Hlavní navigace

Liberec bude mít nové farmářské trhy s prověřenými prodejci

Autor: Shutterstock

Liberec měl řadu let jen jedny farmářské trhy, od dvacátého dubna se ale situace změní, do hry totiž vstoupí pořadatel, který má sedmileté zkušenosti s vedením farmářských trhů a kontakty na prověřené producenty.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Centrum Liberce je již několik let liduprázdné, kde jsou ty časy, kdy se hlavními třídami nedalo ani projít. Ruch do horní části centra mají vrátit farmářské trhy v Kostelní ulici. Co nabídnou a čím se budou lišit od těch stávajících, na které si však Liberečané často stěžují?

Nové trhy povedou ostřílení profíci

Farmářské trhy u obchodního centra Fórum nejsou mezi Severočechy příliš oblíbené, a to kvůli překupníkům, kteří se na nich objevovali. „Přestali jsme tam kvůli tomu jezdit,“ potvrzuje pro web Liberec.cz pan Erlebach, který jogurty a sýry ze své farmy Jeřmanice raději dodává do malých regionálních obchodů. (Tuto farmu jsme vám představovali v článku Farma Jeřmanice: Náš tvaroh zraje osmnáct hodin).

Podvodníci a překupníci se občas snaží přiživit na různých farmářských trzích, záleží na pořadateli, nakolik si kvalitu ohlídá. A na zákaznících, zda budou na trzích nakupovat.

Liberečani ale neměli moc na výběr, další farmářské trhy ve městě nebyly. To se ale od 20. dubna změní. V Kostelní ulici nedaleko radnice, na místě, kde před mnoha lety trhy původně fungovaly, se opět objeví řada lokálních producentů. Za vším stojí firma Elset a společnost Polabské a Pojizerské farmářské trhy, která je již zkušeným pořadatelem farmářských trhů v řadě míst.

„Když firma Elset začala zvažovat organizaci trhů v centru města, hovořili o tom i s místními producenty, kteří tuto myšlenku velmi podporovali. Někteří z těchto farmářů z Liberce a okolí už několik let prodávají na trzích, které organizujeme v jiných městech a tito nás doporučili. Věnujeme se organizaci farmářských trhů v Pojizeří a Polabí soustavně již sedm let a známe prostředí trhů, místní pěstitele a producenty velmi dobře a oni nás také. Vědí, že trhy námi vedené jsou stabilní a jsou na nich upřednostňováni pěstitelé a výrobci,“ řekla nám Pavlína Honzů ze společnosti Polabské a Pojizerské farmářské trhy.

Přehled farmářských trhů v ČR:

 

Farmářské trhy bez překupníků

Nějaké přeprodávaní zeleniny či ovoce z velkoobchodů tu prý nehrozí. „Trhy v Kostelní ulici budou vycházet z Kodexu farmářských trhů vydaného ministerstvem zemědělství. Zboží prodávané na trzích v Kostelní ulici bude pocházet přímo od zemědělců nebo výrobců potravin, kteří garantují původ prodávaného zboží a jsou schopni ho doložit. Druhým rozdílem je samozřejmě lokalita. Trhy patří do center měst, oživují náměstí a plní i společenskou funkci,“ uvádí Pavlína Honzů. S naprostou většinou prodávajících se pak Pavlína Honzů zná osobně, případně má ověřeno, že zboží pochází přímo z jejich hospodářství či výrobny.

Dvacátého dubna se tak můžete těšit na dvacet prověřených stánkařů, kteří budou nabízet zeleninu, sadbu, byliny, květiny, chléb a pečivo, cukrářské výrobky, vajíčka, mošty, víno, med, sirupy, pivo, kozí i kravské mléčné výrobky, marmelády, maso a řeznické výrobky, zmrzlinu, živé ryby a pro doplnění i slovenské sýry či mořské ryby. „Trhy premiérově zahájíme ve čtvrtek 20. dubna a konat se budou každý čtvrtek, podle sezóny až do listopadu. Podle zájmu prodejců i veřejnosti pak můžeme trhy rozšířit,“ doplňuje na webu Liberec.cz primátor města Tibor Batthyány.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).