Stačí ale vyrazit jen pár kilometrů vedle, sjet z některých známých tras – a najednou potkáváte aut i turistů málo. Když před výletem dobře prostudujete mapu a najdete si vlastní cíle, máte šanci projet úplně jiným Rájem.

Vyberte si zajímavá místa s dobrou vyhlídkou:

Panna a Mužský

Moje putování mne zavedlo nejprve na ty zmíněné Trosky. Ale když jsem dole v podhradí viděl nával, raději jsem to otočil a jel dál. Přišel jsem sice o skvělou vyhlídku z Panny (to je ta vyšší věž), ale zase jsem kroužil okolo hradu různými směry a mohl ho tak vidět z nejrůznějších úhlů a vzdáleností.

Doporučuji především výhled ze silnice Újezd pod Troskami-Sobotka. Pár kilometrů za Mladějovem se vám naskytne široký, panoramatický pohled nejen na hrad, ale i na celou oblast okolo. I s Kozákovem v zádech.

Panenského pohledu se mi sice nedostalo, ale vynahradilo mi to jiné místo. Je právě z těch o něco méně známých. Je to kopec a jmenuje se Mužský. Je vysoký 463 metrů – to je velmi chabá výška, jenže Mužský leží na samém okraji Českého ráje, tak trochu stranou, a okolo je většinou jen rovina či mírně se vlnící krajina.

Právě určitá oddělenost od hlavní oblasti s Troskami a absence něčeho významnějšího na vrcholku je důvodem, proč sem moc turistů nemíří. Také silnice vedoucí do těchto míst je slepá, vede jen k parkovišti a chatě, od které se dostanete k tzv. Drábským světničkám. Přitom vrcholek Mužského je dobře přístupný, je asi jen 200 metrů od silničky, po zelené značce. Když sem vystoupáte, jen žasnete, jak skvělé rozhledové místo jste objevili.

Z Mužského je kruhový výhled všemi směry. Je vidět skoro až do Prahy, ale nádherně jsou vidět i celé Krkonoše, Jizerské Hory, ale také Lužické hory, Ještěd a celý jeho hřeben, Bezděz i Ralsko, homole Českého Středohoří. Vidět jsou i ty zmíněné Trosky, ale třeba i vrcholek zámečku Humprecht u Sobotky. V blízkém okolí jsou lesy, pole i louky. Ve větru se vlní tráva, krajina tu má na malém kousku skoro stepní charakter.

Vrcholek je kamenitý, je tu památník na rok 1866 a padlé vojáky z tehdejší války Rakouska s Pruskem. Na kamenech se dobře sedí. A když je příhodné počasí a máte po ruce dalekohled, tak tu klidně vydržíte až do soumraku. I západy slunce jsou tu ostatně úchvatné.

Autor článku

Publicista, pracoval v týdeníku Reflex a televizi Public, zajímá ho oblast kultury, historie, ale také turistika a minulost a současnost české krajiny. Věnuje se aktivně cyklistice a golfu a o obou sportovních činnostech píše (www.navzduchu.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).