Hlavní navigace

Místo léků minerálka? Vincentka – mořská voda s léčivými účinky

11. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Moře už nemáme, ale máme na něj památku. Jsou to minerální vody, v nichž se takové malé moře plné zdraví prospěšných látek ukrývá.

Ačkoli moře na území naší země už nějakou dobu nemáme, v dávných geologických dobách bylo území ČR pokryto mořem několikrát. Všeobecně nejznámějším důkazem jsou zkameněliny mořských živočichů z období prvohor nebo druhohor, což především zajímá paleontology. Ostatní by ale mohl a měl zajímat produkt, který je také pozůstatkem někdejšího „českého moře“. Je to Vincentka, zbytková mořská voda pro změnu z třetihorního moře, která zůstala uvězněná mezi vrstvami hornin pod Luhačovicemi a tamní lázně ji využívají k léčebným kúrám.

Léčivá voda je lehce slaná

Pro Vincentku ale nemusíte jezdit do Luhačovic, stačí zajít do lékárny nebo do maloobchodu, kde se tato léčivá voda prodává v lahvích. Vzhledem k tomu, že její konzumace nebo třeba inhalace působí jako prevence proti chřipce a obecně nemocem horních cest dýchacích, je docela dobrá příležitost koupit si Vincentku právě v současné době, kdy výskyt uvedených nemocí každoročně graduje.

Přečtěte si: Posilování imunity – potřebujeme minerály a vitamíny

Mořský původ Vincentky naznačuje již její charakteristická slaná chuť. Na rozdíl od skutečné mořské vody lze ale Vincentku konzumovat, neboť ta za miliony let v podzemí významně, a pro člověka pozitivně, změnila své složení.

Pod povrchem země se Vincentka obohatila o oxid uhličitý a naředěním s podzemní vodou ztratila nepříjemnou hořkoslanou chuť mořské vody. Při své cestě na povrch prochází různými vrstvami hornin a rozpouští stopové prvky, takže nakonec obsahuje širokou škálu prvků. Jde mimo jiné o sodík, draslík, vápník, lithium, hořčík, fluor, chlor, jod a železo – železo je ale před stáčením do lahví odstraňováno.

Obsahuje i biogenní prvky jako je lithium, rubidium, cesium, měď, zinek, vanad, chrom, kobalt ve fyziologickém poměrném zastoupení.

Víte, že lithium v minerálkách pomáhá při depresích? Více v článku: Víme přesně, co člověk pro svou výživu potřebuje

A co je velmi důležité – osmotickým tlakem 634,7 kPa se blíží osmolalitě lidské krve a nitrobuněčných tekutin. Účinnost Vincentky je tak dána také tím, že jde o tekutinu pro tělo v nejpřijatelnější formě.

Místo léků minerálka

Minerálka v lahvích má dvouletou záruku a při správném skladování bez přístupu světla se její účinky ani po letech nesnižují. K prevenci onemocnění dýchacích cest je navíc možné použít Vincentku ve sprejích, pastilkách či v podobě sirupu a je ji také možné aplikovat do těla prostřednictvím inhalace.

Na rozdíl od nosních sprejů na lékařský předpis neobsahuje Vincentka žádné kortikoidy ani návykové látky.

K tématu: Pozor: na nosních kapkách vzniká těžká závislost!

Na inhalování jsou nejlepší originální inhalátory, které jsou dostupné v lékárnách. Zkusit můžete ale i její aplikaci přes vyvíječ páry nebo nejjednodušším a často používaným způsobem – vdechováním ohřáté Vincentky nad hrncem s hlavou překrytou ručníkem, nebo jen při pobytu v kuchyni, kde minerálku delší dobu vaříme v odkrytém hrnci.

Lahvovaná Vincentka pochází z pramene Nová Vincentka, a jak již bylo řečeno, prodává se také v nosních sprejových aplikátorech nebo je součástí zubních past a pastilek Vincentka. Kromě inhalování této minerální vody je také možné její účinky využít prostřednictvím dalších produktů.

Mezi nejoblíbenější patří Vincentka nosní sprej určený k ošetření nosohltanu, který lze použít také pro zvlhčení sliznice nosní dutiny při pobytu v místech s nízkou vlhkostí. Dalším přípravkem s Vincentkou je sirup s obsahem jitrocele a mateřídoušky. Pastilky Vincentka jsou pak zdrojem minerálních solí a také pozitivně působí na ústní dutinu a hlasivky. Vincentka Nasalis je určena na proplachování nosních dutin a nosohltanu, používá se při předoperační přípravě. Minerální voda Vincentka je také součástí několika kosmetických přípravků.

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).