Rudá skvrna, na ní droboučké šupinky, které se dají snadno seškrábnout. A celé to svědí, takže si ložiska pacienti často rozškrábou až do krve. To je lupénka. „Nejčastěji ložiska nacházíme v místech, kde dochází k nějakému tření. Tedy typicky lokty, kolena,“ popisuje bývalý dlouholetý primář slovenských lázní Smrdáky Ján Lidaj.
Nejčastěji se lupénka projeví mezi 15. a 40. rokem, ale může to být v podstatě kdykoliv. U mladších pacientů se většinou spíše objeví ložiska na kůži, u těch starších jde pak často o problémy s klouby – lupénka se u nich projeví ve formě psoriatické artritidy.
Podcast s Jánem Lidajem si můžete pustit přímo zde:

Obecně jde o geneticky podmíněné onemocnění. Ovšem jestli se u někoho projeví a v jaké formě, se předem neví. Spouštěčem může být v podstatě cokoliv: od hormonálních změn přes nejrůznější nemoci, jako jsou angína, chřipka nebo různé dětské infekce, po stres nebo například spálení na slunci.
„Jsou desítky možností. Nemusíte ji zdědit, pokud ji zdědíte, nemusí se projevit. Pokud se projeví, tak různými způsoby od drobných ložisek jednou za život po velké fleky. Před čtyřicítkou bývá průběh závažnější, po čtyřicítce lehčí, ale zase je tam riziko psoriatické artritidy,“ vyjmenoval Lidaj.
Jakou roli hraje strava?
To jsou věci, které neovlivníme, co ale můžeme, je dbát na správný životní styl, protože to je podle studií, na které lékař v podcastu mimo jiné odkázal, způsob, jak lupénku udržet na uzdě. Pacienti by se měli vyvarovat pálivým pokrmům, výrazným kořením, tučnému masu, uzeninám a pochopitelně alkoholu. Vadí i kouření.
Pozitivní se ve smyslu zmírnění projevů ukázal také půst. „Nefunguje to tak, že když dnes budete držet hladovku, tak druhý den budete bez lupénky. Chce to na nějakou dobu upravit stravu a celkově režim,“ upozorňuje lékař.
Jaký vliv má lupénka na psychiku pacientů nebo jak se léčí? A jak se vlastně starat o kůži? Existuje mastička, kterou by měl mít doma úplně každý? I o tom hovořil dermatolog Ján Lidaj v dalším díle podcastu 120 na 80.
Lehké lokalizované formy psoriázy lze dobře zvládnout i pouhou lokální léčbou, balneoterapií a fototerapií. Středně těžká a těžká psoriáza již vyžaduje systémovou konvenční, eventuálně i biologickou léčbu, které pacienti velmi často oddalují z obav z nežádoucích účinků.
Právě balnoeterapie může pacientům přinést velkou úlevu. Díky lázeňské léčbě, jakou nabízejí například Smrdáky, někdy obtěžující příznaky lupénky ustoupí na půl až tři čtvrtě roku. Terapie přitom pomáhá nejen s kožními projevy, ale přináší úlevu například i postiženým kloubům. Sirovodík v koupelích ovlivňuje prokrvení a výživu všech vrstev kůže, příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu, zmenšuje zánětlivé projevy na kůži a kloubech, urychluje vstřebávání patologických projevů na kůži a zároveň má protizánětlivé i imunomodulační účinky,