Hlavní navigace

Máte dostatek kyseliny listové?

13. 12. 2010

Sdílet

Kyselina listová je natolik důležitá pro budoucí matky, že Státní zdravotní ústav nyní vymyslel program Mysli na mě včas, v jehož rámci si můžete sami zjistit, zda máte dostatek této životně důležité látky.  Více než tři procenta dětí ročně se v Česku narodí s odchylkou, která vznikla v průběhu nitroděložního života. Může se jednat o malou nepravidelnost, nebo o závažnou, život dítěte omezující poruchu.

Kyselina listová je natolik důležitá pro budoucí matky, že Státní zdravotní ústav nyní vymyslel program Mysli na mě včas, v jehož rámci si můžete sami zjistit, zda máte dostatek této životně důležité látky. 

Více než tři procenta dětí ročně se v Česku narodí s odchylkou, která vznikla v průběhu nitroděložního života. Může se jednat o malou nepravidelnost, nebo o závažnou, život dítěte omezující poruchu.

Příčiny vzniku takových poruch jsou ovlivnitelné i neovlivnitelné. Mezi ty druhé patří dědičné poruchy (30 procent). Mezi ty první náleží zevní vlivy z prostředí (10 procent). U zbylých šedesáti procent vývojových vad jsou jiné než tyto příčiny.

Pravděpodobnost vzniku vrozené vady zvyšují takzvané rizikové faktory. Některé se týkají výživy matky a patří sem nedostatek či nadbytek minerálů a vitaminů ve stravě. Jde tedy o rizika, která může budoucí rodička ovlivnit. Na prvním místě je to dostatečný příjem kyseliny listové.

Chcete-li si vyhodnotit, zda máte dostatečný příjem této kyseliny, zkuste si na stránkách zdravotního ústavu www.szu.cz zjistit, jak na tom jste. Program je určen především ženám, ale test si mohou vyzkoušet i muži.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).