Hlavní navigace

Má závislý chodit na vánoční večírek? Může, ale musí včas zmizet

21. 12. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Vánoční večírky jsou velkým rizikem pro lidi, kteří bojují se závislostí na alkoholu. Odborník na léčbu závislostí jim radí, aby z oslav včas odešli. Nejhorší jsou prý výmluvy.

Pokud okolí závislého o jeho problému s alkoholem ví, omluvu pochopí, říká Petr Popov, primář oddělení závislostí Všeobecné fakultní nemocnice. Když to lidé kolem nevědí, je lepší zůstat u prohlášení, že dotyčný dnes pít nebude. Výmluvám se vyhněte, člověk se jen zaplete do lží, ze kterých se těžko dostává.


Autor: SXC

Závislí na alkoholu by měli z večírku zmizet včas

„Poradíme jim, že je možné se zúčastnit vánočního setkání v úvodní fázi, a pak jim doporučíme, aby se včas po anglicku vytratili,“ řekl primář pro ČTK. Záleží podle něj hodně na situaci. Lidé v zaměstnání si obvykle v pohodě užívají večírku, aniž se někdo hrubě opije. Jsou ale i večírky, kde se hlavně pije.

Pro závislé je varující, když lidé kolem začnou mluvit z cesty a přestanou být zábavní. „V takovém okamžiku se dá zmizet docela snadno, aniž si toho společnost příliš všimla, protože začíná být zaujata sama sebou,“ řekl primář.

Češi mají s alkoholem dost problémů, na léčbu se čeká

Podle statistiků vypije každý Čech a Češka nad 15 let za rok 16,5 litru čistého alkoholu, světový průměr je 6,13. Alkohol loni užívalo rizikově nebo škodlivě až 1,4 milionu lidí, v riziku závislosti či závislých bylo až 150 000 dospělých, se závislostí na alkoholu se léčilo přes 24 000 lidí.

Čím víc závislostí, tím větší průšvih: Drunkorexie – nová diagnóza? Nejedí, aby mohli večer pít

Ambulance pro léčbu závislosti zaznamenávají podle primáře Popova na přelomu roku zvýšený zájem klientů. Mnozí lidé, kteří mají s alkoholem problémy, se ještě naposledy chtějí pořádně napít. Dny tráví v objetí alkoholu s předsevzetím, že po Novém roce přestanou. Jiní právě z obav, aby je větší nabídka alkoholu nesvedla, se přijdou poradit, jak to zvládnout.

Léčba závislosti se dlouhodobě plánuje, na zařazení do programu se čeká. Proto by lidé s problémy s alkoholem, kteří se rozhodnou přestat pít, neměli návštěvu ambulance odkládat. Doporučení praktického lékaře nepotřebují. „Měli by přijít už teď, probrat krizovou situaci a začít alespoň s malými kroky. Nenechávat změnu až na chvíli, kdy mají nastoupit do léčby, a do té chvíle pokračovat v pití,“ shrnul Petr Popov.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).