Majonéza musí obsahovat nejméně dvě procenta žloutku

Autor: Spak

Majonéza, to je především olej a vaječný žloutek. Tu kvalitní poznáte podle jejich podílu i toho, že neobsahuje zbytečnou chemii – konzervanty, barviva či zahušťovadla.

Obsah vaječného žloutku, oleje, ale i dalších surovin, stejně jako vlastnosti majonézy upravuje nová vyhláška Ministerstva zemědělství ČR. Původní znění bylo vůči výrobcům velmi vstřícné, aktuální legislativa má přísnější požadavky, alespoň pokud jde o podíl oleje.

Produkty s minimem oleje si již nesmí hrát na majonézu

„Důležitou surovinou pro výrobu klasické majonézy je kvalitní rostlinný olej. Jeho obsah se podle vyhlášky může pohybovat – v závislosti na druhu majonézy – mezi padesáti až pětaosmdesáti procenty. Zatímco podle původní benevolentnější vyhlášky se výrobci mohli pohybovat v širokém rozmezí od deseti do pětaosmdesáti procent, vysvětluje Květa Hůrková, manažerka kvality výrobce Spak, a upřesňuje, že díky tomu již nízkotučné produkty s obsahem tuku deset až čtyřicet devět procent nemohou výrobci nazývat majonéza.

Jeden žloutek na kilo majonézy

Druhou zásadní složkou majonézy je žloutek. Při domácí přípravě jím nešetříme: „Jeden žloutek může pojmout až dvě stě padesát mililitrů oleje. Čím více oleje do žloutku zamícháme, tím hustší majonéza bude,“ radí Michal Nikodém z kuchařské školy Ola Kala. Můžete vyzkoušet jeho tipy na přípravu domácí majonézy.

U průmyslově vyráběných majonéz je množství žloutku stanoveno na nejméně dvě procenta. Předchozí testy však ukázaly, že někteří výrobci ani toto množství nedodržují; jiní používají žloutků více nad rámec předpisů.

„Žloutku musí být v majonéze minimálně dvě procenta, což je pro představu zhruba jeden vaječný žloutek na kilogram majonézy. Naše Majonéza 75 % Natur obsahuje čtyři žloutky na kilogram majonézy a – jak už naznačuje název – pětasedmdesát procent řepkového oleje,“ říká Květa Hůrková.

Co musí obsahovat kvalitní majonéza?

  • Slepičí vaječné žloutky, rostlinný olej a ocet nebo jiné okyselující látky (například citrónová šťáva).
  • Obsah tuku se musí pohybovat v rozmezí od 50 do 85 %.
  • Obsah vaječného žloutku musí být minimálně 2 %, tzn. zhruba 1 vaječný žloutek na 1 kg majonézy.

Jak má vypadat kvalitní majonéza?

  • Chuť – nakyslá, po použitých přísadách, bez cizích pachutí
  • Vůně – mírně nakyslá, případně po použitých přísadách a koření
  • Konzistence a barva – v závislosti na obsahu oleje, pastovitá, krémovitá až polotekutá, stejnorodá hmota, olej neoddělen, menší vzduchové dutinky přípustné

Zdroj: Vyhláška Ministerstva zemědělství ČR č. 69/2016 Sb., o požadavcích na maso, masné výrobky, produkty rybolovu a akvakultury a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich

Informace o dalších látkách použitých při výrobě najde spotřebitel na etiketě majonézy. Mohou to být barviva, konzervanty, zahušťovadla či aromata. Jde o látky, které obecně prodlužují trvanlivost, upravují konzistenci, zvýrazňují určitou chuť či dodávají požadovanou barvu.

serial_prilohy

Produkty bez zbytečné chemie se výrobci rádi pochlubí, bývají proto zřetelně označeny na obalu, například ve formě sdělení bez konzervantů apod.

Zdroje: MZ ČR, TZ Spak

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 5. 3. 2017 21:01