Hlavní navigace

Má cenu odpírat dětem na Vánoce sladkosti?

16. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Asi každý rodič přeje svému dítěti zdravé zuby. Má smysl zakazovat jim kvůli tomu sladké?

Sladkosti zejména o svátcích děti ocení, jejich zuby jim ale nepoděkují. Sotva minul Mikuláš a už se blíží další z příležitostí, kdy dospělí obdarovávají své ratolesti sladkou nadílkou – Vánoce. Má smysl dětem sladkosti zatrhnout a existují nějaké triky, jak uchovat zdravé zuby dobrotám navzdory?

Je třeba si uvědomit, že čokoládové figurky, které děti konzumují jednorázově během svátků, zdaleka neohrožují dětské zuby tak, jako pravidelný přísun bonbonů nebo slazených limonád. Dlouhodobý vliv cukru na zuby je destruktivní, zachrání je jenom pečlivé čištění zubů, správné stravovací návyky a pravidelné preventivní prohlídky.

Kyselina a cukr z limonád poškozují sklovinu

Již od útlého věku by děti měly být naučené, že sladké šťávy, limonády nebo ochucené minerální vody nepatří k běžnému dennímu režimu. Každodenní pití sladkých limonád a konzumace pochutin může přispět ke tvorbě kazů mnohem více než jednorázové mlsání o Vánocích. „Například sladké limonády obsahují kyseliny, které poškozují zubní sklovinu,“ upozorňuje zubní lékařka Jarmila Semrádová.

Odborná spolupráce

MDDr. Jarmila Semrádová

Dentální klinika Jan Stuchlík, www.drstuchlik.cz

Absolventka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Poskytuje komplexní zubní péči se zaměřením na konzervační stomatologii.

„U sladkého je důležité, aby ho děti nepojídaly během celého dne. Je dobré mít pevný rozvrh jídel například 5× denně – a když si dítě vezme něco sladkého po obědě nebo po večeři (a ideálně si potom vyčistí zuby), nic katastrofálního se neděje,“ upozorňuje lékařka.

Po jídle totiž v ústech klesá pH, což snižuje odolnost skloviny vůči kazu a vytváří prostředí, ve kterém se daří bakteriím. Organismus je schopen se s poklesem pH vyrovnat sám, ale potřebuje na to čas – proto je důležitý pravidelný režim jídel a přestávky mezi nimi. Stejně tak je pro vznik zubního kazu ideální popíjení sladkých limonád, slazených čajů apod.

Přečtěte si: Všechny velké objemy sladkých nápojů jsou škodlivé

Cukrem obsaženým ve sladkých nápojích se živí bakterie, které následně tvoří kaz a navíc kyseliny, které naleptají povrch skloviny; bakterie tak mohou snadno pronikat hlouběji do zubu.

Čím lepivější sladkost, tím hůř

Velmi neblahý vliv na zubní sklovinu mají také gumoví medvídci, karamely nebo turecký med. Čím lepivější jsou sladkosti, tím hůře pro chrup, protože na něm ulpí. Bonbony se na zuby přilepují i do nepřístupných prostor, kde působí dlouhou dobu. Cukr a kyseliny pak narušují ochrannou vrstvu zubní skloviny a jsou příčinou tvorby zubních kazů.

Zdravější variantou sladkostí je sušené ovoce – zejména to s nižším obsahem cukru jako jablka, hrušky nebo meruňky. Oproti tomu sušené fíky či datle jsou díky obsahu cukru a lepivosti z hlediska zubního kazu horší.

Nejenom sladké ale zubům škodí – pozor bychom si měli dát i na kyselé potraviny, ať už se jedná o džusy, citronády nebo ovoce. „Po konzumaci takových produktů bychom si poté neměli dvě hodiny čistit zuby, protože naleptaná část skloviny se kartáčkem mechanicky odstraní,“ varuje Jarmila Semrádová.

Máte dětem odpírat sladkosti kvůli zubům?

  • více než nárazová sladkost škodí pravidelný cukr např. ve slazených nápojích
  • když sladkosti, tak po jídle
  • ideálně po jídle či konzumaci sladkého vyčistit zuby
  • čím lepivější jsou sladkosti, tím hůře pro chrup
  • nejen sladké, i kyselé zubům škodí

Jak a čím čistit zuby, aby se nekazily

Problémy s chrupem se dětem mohou vyhnout, pokud je rodiče povedou ke správným hygienickým návykům od samého začátku. „S čištěním zubů by se mělo začít již od prvního prořezávajícího zubu. Dítě si musí postupně na rituál čištění zvykat a brát jej automaticky. Přibližně do věku dvanácti let by dětem měli chrup dočišťovat rodiče. Mezizubní kartáčky by se měly používat od chvíle, kdy se uzavřou mezizubní prostory,“ vysvětluje lékařka.

Nejen děti by si zuby měly pořádně vyčistit každý den alespoň dvakrát (ideální by bylo po každém jídle), ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. Navíc alespoň jednou denně (večer) je třeba vyčistit i mezizubní prostory. „Nejdůležitější je vyčistit zuby mechanicky kartáčkem po celém jejich povrchu a v mezizubí mezizubním kartáčkem,“ přibližuje správnou techniku čištění doktorka Semrádová.

Zubní pasta je pouze pomůckou – fluoridy se k zubu nedostanou, pokud je na zubu plak. A pozor: děti by měly používat zubní pasty určené pro děti – do šesti let max. 0,1 % fluoru. Je to kvůli tomu, že malé děti pasty polykají a větší požitá dávka fluoru působí toxicky. Starší děti, které pastu již nepolykají, mohou mít pasty s vyšším podílem fluoru.

Více: Dětské zubní pasty: sledujte etikety

Všeho s mírou

Cesta ke zdraví dětských zubů nevede přes úporné zakazování sladkostí. Jak praví staré rčení, všeho s mírou. Děti mlsat budou, jde jen o to, jak často, a také jak se celkově budou o svůj chrup starat.

Rodiče by svým ratolestem měli podávat sladké co nejméně a zároveň dbát na pořádné a co nejčastější čištění zubů.

poporodni_deprese

A když už sladké, tak raději hned po jídle, hlavně je neujídat celý den.

Sušené ovoce a cukroví o Vánocích tak určitě neublíží tolik jako pravidelné dávky sladkého v průběhu celého roku. Jak to pak při současné špatné péči o chrup dopadá:

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).